Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu nu mi-am pus si nu imi pun problema sa incerc o automata. La fel si cu fumatul... Sunt chestii pe care pur si simplu nu le fac.

Nu merg in aglomeratie prea mult.. oricum nu ma intereseaza automata.

*Ai putea sa incerci o automata, iti vei schimba impresia, o masina nu se rezuma doar la curse

*Inseamna ca nu mergi aproape deloc cu masina si o tii ca bibelou, doar pt poze, sau ciclul tau zilnic incepe de la ora 1-7 AM ....ziua dormi .....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu nu mi-am pus si nu imi pun problema sa incerc o automata. La fel si cu fumatul... Sunt chestii pe care pur si simplu nu le fac.

 

Nu merg in aglomeratie prea mult.. oricum nu ma intereseaza automata.

 

Automata de pe E34 e slaba, oricum nu ar fi fost o alegere buna.

Link to comment
Share on other sites

la e34 meu e aceasi automata cu unele de pe e39, diferenta majora e ca nu am modulul care imi permite selectia manuala a vitezelor. (deci difera doar partea electronica)

E relativ rara cutia asta la e34, in general e prezenta doar la modelele pe benzina de la 525i in sus, iar ca an dupa 1993 inclusiv.

Chiar am fost surprins sa o am, credeam ca 5HP18 la e34 e doar la 530i....

Link to comment
Share on other sites

e posibil sa ai dreptate. Am citit in special despre cutia asta. ZF 5HP18 Acolo spunea ca la e39 e dotata cu alt calculator si inca o pozitie la selector care iti permite sa schimbi manual cu anumite limite. Sunt convins ca softul de pe aceasi cutie, dar pe e39 e mai bun. Probail in modul automat i-a decizii mai repede, dar schimbarea efectiva odata ce decizia e luata se face la fel de rapid.

Viteza de schimb depinde de soft si de cat de repede ii permite mecanica. Nu cred ca softul poate sa faca diferente dramatice, decat daca a fost foarte prost din start. Asta in modul automat..

Sincer am condus un singur e39 prefacelift automat si nu mi s-a parut ca schimba mai repede decat ce am acum dar nu am masurat... turul pantalonilor nu e chiar precis...

o cutie steptronic asta este, o automata cu inca o pozite la selector, nu e alta deosebire. Poti argumenta ca cutia steptronic X e mai rapida ca automata Y,

dar nu ca toate cutiile steptronic sunt mai rapide decat o automata chiar si mai veche. Asa ca idee cutia asta a fost si pe M3 e36, daca era asa lenta si puturoasa nu stiu daca o puneau pe un M

Link to comment
Share on other sites

Am avut prima masina cu cutie manuala, eram de parere ca cele automate sunt pt cei cu unele handicapuri locomotorii (stiu, rusine mie, na-na) dar cand sa imi cumpar a doua masina am gasit-o asta care mi-a placut foarte tare, doar ca avea transimisie automata...aoleu..pai ce sa fac...si am hotarat sa incerc sa vad cum e si cu din astea :lol: . Am luat-o din Germania, din Koln, si am venit pana in Wurzburg dupa cineva pe autostrada..deci prima experienta cu asa ceva a fost chiar in Koln, pe o straduta printre blocuri..m-am obisnuit cum trebuie sa-mi tin picioarele :lol: ..si am pedalat-o pe autostrada dupa respectivul..care probabil uitase de mine si ii dadea 180 :) ... pana in Romania m-am cam plictisit cu ea...dar cum am intrat pe nationalele noastre, depasiri, munti, chestii a fost cu totul altceva. DECI..concluzii: e foarte comod cand ai un drum lung sa ai un calculator care sa schimbe in locul tau, dar totodata e placut uneori sa "mesteci in benzina"..imi place la automata cand intru intr-o depasire cu pedala apasata la maxim cum schimba 2 trepte inapoi si urla cat o tine esapamentul, dar imi place si sa las eu ambreiajul cum vreau eu..probabil urmatoarea o sa fie manuala..dar nu se stie sigur. (vot nul).

 

L.E. am uitat sa zic de modul sport la automata...la 140 de cai da senzatii, imi imaginez cum e pe la 200 de cai... de ce n-avem si noi benzina la 1 $ galonul, sau cat mai e la ei.

Edited by marius_ivan
Link to comment
Share on other sites

Am steptronic si tempomat. Pe autostrada sau pe unde permite traficul este un deliciu sa conduci :)

Imi reglez scaunul, se umfla perinile de aer si ... doar ma uit in fata si in oglinzile laterale.

Si eu cand am gasit masina...am avut dubii fata de automata ! Din Freiburg pana aproape de Valencia [acasa]...a fost frumos. Primii mei km cu steptronic :lol: Evident ca am pus frana cu stangul cam de 3-4 ori dar m-am obisnuit rapid.

 

P.S. Nu simt LAG la schimbarea vitezelor. Sa fie defecta ? :lol: :)

Link to comment
Share on other sites

masinile au si alt tip de cutie decat MANUALA ? eu stiam ca sunt doar cu manuala sau fara cutie. Hehe glumesc uneori e mai comoda automata dar mie i-mi pare ca ma cam incurca. Poate peste 15-20 de ani o sa-mi iau si o automata cine stie cand i-mi vine cheful.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu am mers pe la altii cu automata si apasam cu piciorul in gol. Plus ca parca nu simti schimbatorul ala misti aiurea de el. Fiecare cum e obisnuit. Daca stau bine sa ma gandesc si prin famile mai multi au automata. Eu raman fidel cutiei manuale si motoarelor pe benzina. Sunt incapatanat asa ca nimeni si nimic nu ma convinge.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.