Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

am mai facut niste teste cu steptronicu` . . . fratilor, sunt din ce in ce mai incantat, daca pana acum adoram sa "mestec" cu "facaletzu`" si credeam ca doar manuala poate demaraje ok, steptronicu` face cel putin la fel, si pe alocuri "multe ":)" o face si mai bine. inca sunt nostalgic dupa manuala si mai iau buburuza "peugeot 205 GTI" sa-mi spal creierii . . . din ce in ce mai rar, a inceput cel putin sa ma satisfaca stepT. :blink:

 

p.s. nush daca al meu 320 D are chipu` facut si vreau sa ma dau cu cineva care o are chipuita sau nu la o liniutza mica . . . sa vedem ce si cum :)

 

doritori? ;:)

Link to comment
Share on other sites

am mai facut niste teste cu steptronicu` . . . fratilor, sunt din ce in ce mai incantat, daca pana acum adoram sa "mestec" cu "facaletzu`" si credeam ca doar manuala poate demaraje ok, steptronicu` face cel putin la fel, si pe alocuri "multe ":)" o face si mai bine. inca sunt nostalgic dupa manuala si mai iau buburuza "peugeot 205 GTI" sa-mi spal creierii . . . din ce in ce mai rar, a inceput cel putin sa ma satisfaca stepT. :blink:

 

p.s. nush daca al meu 320 D are chipu` facut si vreau sa ma dau cu cineva care o are chipuita sau nu la o liniutza mica . . . sa vedem ce si cum :)

 

doritori? ;:)

188691[/snapback]

 

Ai StepTronic? Fii sigur ca pleaca mai tare decat orice cutie manuala....( dar sa fie tot 320d, nu M6 sau mai stiu eu ce A8 cu W12, ok?)

P.S. Banuiesc ca stii sa intri in setarile de la calculatorul transmisiei; daca e setata de fabrica, e optimizata sa nu forteze motorul deloc, si sa schimbe fara sa consume un gram de motorina in plus...

Edited by bogdan-cta
Link to comment
Share on other sites

nu stiu sa intru in calc . . . am intrat la un mom in niste setari, dar nu am stiut ce si cum fac toate pe acolo si nu am modificat decat cand am stiut ce este

 

cand zici "intrat in calc" te referi la meniul unde se reseteaza nr de km?

Link to comment
Share on other sites

nu stiu sa intru in calc . . . am intrat la un mom in niste setari, dar nu am stiut ce si cum fac toate pe acolo si nu am modificat decat cand am stiut ce este

 

cand zici "intrat in calc" te referi la meniul unde se reseteaza nr de km?

189017[/snapback]

 

Nu. Sunt setari distincte pentru transmisie; o sa-ti trimit eu cand le gasesc. Personal nu am modificat nimic; eu mi-am luat diesel-ul pt economie

Edited by bogdan-cta
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

De cateva zile ma dau cu acelasi tip de masina una manuala si una automata-aceiasi putere-motor identic....

Ii nenorocire, consuma automata cel putin 1.5L in plus, urban vorbesc.

In plus legat de automata:

-la aglomeratia care este mai mult stau cu piciorul pe frana si la semafoare trebuie sa o pun in neutru pentru ca daca nu la un moment dat ma trezesc ca apasarea nu mai e suficient de tare si pleaca usor masina...mai mult decat atat (si nu uit asta) nu e nimic mai enervant la semafor decat ca cel din fata sa-ti stea pana la verde cu piciorul in frana si daca e ploaie te sparge la ochi;

-pentru ca sa simti ca franarea e eficienta trebuie sa o mut in N si spatiul de franare se micsoreaza evident.

Vorbesc aici de auto dupa 2000 an de fabricatie si productie Germana.

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.