Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • 5 weeks later...
La fel si eu am condus manuala pana acum un an...in total 15 ani ! De anul trecut din vara am automata. Nu as mai lua niciodata manuala ...nici daca o iau mai ieftina !!! Si de atunci am luat si sotiei automata, si tatalui tot automata ! Nu mai vad rostul cutiei manuale ! Este ca un Nokia 3310 comparat cu un smartphone.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Cred că merită menționat că nu orice automată - dar ZF-ul de la BMW da (nu e singura - mi-a plăcut de ex și ce are Volvo (culmea cutia e Aisin - asiatică ^_^ ) mai nou, la fel și S-Tronicul DSG de la Audi, e ok) . Vă invit să faceți drive test cu unele CVT-uri de pe asiatice - o să preferați tot manuală în cazul ăsta :) Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am condus si manuale si automate, pentru placerea de a conduce in momentul de fata as alege manuala. De doi ani si un pic am automata, dar parca tot dupa una manuala tanjesc. Nu ma pot impaca 100% cu comportamentul unei automate si coroborat cu stilul meu de condus. Sunt destul de putine situatiile, chiar si in oras cand ma impac cu o automata. Strict pt oras si daca nu ai pasiune pt condus, folosesti masina doar ca sa te duca din A in B, atunci automata all the way. Strict in cazul meu e cam nepotrivire de caracter. Din cauza asta, urmatoarea masina va fi cel mai probabil un G20 cu cutie manuala. Sper sa fie si 330i cu cutie manuala, desi am inteles ca pe 330i ar fi doar automata.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

CVT este o cutie antica, gurmanda si lenta.

Audi au avut-o sub numele comercial multitronic.

 

nu am condus decat f putin cutie cu dublu ambreiaj, insa in teorie ar trebui sa fie mai rapida decat zf8.

 

nu m-as mai intoarce niciodata la manuala...mai ales ca avand padele pe volan, poti sa te joci de-a soferul cand ai chef, deci pt mine o cutie manuala nu prea mai are sens

Edited by edit
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

nu am condus decat f putin cutie cu dublu ambreiaj, insa in teorie ar trebui sa fie mai rapida decat zf8.

 

Da și nu. AdicĂŁ schimbĂŁ treptele foarte rapid dar pleacĂŁ mai lent ĂŽn momentul ĂŽn care ĂŽi dai talpĂŁ; parcĂŁ se gândește puțin ĂŽnainte.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa aproximativ 8 ani de condus automata(audi tiptronic si mercedes 7G ) si inca 7 ani de condus manuala anterior as putea spune ca singurul factor decisiv in a alege o masina cu o cutie manuala sau automata este pretul intretinerii acelei masini. Comfortul este net superior la o cutie automata (drum lung, oras etc.). Intretinerea este pe masura la intervale cuprinse intre 60K km si 120K km trebuie efectuat schimbul de ulei in cutie , lucru ce nu este ieftin preturile variaza intre 1500 lei si 2500 lei depinde de service si tipul cutiei. Fiabilitatea nu este un punct forte al cutiilor automate (sunt foarte multi factori ce pot determina defectarea acesteia); de la exploatare necorespunzatoare , nerespectarea intervalelor de service date de PRODUCATOR (producatorul cutiei ) aici ATENTIE (mitul ulei longlife spus de BmW ,Audi si altii insemna ca la ei se schimba cutia odata cu uleiul si preturile incep de pe la 3000 euro in functie de service ul ales). Intrebarea este daca mi-as cumpara din nou o masina cu cutie manuala ? DA, as alege o masina cu manuala cu ochii inchisi in detrimentul automatei (asta este o parere personala). Imi plac masinile din segmentul premium si sunt sigur ca si voua , dar din pacate acestea vin cu pret piese premium, manopera premium , intretinere premium,plan service premium, impozite premium si pret de achizitie premium. Parerile sunt impartite , dar vreu sa spun ca parca as prefera sa fac altceva cu banii dati pe intretinere unei cutii automate!
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Putini , dar mai sunt din cei ce prefera manuala . Si eu de asemenea , dar stau intr-un oras mic si nu fac navete/mers la lucru etc . Poate daca locuiam in oras mare si trebuia sa merg la lucru in fiecare zi, era alta poveste.

Am avut doua Mercedesuri automate si 9 BMW-uri manuale .

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dupa aproximativ 8 ani de condus automata(audi tiptronic si mercedes 7G ) si inca 7 ani de condus manuala anterior as putea spune ca singurul factor decisiv in a alege o masina cu o cutie manuala sau automata este pretul intretinerii acelei masini. Parerile sunt impartite , dar vreu sa spun ca parca as prefera sa fac altceva cu banii dati pe intretinere unei cutii automate!

 

Sa nu exageram, 1 la 60-120 mii km sa schimbi un ulei la cutie nu e o avere, si daca ai o cutie automata intretinuta asa cum trebuie, te duce mult mai mult decat una manuala, la care schimbi volanta etc.. Eu am avut x5 e70 cu 550.000 km , cumparat de nou de mine si cutia schimba perfect,schimbat ulei si filtru la ea, atata.. nimic mai mult..e60 cu 300.000 km tot cumparat de nou, schimbat ulei + filtru, cutia mergea ca scris.. Da, daca iei o masina la care nu s-a facut intretinerea cum treubie la cutia automata, atunci poti avea "gaura mare in buget". Dar daca e intretinuta corespunzator, nu e "dracul asa negru" pe cum se aude.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Am condus destul de multi si destule automate insa prefer tot cutia manuala. Probabil daca as avea drumuri de implica preponderent sa stau in trafic bara la bara as lua in considerare o auto insa asa, cel putin in cazul meu, nu-i vad sensul. Imi place sa ''mestec'' in ele.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tocmai ce mi-am cumparat acum 2 zile BMW (si primul pe care l-am condus vreodata) si am o nelamurire scurta legata de comportamentul cutiei de viteze automate la un E60 LCI 530d (280k km verificati), am zis sa nu mai deschid un topic seaparat.

 

Downshift-urile sunt foarte foarte line si rapide, chiar si la WOT, in schimb up-shift-ul nu mereu.

 

Nu bruscheaza, dar daca as avea ochii inchisi sa zic asa mi-as da seama ca a schimbat viteza in 50% din cazuri (desi o face relativ subtil si inseziabil poate daca nu iti sta capul acolo, dar repet, daca incerci sa te concetrezi pe chestia asta, iti dai seama cand a schimbat in sus).

 

Odata testam modul manual, eram in a 3-a la 3500-4000 rpm, acceleram foarte incet si fara sa iau piciorul de pe acceleratie am facut upshift (manual) si acolo pot sa zic ca a fost, sa zic o schimbare ne-lina dar nu as caracteriza-o ca o bruscare neaparat.

 

De patinat nu am simtit sa patineze sau sa aiba vreo emotie/ezitare/sa nu stie ce treapta sa aleaga etc

 

Poate ca incerc sa-i caut nod in papura dar in acelasi timp nici n-am mai condus vreodata o masina automata (BMW sau orice altceva) si voiam sa stiu daca totul e as it should :)) .

 

Fostul proprietar se jura ca acum 5k km a facut schimb de ulei in cutie si motor.

Edited by _andrei
Link to comment
Share on other sites

Tocmai ce mi-am cumparat acum 2 zile BMW (si primul pe care l-am condus vreodata) si am o nelamurire scurta legata de comportamentul cutiei de viteze automate la un E60 LCI 530d (280k km verificati), am zis sa nu mai deschid un topic seaparat.

 

Downshift-urile sunt foarte foarte line si rapide, chiar si la WOT, in schimb up-shift-ul nu mereu.

 

Nu bruscheaza, dar daca as avea ochii inchisi sa zic asa mi-as da seama ca a schimbat viteza in 50% din cazuri (desi o face relativ subtil si inseziabil poate daca nu iti sta capul acolo, dar repet, daca incerci sa te concetrezi pe chestia asta, iti dai seama cand a schimbat in sus).

 

Odata testam modul manual, eram in a 3-a la 3500-4000 rpm, acceleram foarte incet si fara sa iau piciorul de pe acceleratie am facut upshift (manual) si acolo pot sa zic ca a fost, sa zic o schimbare ne-lina dar nu as caracteriza-o ca o bruscare neaparat.

 

De patinat nu am simtit sa patineze sau sa aiba vreo emotie/ezitare/sa nu stie ce treapta sa aleaga etc

 

Poate ca incerc sa-i caut nod in papura dar in acelasi timp nici n-am mai condus vreodata o masina automata (BMW sau orice altceva) si voiam sa stiu daca totul e as it should :)) .

 

Fostul proprietar se jura ca acum 5k km a facut schimb de ulei in cutie si motor.

 

Exista vreo cutie automata la care nu simti cand schimba in sus ? Am experienta limitata cu cutiile automate, dar inca nu am vazut vreuna la care sa nu simti schimbarea de viteza. La E60 cu atat mai mult cu cat e o cutie veche .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Va rog sfat pentru modul de utilizare la cutia automata ZF8, detin un F30, model 318D, cu ZF8.

Am auzit prin diverse prezentari ca e de preferat la cutiile automate sa nu se schimbe modul de condus in timp ce merge masina.

E de inteles sa schimbi modurile de condus cand masina stationeaza, sunt diverse setari care trebuie adaptate etc. Dar afecteaza schimbarile in timp ce masina se deplaseaza?

De exemplu, cum e bine:

Poti schimba din modul Drive in S/M (sport) in timp ce masina ruleaza, indiferent de viteza de rulare ?

De asemeni e ok sa schimbi modul de condus in mers?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca se strica ceva in cutie la schimbul de mod in mers, punea constructorul un mecanism care sa te impiedice sa faci asta.

 

Prezentarile alea la care te referi dadeau si vreun motiv specific pentru care sa nu faci asta, sau doar 'nu e bine' ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.