Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Probabil ca nici emblema nu o mai produc ei. BMW si restu , doar asambleaza piesele si scot produsul finit pe poarta.

 

ok,sa lamurim un lucru: eu cam sunt motociclist de fel,doar din ianuarie 2016 am zis sa incerc o masina,dupa ce am luat permisul in 2015 6 iunie! si-am cumparat un tico "semi-mort",am reusit sa fac vreo 6000 km cu el pana a crapat _chiulasa_,iar la ceva timp dupa asta(vreo luna) am zis sa-i iau unui amic BMW-ul E34 din curte ca tot il laudau toti,ce fiabil si bun e el...

N-a fost cam asa, au fost schimbate multe piese ,"cam consumabile" doar ca sa pot sa-l conduc, dar am aproape 6000 km si cu asta, pana acum!

In afara ca e vechi si SIGUR a fost facut de BMW,sincer nu stiu multe despre masinile BMW! Dar cu siguranta ,consumerismul si globalizarea "i-au atins" si pe cei de la BMW,ca altfel nu se poate/nu-si permite nimeni sa fie "foarte exclusivist"! Poate doar ROLLS ROYCE si KOENIGSEGG,dar masinile lor deja au preturi obscene LA PROPRIU!

Oricum,sa stii ca e trist sa citesc ca BMW,nu mai face nici macar EMBLEMA lor purtata de masinile "lor"...

am sa folosesc BMW-ul asta E34 pana se alege praful de el,dar sa stii ca nu stiu ce masina sa mai cumpar dupa el... toate marcile mi se par o tzeapa constanta si nici nu mai stii,ca sofer/cumparator/utilizator ce sa cumperi si sa nu te frigi...

Cu E34-ul asta am mers pe mana amicului meu,ce are multe masini acum prin curte,si a avut foarte multe pana acum,cu toate parcurgand multi km! Stie ce e bun si ce nu e bun! Tot el m-a "calmat" cand am vrut sa cumpar un BMW 530i din 2003 ce avea cutie automata si un interior CREM DESCHIS foarte curat si frumos... ce-i drept ,costa 3000 euro,si nu se stie ce era prin el/sub el!

Cateodata regret ca nu l-am cumparat pe ala,dar cum,si tu ai zis-o bmw nu face cv automate ci au contract cu altii,gen ZF,amicul meu mi-a spus ca pana-n 2010 cv automate de pe BMW sunt mult dimensionate si foarte proaste,la o utilizare NORMALA niciuna nerezistand mai mult de 150000 km,iar acel 530i avea vreo 215000 km REALI!

pana la urma,asta e,viata merge inainte chiar de nu am motor de 3.0 litri 6 in linie si automata din 2003, ci doar 2.0 litri 6 in linie si manuala 5+1 din 1990...

Bafta!

  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

de fapt ai sa razi, insa pana si rOlls royce foloseste cutii zf8hp, deci nu le fac ei. Printre putinii care isi fac singuri cutiile auto sunt cei de la Mercedes, ca si brand premium ma refer. Aici Mercedes are know how puternic de la divizia de cap tractor, unde investeste masiv, mai mult decat in turisme.
Link to comment
Share on other sites

Cutiile pentru Bmw sunt facute de Zf sau Getrag.

Era intrebare sau concluzie ?

 

Getrag: In addition, Getrag supplies transmissions to a variety of automotive manufacturers, including BMW (Mini), Daimler AG, Ferrari, Mitsubishi, Porsche, Qoros, Renault, Volkswagen Group and Volvo

ZF: With series production beginning in 1969, and later proving highly popular, the 3HP20 is built to be swappable with the company's manual transmissions. The 1960s sees ZF supplying transmissions to major German automakers (including DKW, Mercedes-Benz, Porsche and BMW) as well as Peugeot and Alfa Romeo.

 

Adica manuala Getrag(include si cutia automata de pe M-uri) si automate GM/ZF

Edited by Gabriel.V
Link to comment
Share on other sites

Exista multe variante constructive ce cutii automate....unele ultra moderne (dublu,triplu chiar ambreiaj) si altele mai vechi ...convertizor de cuplu...si nu e ok sa le bagam pe toate la gramada..Chiar si Renault face si se numeste EDC parca si e super ok.BMW nu mai face CV automate si poate ca asta este motivul pentru care nu mai este marca premium nr 1 in lume loc pe care l-a cedat lui Mercedes care face CV automate cu 9 trepte acum.Este adevarat ca are si un vector de imagine bun in echipa Mercedes Formula 1 Team ,de 3 ori campioana mondiala consecutiv. Asa e cand faci si masini si cutii in curtea proprie......imi place mult sa aberez pe forumul asta!!!.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Intradevar CV autoamata pentru comfort, cam asta ar fii principalul motiv. Eu zic ca in functie de necesitatile si placera fiecaruia de a conduce o masina. Personal dau un vot pozitiv pentru automata, in special la drumurile din tara noastra si aglomeratia omniprezenta din orase. Replica de genul : ca nu mai simt masina, nu mai esti macho pe asfalt daca ai masina cu CV automata , este o prostie d.p.m.d.v.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Cand eram tanar haiduc nici nu concepeam sa conduc masina cu , cutie automata. De la o varsta, a inceput sa-mi placa cutia automata. E mai confortabila si ma scuteste in Bucuresti de mult efort.

 

dar totusi,iarna "pi ghiata" cum mai faci "donuts" prin parcari la supermarket-uri? :pardon:

 

am condus si automata,dar sa dea naiba daca nu ador cutia de viteze manuala,MAI ALES IARNA! ma simt mai liber in "alegerile de moment"!

 

cel putin azi,am fost cu zambetul pe fata MEREU! in conditii de viscol ,zapada kacalau si gheata pe dedesubtul ei! traiasca nokian hakapeliita R2 :hyper: dar manuala trebuie sa fie o masina PLACUTA!

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua.Inainte sa-mi cumpar F25 aveam aceasta problema:manuala sau automata? Am un fost coleg de servici,un inginer care acum lucreaza la BMW si caruia i-am cerut sfatul in aceasta problema.Mi-a raspuns clar MANUALA motivand ca in Romania din cauza drumurilor (prea putini km autostrada) si a conditiilor de trafic ,o cutie merge aprox 100.000km.Asta spune un angajat Bmw in care eu am mare incredere si care a constatat acest fapt la masinile care au fost in service.Asadar i-am urmat sfatul si am luat c manuala.
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

MANUALA 100%, te simti mult mai conectat cu masina decat cu una automata, plus placerea de a schimba vitezele cand vrei tu si de a asculta turatia motorului. Un alt mare plus pentru o cutie manuala in detrimentul celei automate este costul. Servisarea unei cutii manuale este mult mai decenta decat la una automata, la fel ca si fiabilitatea.
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua.Inainte sa-mi cumpar F25 aveam aceasta problema:manuala sau automata? Am un fost coleg de servici,un inginer care acum lucreaza la BMW si caruia i-am cerut sfatul in aceasta problema.Mi-a raspuns clar MANUALA motivand ca in Romania din cauza drumurilor (prea putini km autostrada) si a conditiilor de trafic ,o cutie merge aprox 100.000km.Asta spune un angajat Bmw in care eu am mare incredere si care a constatat acest fapt la masinile care au fost in service.Asadar i-am urmat sfatul si am luat c manuala.

 

 

Ce lucreaza Dorel la Bmw, e paznic ceva? Nu te supara, dar asemenea afirmatii aiuristice nu ar trebui sa mai existe in 2017, cand accesul la informatie este la un click distanta. Cum sa zici ca o cutie automata merge 100 de mii de km din cauza drumurilor? Eu nici nu inteleg cum de au facut Bmw x3 cu cutie manuala si nu o sa inteleg de ce inca se mai fac Suv-uri premium cu cutie manuala, dar asta e alta poveste.

Cat despre placerea de a schimba vitezele, pai poti schimba cand vrei tu si la cutia automata. Si te simti la fel de conectat la masina, ba chiar mai conectat, intrucat ai ambele maini pe volan. thumbsup.png

Cat despre servisare, costa cateva sute de euro sa faci revizia la cutia automata, o data la 80 de mii de km, adica unii nu apuca sa o faca cat tin masina. Chiar si daca o faci o data la 2-3 ani, nu cred ca e asa gaura in buget.

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Te simti mai conectat cu masina si placere de a schimba vitezele. Interesant. Iar automatele pica la 100k km. Si mai interesant.

 

 

Fiecare cu parerea lui, nu trebuie sa fii ironic sau sa ne iei in ras. Daca tot ai dat un reply, macar puteai sa ne spui experienta ta cu una dintre variante.

 

Este un forum de pasionati de masini, din acest motiv le cumparam ca sa ne bucuram de ele si daca omului ii place manuala sau automata foarte bine.

 

Legat de faptul ca unele cutii cad la 100k km, colegul nu a zis ca TOATE cad, este doar o statistica de la cineva care lucreaza in domeniu si experienta lui proprie.

 

Cred ca suntem destul de maturi sa facem singuri decizii educate in vederea alegerii cutiei.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am observat ca sunt destui care nu stiu forma corecta a cuvantului CONFORT. Asadar, corect este CONFORT si nu COMFORT, cum am vazut scris mai sus.

 

CONFĂRT s. n. Totalitatea condițiilor materiale care asigurĂŁ o existențĂŁ civilizatĂŁ, plĂŁcutĂŁ, comodĂŁ și igienicĂŁ. – Din fr. confort.

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am observat ca sunt destui care nu stiu forma corecta a cuvantului CONFORT. Asadar, corect este CONFORT si nu COMFORT, cum am vazut scris mai sus.

 

CONFĂRT s. n. Totalitatea condițiilor materiale care asigurĂŁ o existențĂŁ civilizatĂŁ, plĂŁcutĂŁ, comodĂŁ și igienicĂŁ. – Din fr. confort.

 

 

Gresala provine din confuzia romana/engleza. Daca spui despre masina ca are "comfort seats" este ok, daca scrii "scaune comfort" nu mai e bine. :rolleyes:

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.