Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Am votat manuala, mi se pare esentiala pentru sentimentul de a fi conectat cu masina. E o senzatie vertebrala, mecanica in momentul in care schimbi manual, si intregeste experienta aceea pasionala, purista, poate old-school, de a conduce un sasiu echilibrat, propulsat de un motor bun, cu o directie precisa. Chiar daca tehnologia evolueaza in sensul imbunatatirii evidente a performantelor si eficacitatii, senzatia de implicare in sofatul sportiv are, din punctul meu de vedere, de suferit atunci procesul de debraiere si schimbare a vitezei e delegat unei padele sau unui calculator.
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

am votat manuala

 

manuala din punct de vedere al sofatului, din punct de vedere al reparatiei in romania(e scumpa reparatia la noi la automata plus ca nu avem multe service-uri in tara specializate in cutii automate), din punct de vedere al fiabilitati, e mult mai fiabila manuala :thumbsup:

 

automata e intradevar foarte confortabila, cand esti prins in blocaje e o adevarata binecuvantare, le detin pe amandoua, am si manuala si automata asa ca pot sa fac diferenta:)

Edited by arabu09
Link to comment
Share on other sites

Nu prea le ai cu preturile. Un kit de ambreiaj la manuala duce tot cam cat o reconditionare la automata. Mai ieftin putin dar diferenta e destul de mica.

 

multumesc pentru apreciere, am reparat deja automata odata in 300k km, saptamana viitoare urmeaza iar, de manuala nu m-am atins niciodata

Edited by arabu09
Link to comment
Share on other sites

pe de alta parte masina mea se duce spre 20 de ani si cutia automata merge... probabil ca o sa ramana cam ultimul lucru functionabil cand o sa ii vina randul la remat..

 

 

la aia manuala e inevtabil sa ii schimbi ambreiajul si volanta, sunt piese de uzura..

 

 

Link to comment
Share on other sites

O fi adevarat ceea ce spuneti voi, nu zic nu, insa cred ca fiecare isi spune parerea despre ceea ce a condus sau conduce, eu le detin/conduc/intretin pe amandoua, dpdv financiar, placerea de a conduce aleg manuala, automata are de partea ei doar comoditatea la condus

Un sofer la care ii place sa conduca va alege manuala, cel comod va alege automata, daca vrei sa conduci cat de cat sportiv pe o automata iti trebuie ceva putere, in romania daca vrei sa ai ceva caluti sub capota cam costa

Link to comment
Share on other sites

Ideea ca nu poti merge sportiv cu o automata este total gresita. Cu exercitiu ajunge o placere. Mai ales ca automata schimba direct cand ajunge la rosu si nu mai e nevoie sa iei mainile de pe volan. Iar daca ai si padele...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea ca nu poti merge sportiv cu o automata este total gresita. Cu exercitiu ajunge o placere. Mai ales ca automata schimba direct cand ajunge la rosu si nu mai e nevoie sa iei mainile de pe volan. Iar daca ai si padele...

 

nici nu am spus ca nu poti conduce sportiv, am spus doar ca iti trebuie ceva putere, iar in romania raportul pret/cp e cam ridicat:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

AUTOMATA :thumbsup: detin un e46 2.0dA din 2004 iar placerea dea conduce este mare , dupa ce o cunosti mai bine si o folosesti si pe manual este extraordinar.Pe autostrada merg in general pe D iar in tara trec pe "manual". Am fost fan manuala pana am condus una automata a unui prieten tot e 46 si deatunci DOAR automata voi lua......bineinteles BMW...:thumbsup:

Oricum multi km fara probleme indiferent de cutie Auto sau Manual :cool:

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Am votat manuala, mi se pare esentiala pentru sentimentul de a fi conectat cu masina. E o senzatie vertebrala, mecanica in momentul in care schimbi manual, si intregeste experienta aceea pasionala, purista, poate old-school, de a conduce un sasiu echilibrat, propulsat de un motor bun, cu o directie precisa. Chiar daca tehnologia evolueaza in sensul imbunatatirii evidente a performantelor si eficacitatii, senzatia de implicare in sofatul sportiv are, din punctul meu de vedere, de suferit atunci procesul de debraiere si schimbare a vitezei e delegat unei padele sau unui calculator.

 

Am votat manuala, iar Zyz a zis atat de bine... +1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.