Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Alt avantaj care il vad e ca motorul e mai protejat la una automata, ca nu te lasa in nici o imprejurare sa o tii la rosu sau aprope de rosu intr-un regim barbar. Asta doar teroretic, la masina sh depinde bineinteles si de cum e intretinuta..

Cam asta e.

 

+1,ma uit la a mea,cu motorul rece schimba la alt regim de turatie si nici nu te lasa sa o subturezi.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Ca toata lumea de pe forum am inceput cu Manuala... de 8-9 ani am ales sa conduc numai Auto... Acum am un 520 dA 177 Cp si sunt super multumit de cutie (ca sa ma refer la subiectul din topic). Daca chiar vreau mai sport trec pe SD (sport/drive) si se simte diferenta. Daca vreau neaparat sa schimb eu atunci exista oricind Tiptronik... dar de ce as renunta la comfortul dat de Auto??? Masina este destul de sprintena si pe modul sport/auto pot spune chiar nervoasa... Mentionez ca nu vreau sa "bat pilotii de raliu"... ptr un sofer de la Normal in sus pina la unul spotriv... e perfect.
Link to comment
Share on other sites

Am gasit aceste specificatii in cartea tehnica a amsinii si cu asta am gasit si un raspuns la intrebarea mea : masinile cu cutie automata consuma mai mult decat cele cu cutie manuala ? Raspunsul este DA ! Aici vorbim de cele fabricate pana in 2001 ! Sunt curios daca sa schimbat ceva in acest sens sau in continuare daca vrei mai mult confort la volan trebuie sa dai mai mult pe carburant !
Link to comment
Share on other sites

In prezent diferentele de consum intre cutiile automate si manuale sunt extrem de mici.

De multe ori cutiile automate schimba mai economic decat ar schimba un sofer nu foarte experimentat.

Consumul marit la cutiile automate provenea in principal de la convertizorul de cuplu. In prezent, pentru eliminarea pierderilor, convertizorul este blocat mecanic imediat dupa schimbarea unei trepte.

Link to comment
Share on other sites

Octavia 2.oTDi cu DSG consuma mai putin decat versiunea manuala. In mod evident fix din cauza a ceea ce spunea Paul mai sus.

 

Acum, la 5, am observat ca e marisor consumul. 10% in conditii de oras (Galati), conducere dinamica dar nu sportiva, oricum, departe de a conduce economic. La drum intins undeva pe la 6-7% la fel, condus dinamic.

In mod economic am vazut ca se lasa pe la 5 si chiar.

 

Oricum, e greu sa compar la 5 auto cu 8 viteze cu 5 manual cu 6. Nu prea cred ca o sa gasesc vreun 5 nou cu cutie manuala la motorizarea de 3000cmc.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Am gasit aceste specificatii in cartea tehnica a amsinii si cu asta am gasit si un raspuns la intrebarea mea : masinile cu cutie automata consuma mai mult decat cele cu cutie manuala ? Raspunsul este DA ! Aici vorbim de cele fabricate pana in 2001 ! Sunt curios daca sa schimbat ceva in acest sens sau in continuare daca vrei mai mult confort la volan trebuie sa dai mai mult pe carburant !

NU e valabil la toate modelele.

Exista destul de multe exceptii.Diferenta e oricum neglijabila, starea tehnica la o masina din 2000, sau mai veche, tipul de trafic si tipul de condus au influenta mult mai mare, mai ales la motorizarile pe benzina de peste 2l.

Ce vreau sa zic e ca in viata reala, sunt factori mai importanti cu care poti influenta consumul, ma repet, la motorizarile de peste 2L.

Link to comment
Share on other sites

La E60/E90 consumul este cam acelasi pt modelele pe benzina indiferent de cutie; la cele pe motorina difera, este mai mare la cele auto cu 0.5% ... ma rog asta conform datelor de la BMW. In realitate diferentele sunt cam 0.5-1% ceea ce nu e mult, in oras cu o cutie automata poti scoate consum mai mic in unele situatii ( mers bara la bara, parcari etc).
Link to comment
Share on other sites

Ultima masina care am conduso si avea cutie automata era un Espero si cand schimba treptele te cam zguduia , sun curios daca cutiile actuale vorbind din 2005 mai au acea smuceala la schimbarea treptelor sau sunt mult mai line ! Chiar sunt curios sa merg cu o cutie automata acuala !

 

Au trecut acele vremuri , cutiile noi sunt mult mult mai line .

Link to comment
Share on other sites

Dar ca si demaraj exista diferente intre cutiile manuale si cele automate vorbind de acelasi motor la ambele cutii ?

bineinteles ca exista.cutia automata schimba vitezele la turatia la care este presetata.tu in schimb la manuala poti s o duci in turatie cat vrei sau cat iti permite motorul.viteza de schimbare difera in functie de abilitatea fiecarui sofer,de aici pot aparea diferente.in concluzie o masina cutie manuala va fi sensibil mai rapida decat cea automatik chiar si in modul sport.

Link to comment
Share on other sites

Total fals. Exista un test cu 2 Golf V GTI, unul cutie manuala, altul DSG. La volanul celui cu manuala, un campion la dragrace iar cea automata condusa de un oarecare sofer. A castigat celu cu DSG, dupa care au facut din nou dar au schimbat masinile. Campionului de dragrace nu-i venea sa creada cat de repede poate sa schimbe vitezele DSG-ul.

 

E o falsa impresie ca noi putem sa schimbam vitezele mai repede decat orice cutie automata. Cutiile de viteze actuale sunt foarte performante din toate punctele de vedere, chiar si cele simple, sa nu mai vorbim de cele cu dublu ambreiaj !

Link to comment
Share on other sites

Total fals. Exista un test cu 2 Golf V GTI, unul cutie manuala, altul DSG. La volanul celui cu manuala, un campion la dragrace iar cea automata condusa de un oarecare sofer. A castigat celu cu DSG, dupa care au facut din nou dar au schimbat masinile. Campionului de dragrace nu-i venea sa creada cat de repede poate sa schimbe vitezele DSG-ul.

 

E o falsa impresie ca noi putem sa schimbam vitezele mai repede decat orice cutie automata. Cutiile de viteze actuale sunt foarte performante din toate punctele de vedere, chiar si cele simple, sa nu mai vorbim de cele cu dublu ambreiaj !

Nu contest ca exista si cutii superperformante , in cazul meu ma gandeam in viitor la achizitionarea unui E90 320 benzina sau motorina ce-o fi , dar ce ma fac daca o gasesc si are cutie automata , sa fie asta ultimul criteriu pentru care nu as cumparao ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.