Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Automata cu siguranta,desi am manuala :) ,dar m=ar interesa sa ii fac conversia si venind vorba de asta ave0ti idee cat ar costa pt un e46 318i procedura??In afara de cutie ce ar mai trebui schimbat?Ms

 

Te costa diferenta de la a ta la una cu automata. Ce vrei tu nu are rost, sunt atatea de schimbat ca iti vine sa te lasi inainte de a le pune pe hartie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am avut o masina cu,cutie automata nissan sunny ,mi-a luat ceva sa ma obisnuiesc cu ea...puneam frana cu stangul...e o senzatie tare nasoala...multi dintre prietenii mei radeau de mine insa cand le-am dat masina sa o conduca nici unul nu a scapat sa nu tranteasca cate o frana cu stangul.

 

In afara de faptul ca statea destul de turata si consuma cam mult ,masina era destul de misto in oras ,pana m-am invatat cu ea aveam tendinta sa o scot pe N la semafor cand trebuia defapt sa calc doar frana....in principiu o experienta destul de placuta dar raman la manuala.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Manuala o vreau pt masinile pur sange,dar pt sedanuri de peste 1500kg sa fim seriosi! Pe o honda s2000 e o placere sa te joci cu schimbatorul ala care are cursa ff scurta dar toata masina e in ton sportiv,pozitie sunet etc!

Ma distreaza astia care ei prefera manuala d-le pt ca ei sunt sportivi dar toate varfurile de gama de la bmw sunt automate! :)

Si ma mai distreaza ca aceeasi tipi care sunt innebuniti dupa manuale sunt innebuniti si dupa benzinare si au ide preconcepute!

Personal daca m-ar tine bugetul as avea doar benzinare dar din pacate ce trece de 250 cai are consum obscen!

Prefer sa schimb o piesa scumpa cand se defecteaza decat sa alimentez de 100ron pe zii , e stresant sa tot ai grija de rezervor(am ramas traumatizat de la ursuletzul din tinerete (325i din ´87 motronic2)!

p.s. becul indicator de la benzina a fost o minune, a stat aprins aproape 3 ani si nu sa ars:)

p.s 2 : in 3 ani am schimbat un grup,ulei ,cauciucuri si bujii in rest talpa zilnic..si acum mie dor de masina aia!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am votat automata desi conduc o masina automata doar de 2 luni, sincer am avut numai masini cu motoare mici, 1.4 toate si toate manuale, la motoru ala te ajuta manuala ca mai i-o trageai pe-a 2-a sau a 3-a sa se mai infiga dar in rest este foarte plictisitor, la bmw-ul asta chiar nu prea imi pasa ce si cum cand doar ating acceleratia si se duce "ca din pusca" :) si in plus cu aglomeratia asta...
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, eu sunt indragostit de ... 525d ul meu automat... cand dau kick down si simt cum acclereaza precum trenul fara sa simt nici un fel de infranare la schimarea vitezelor ... un monstrulet mic. sunt foarte incantat.

Steptronic rules... pot face o depasire mancand un sandwitch :) singurul impediment ca depasirea trebuie gandita cam cu 0,05 secunde mai devreme decat in cazul unei cutii manuale :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.