Jump to content

bmw 520d F10 din 2011 zgomot caseta directie


ionutz082

Recommended Posts

Salut. Am un bmw 520d F10 din 2011 automat si am observat un zgomot din zona casetei de directie. E un zgomot ca o pocaneala de capat de bara si se aude cand masina ruleaza la viteza ff mica 10-20km pe ora la franare si plecare de pe loc. ce e mai ciudat ca se aude doar cand merg mai mult cu ea circa o ora, dupa ce stationeaza cam jumatate de ora nu se mai aude. ma poate ajuta cineva cu o solutie sau o parere? multumesc
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am un bmw 520d F10 din 2011 automat si am observat un zgomot din zona casetei de directie. E un zgomot ca o pocaneala de capat de bara si se aude cand masina ruleaza la viteza ff mica 10-20km pe ora la franare si plecare de pe loc. ce e mai ciudat ca se aude doar cand merg mai mult cu ea circa o ora, dupa ce stationeaza cam jumatate de ora nu se mai aude. ma poate ajuta cineva cu o solutie sau o parere? multumesc

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/155271-pocneste-uneori-ceva-la-directie-la-viraj-pe-loc/page__p__2194535#entry2194535

 

Si eu am avut o problema asemanatoare. Am schimbat ceva bucsa.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

 

 

Salut ai putea sa mi spui mai exact ce ai schimbat la ea te rog. Sincer nu as vrea sa umblu la caseta de directie...masina are 70000 de km. multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...

Ionut verifica bine tot ce tine de directie si articulatii puntea fata:capete de bara,bielete ,brate ,flanse amortizoare..

 

Si eu aveam o bataie la viteza mica pe piatra cubica,rezolvat prin schimbarea bieletelor,cea de pe dreapta avea un joc foarte mare ,efectiv se simtea si la mana daca trageai de ea.thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am si eu aceeasi problema ca si Ionutz082,

Am ridicat masina pe elevator, am tras de roti pe toate directiile si nu am gasit nimic. Am zis ca sunt jocuri mici si nu le pot depista la mana asa ca am mers si am pus-o pe placi hidraulice dar tot nu am gasit problema.

A rezolvat cineva aceasta problema?

Link to comment
Share on other sites

Este o problema comuna la F10, iar solutia din cate am aflat este schimbarea casetei. Nu cred ca merita, deoarece am discutat cu useri care au schimbat-o, iar dupa un numar relativ mic de km si cea noua a inceput sa bata.

 

Aceeasi problema o am si eu, dar este "sezonier". Am observat ca are perioada cand nu mai zice nimc si perioade cand imi vine sa smulg volanul. A mea de prin aprilie a tacut, nu mai pocneste. In schimb in perioada februarie-martie m-a scos din minti. La fel a facut vara trecuta...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Dupa multe vizite pe la service-uri, am reusit sa scap de acea bataie pe fata. Am inlocuit bieletele de directie si capetele de bara (producator Lemforder), desi toti mecanicii la care am fost au spus ca toate articulatiile sunt in perfecta stare(am vrut sa le iau prin eliminare). Cand am dat jos bieletele si capetele de bara intr-adevar nu se simtea nici un joc. M-am gandit ca atunci cand se incalezeste compartimentul motor, va incalzi si articulatiile de la directie, astfel dilatandu-se materialele si formand joc.
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 month later...

Salut,

Am si eu aceeasi problema (F10-520D-60k).

Apare dupa ceva timp de la plecare. Mi se pare ca apare doar cand e cald, atunci cand se inmoaie vreo bucsa de cauciuc si incepe sa bata.

Intradevar se aude doar la viteze mici, pe stanga.

Nu cred ca are legatura cu caseta de directie, deoarece zgomotul se aude si la plecarea de pe loc, cu rotile drepte.

Am comandat Front swing support + Hex nut wiht flange -- stanga + drepata

Va anunt sapt viitoare daca s-a rezolvat.

Link to comment
Share on other sites

la al meu f11 525 xdrive aud cand trec peste bumbere ,evident la viteza mica, niste scartaituri asemanatoare unui arc ...eu banuiesc flansele dar nu sunt mecanic...imi da impresia in momentul ala ca rotiile nu sunt prinse cum trebuie...
Link to comment
Share on other sites

Am si eu un F10 xdrive 525 din 2013 cu aceeasi problema. Se aude doar cand e calda, sau dupa ce sta in soare o perioada. E ca si cum ar fi ceva desprins si bate in podea cumva spre stanga. Face doar la viteze mici si nu are importanta daca drumul are sau nu denivelari, adica imi face si pe drum drept mers inainte incet.

Am fost la service, au tras de toate articulatile si sunt in stare buna. Au gasit intr adevar un joc "mic" in cutie si ei spun ca asta ar putea fi cauza insa ca nu necesita in niciun caz inlocuire.

 

E foarte interesant ce a zis Florin, daca intr adevar a rezolvat prin schimbul bieletelor si capetelor de bara, cu toate ca si lui i au spus ca articulatile sunt bune...e o veste buna.

 

Am uitat..la mine cand e calda face chiar si cand intru in masina. Daca ma trantesc mai tare se aude un clanc.

 

Postez acum si un video, desi sunetul pe inregistrare nu prea seamana cu cel real, dar poate va dati seama cat de cat.

 

https://www.youtube.com/watch?v=d_zUWMReHxo&feature=youtu.be

Edited by Gaby44GBS
Link to comment
Share on other sites

Verificati suruburile de reglaj de la capota, cele dinspre parbriz (si stanga si dreapta ). Probabil sunt doua suruburi cu cap de 8 la cheie. Sunt prea infiletate sau prea intinse, capota ar trebui sa se aseze lejer pe ele atunci cand este inchisa. Eu asa am patit la X3 F25 si la fel disperam pana cand gasisem cauza . Si mai ales la caldura cand se dilatau fiarele pe acolo .
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am reusit sa schimb bieletele de la bara stabilizatoare.

80% din problema e rezolvata. Nu se mai aude atat de tare.

Acum se aude un zgomot mult mai slab, de undeva din zona centrala fata.

As fi inclinat sa ma gandesc la bucsele de pe bara de stabilizare.

Din nefericire, la modelul meu, acele bucse se schimba cu tot cu bara stabilizatoare.

Mai studize si va tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am reusit sa schimb bieletele de la bara stabilizatoare.

80% din problema e rezolvata. Nu se mai aude atat de tare.

Acum se aude un zgomot mult mai slab, de undeva din zona centrala fata.

As fi inclinat sa ma gandesc la bucsele de pe bara de stabilizare.

Din nefericire, la modelul meu, acele bucse se schimba cu tot cu bara stabilizatoare.

Mai studize si va tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pentru colegii ce se confrunta cu bataile metalice peste denivelari / limitatoare, ati mai aflat ceva? cauze, rezolvari?

 

Am aceeasi problema si am fost azi la doua service-uri, masina este incredibil de tapana pe elevator in brate, bucse inclusiv lasata jos pe roti pe niste vibraoare. Absolut nimic in service de unde provvine zgomotul, dar la limitatoare se simte din plin.

Link to comment
Share on other sites

Vara asta am verificat-o de in 4 service-uri diferite, si am stat langa ei. Singura banuiala a ramas asupra flanselor de la telescoape, dar cica astea sunt greu de testat si nimeni nu mi-a zis sigur ca ele sunt de vina. Articulatiile erau toate tepene, iar testul de telescoape a iesit 79% spate, 78% fata Edited by Crysis21
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema o am si eu dar la e90 FL, am schimbat mai tot pe fata, am schimbat mai tot: amortizoare, flanse, bielete capete de bara, toti care trag de ea spun ca e tapana dar la o denivelare mai mare sau la un llimitator de viteza se auda un troncanic.

Un mecanic mi-a zis ca ar putea fi caseta de directie, ca ar avea un mic joc, dar parca nu imi vine sa o schimb si pe asta si sa imi faca la fel.

sa nu mai zic ca si pe spate am cam aceeasi problema...nimic, masina e brici...sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.