Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Cel mai bine ar fi ca atunci cand incepi sa te gandesti ca trebuie schimbat uleiul la cutie, sa-l schimbi cu masina cu tot; pai daca a venit vremea sa nu-si mai faca treaba "lifetime"-ul inseamna ca trebuie alta masina. Eu in '93 sa '94, traiam dincolo de ocean si aveam un Dodge stealth cu transmisie automata. Daca-mi amintesc bine, motorul era de 3000, deci cam ca la 330; ce vreau sa spun este ca la vremea aceea, cand am cumparat-o avea deja 210.000 mile adica cam 300 si ceva de mii de km iar fostul proprietar a vandut-o pt ca i-au spus de la service sa schimbe uleiul "lifetime" din cutie. Si in alta ordine de idei, n-as avea curajul sa fac cu steptronicul de pe bmw ce faceam cu aia pe timp de iarna, adica "R" - "D", "R" - "D", si tot asa de vreo 10- 15 ori pana reuseam sa o scot din parcare... Astea de pe bmw dau eroare vara in panta, daramite sa le mai si fortezi iarna... La mine cand o veni vremea sa schimb uleiul la cutie, il schimb cu masina cu tot. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Astea de pe bmw dau eroare vara in panta, daramite sa le mai si fortezi iarna... La mine cand o veni vremea sa schimb uleiul la cutie, il schimb cu masina cu tot. :blink:

Pai daca astepti sa schimbi uleiul pana cutia e aproape stricata, normal ca apar erori.

 

Schimbul de ulei nu este vreo reparatie miraculoasa...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eu sunt fan automatica. 5 zile din saptamana le petrec in orasul asta de (cenzurat) super aglomerat si dk as sta sa schimb din minut in minut sa schimb viteze as inebuni frate. de fugit fuge, dk nu dai pe sport si dk vrei sa schimbi viteze dai steptronic.
Link to comment
Share on other sites

asta e si ideea,cel care se plimba cu masina mai mult prin trafic va dori automata, din punctul meu de vedere si pe masinile sport e mai bine cu automata,adica SMG , Multitronic la Merc parca :blink: si DSG de la WV.....care schimbaa muult mai repede decat manuala, sau soferul..cum veti voi sa-i spuneti :)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
alta e placerea :blink: de a conduce o masina manuala.eu una consider ca o masina manuala e mult mai ok!

 

Era vorba de preferinte, si asta in functie de modul de utilizare. Nu contest faptul ca o manuala se "simte" altfel, dar mie imi convine automata in conditiile in care in 12 luni am mers cam 56.000 km, ce-ar fi insemnat sa mestec in "facalet" si sa pedalez ambreiajul? Ca sa nu revin la ce am mai spus pe acest topic - toata SUA merge cu automata, toata Canada la fel, si exemplele continua... Daca faimoasa 1300 s-ar fi fabricat cu transmisie automata, opinia majoritatii in mod sigur ar fi fost alta. Transmisia manuala isi are rostul ei, dar nu in Romania, nu in Bucuresti sau Constanta, unde distantele s-au marit considerabil ca timp din cauza aglomeratiei - cine vrea sa-si complice viata poate opta pt. manuala. Mai sunt si vulpile care spun de struguri ca sunt acri. O automata, mai ales de la BMW e considerabil mai scumpa decat o manuala, iar intretinerea ei este echivalenta cu a unui motor, iar consumul de combustibil si de elemente de franare este mult mai mare; o revizie poate costa dublu decat la o masina dotata cu transmisie manuala. Ce-ti ofera? Aceleasi performante in conditii de confort considerabil mai mari. Va ajuta acea secunda in plus de la manuala la demaraje pe 0- 100? Cu siguranta nu. Cei de la Top Gear spun ca e misto manuala la o putere a motorului intre 250 si 300 CP; din cate stiu eu, M3 este si manual ( nici nu vreau sa ma gandesc ce senzatii iti da), dar ultimele modele, cele dupa 2003 au SMG, Lamborghini Murcielago e automata, Ferrari 599 GTB este automata, etc, etc. Exemplele stiu ca nu sunt tocmai potrivite; nu poti compara high end sport class cu consumer line, dar dupa parerea mea, o automata isi are rostul ei foarte bine venit; la un drum de 2000km, transmisia manuala te oboseste de 3 ori mai mult decat cea automata, iar asta o spun din experienta.

Edited by bogdan-cta
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca dupa ce conduci o masina automata sunt enorme sanse sa te transformi intr-un fan al lor

 

inainte de E70 si E93 am condus in 17 ani 12 masini, toate manuale si nu imi imaginam cat confort dar si placere iti poate aduce o automata

 

in special la E93, este incredibila senzatia; parca ai 2 masini in una singura: cand vrei sa mergi linistit prin oras parca e motor electric, nu se simte nici o smucitura, cutia schimba la 2500-3000; apoi e suficient sa apesi de 2 ori pe padelele de pe volan (sau sa apesi pedala pana la capat) si masina se transforma intr-o bestie care urla si schimba la 6500-7000

Link to comment
Share on other sites

in timisoara nu faci mai mult de 30 maxim 40 de minute dintr un capat pana in celalalt al orasului la orele de varf,deci e ok,si daca sti si scurtaturi e mult mai ok.Am condus un q7 automat si mi a placut dar nu extraodinar de tare.In schimb cand stai ore intregi in masina in trafic e altceva , mai ales la voi in bucuresti unde se fac in 2 ore 30 de metrii!!! :blink:
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca dupa ce conduci o masina automata sunt enorme sanse sa te transformi intr-un fan al lor

 

inainte de E70 si E93 am condus in 17 ani 12 masini, toate manuale si nu imi imaginam cat confort dar si placere iti poate aduce o automata

 

in special la E93, este incredibila senzatia; parca ai 2 masini in una singura: cand vrei sa mergi linistit prin oras parca e motor electric, nu se simte nici o smucitura, cutia schimba la 2500-3000; apoi e suficient sa apesi de 2 ori pe padelele de pe volan (sau sa apesi pedala pana la capat) si masina se transforma intr-o bestie care urla si schimba la 6500-7000

 

sa nu exageram... chair in "bestie" nu se transforma :blink:

la automata e ENERVANT timpul de la mom cand apesi pe "padela" si pana cand schimba...

Link to comment
Share on other sites

E deranjant doar in mintea ta. Doar se schimba succesiunea lucrurilor, timpul e acelasi. Ba chiar poate la Steptronic e mai mic.

 

La manuala, te gandesti sa schimbi, apesi ambreiajul, schimbi, lasi ambreiajul. Dureaza oricum. La automatele de la BMW (fac diferenta pentru ca sunt rapide, nu pentru circuit, dar rapide), te gandesti sa schimbi, si astepti acelasi timp, pana o face. Singura diferenta e ca intr-un loc astepti, in celalalt caz, esti ocupat sa o faci. Rezultatul e acelasi, poate daca nu esti sumacher.

 

Nu aici e problema unui Steptronic. Diferenta ar face-o timpul pana cand se blocheaza convertorul de cuplu la automata. Dar la Steptronic o face repede. Poti compara timpul cu cel in care lasi ambreiajul la o manuala. Practic nici aici nu e o diferenta.

 

Si atunci?

 

Pe circuit, e o problema. Acolo trebuie sa gestionezi singur vitezele cu mare precizie. Nu cred ca e problema de timp de schimbare, decat poate daca faci liniute. Pe circuit trebuie sa fii foarte rapid, dar cel mai important e sa fii foarte fin, lin, intr-un ritm impus de fiecare circuit in parte. Poate ca nici asta n-ar fi un impediment, pentru ca poti pune cutia pe modul manual. Oricum, nu poti frana dur la intrarea intr-o curba, controland ce fac rotile din spate, cum ai face-o prin heal and toe.

 

Dar e ceva ce sigur cutia automata nu are si conteaza mult decat orice cand vrei sa faci anumite lucruri cu masina. Nu are pedala de ambreiaj. Nu poti calca ambreiajul sa revii dintr-un drift, spre exemplu. Nu ai cum s-ai decuplezi motorul de la roti sau sa-l lasi sa patineze. Nu poti mari cuplul patinand ambreiajul ca sa rupi aderenta la nevoie. Nu poti face multe lucruri.

 

Dar pentru zi cu zi, e pana la urma o chestiune de gust. Bunilla, tu esti foarte indoctrinat. Lucrurile nu sunt asa de alb sau negre. Au multe nuante.

Link to comment
Share on other sites

de ce SMG nu poate fi comparata cu automata.. ?

doar principiul de functionare difera ? Cutie manuala secventiala ? ... sau si felul in care se conduce masina ?

Poate cineva sa ma lamureasca ? :blink: pe smg se pot schimba automat vitezele ca pe steptronic sau lucreaza doar ca manifestare ..ca manualul de la steptronic ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.