Jump to content

bmw 520d F10 din 2011 zgomot caseta directie


ionutz082

Recommended Posts

  • 7 months later...
  • 11 months later...
Salut, am avut aceeasi problema la caseta de directie, bataie la inceput minora, iar in timp accentuata la schimbarea directie sau la capatul curesei volanului. De prin septembrie/ octobrie 2018 service-urile BMW au procedura de schimbare a unei bucse din caseta de directie, iar costul e undeva la 750 de lei, dar din cate am inteles doar la casetele sportive se poate efectua aceasta reparatie.
Link to comment
Share on other sites

se pare ca aceasta problema persista si la g30.

suplimentar fata de cele descrise de ceilalti, am si un sunet ciudat la manevrele pe loc din volan(doar o parte dintre voi reclamau asta).

nu am fost atent daxa asta se manifesta la cald si la rece, insa voi urmari.

 

de asemenea, am fost la service, articulatiile par a fi perfecte, facandu-se si un test de amortizoare in prezenta mea.

 

prima data am identificat acel sunet metalic la 10k km, ulterior alaturi de acel sunet aparand si un fel de horcaiala ca de amortizor uzat

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Cum se aude sunetul asta mai exact? eu am un sunet cand sunt virat la maxim spre stanga si iau un damb la viteza mica ... un fel de "partz"Ceea ce ma face sa cred ca nu se aude din caseta la mine este faptul ca daca accelerez-franez mai agresiv, intentionat, se aude sunetul.. ceea ce ma face sa cred ca este vreun brat.. desi cei din service spun ca nu au nimic
Link to comment
Share on other sites

nu stiu sa iti spun cum se aude.

 

ceea ce este cert este ca nu are legatura cu virajele la maxim.

 

initial, totul a aparut pe la 10k km ca o usoara tzacaneala metalica la roata stanga la denivelarile mici.

 

ulterior, la trecerile peste speedbumpers cat si la denivelari mici, a aparut un sunet de de amortizor uzat. acum, vad ca la manevrele pe loc sau aproape pe loc, se aude ca un parait, ca un sunet de cauciuc care se freaca pe gresie...iar asta de vreo 20k km.

 

efectiv nu stiu cum sa iti descriu.

 

nu se observa nicio schimbare in comportamentul masinii si in stabilitate, insa zgomotul de harb ordinar ma dispera

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

la E60 aveam un sunet similar la speed bumps care disparea mereu cand schimbam flansele , dar reaparea dupa o per relativ scurta , 6 luni sa zicem , probabil se uzeaza , piese slabe Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

nu stiu sa iti spun cum se aude.

 

ceea ce este cert este ca nu are legatura cu virajele la maxim.

 

initial, totul a aparut pe la 10k km ca o usoara tzacaneala metalica la roata stanga la denivelarile mici.

 

ulterior, la trecerile peste speedbumpers cat si la denivelari mici, a aparut un sunet de de amortizor uzat. acum, vad ca la manevrele pe loc sau aproape pe loc, se aude ca un parait, ca un sunet de cauciuc care se freaca pe gresie...iar asta de vreo 20k km.

 

efectiv nu stiu cum sa iti descriu.

 

nu se observa nicio schimbare in comportamentul masinii si in stabilitate, insa zgomotul de harb ordinar ma dispera

 

si la speed bumps se mai aude si la mine uneori.. dar nu am tacaneala in directie si nici sunet de cauciuc care sa se auda din afara masinii..

 

Link to comment
Share on other sites

Cum se aude sunetul asta mai exact? eu am un sunet cand sunt virat la maxim spre stanga si iau un damb la viteza mica ... un fel de "partz"Ceea ce ma face sa cred ca nu se aude din caseta la mine este faptul ca daca accelerez-franez mai agresiv, intentionat, se aude sunetul.. ceea ce ma face sa cred ca este vreun brat.. desi cei din service spun ca nu au nimic

Sunetul tau l-am avut si eu, este de la bratele inferioare, de la bucsa mai exact. Nu e depistabil la mecanici sau la stand de jocuri. Chiar daca poti schimba bucsile de la aceste brate mai bine nu. Schimba bratele si zgomotul dispare.

Link to comment
Share on other sites

@Magnusy, nu se aude sunet de caucic, insa incercam sa descriu zgomotul si il comparam cu sunteul unui cauciuc care freaca pe gresie.

 

@omu_cu_romu

zici ca doar bratele inferioare? sincer sa fiu nici nu stiam ca exista brate inferioare…

Eu am schimbat brat superior stanga si nimic nu s-a imbunatatit.

Link to comment
Share on other sites

Peste speed bumper se poate auzi si din buscile de la bara stabilizatoare eu asa am patit, mai ales la rece.La mine asta iarna paraia cand treceam peste speed bumber, numai la rece la cald nu.Erau bucsile de la bara stabilizatoare, ce e misto ca nu vin separat vin cu tot cu bara:)). Edited by branevl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Sunetul tau l-am avut si eu, este de la bratele inferioare, de la bucsa mai exact. Nu e depistabil la mecanici sau la stand de jocuri. Chiar daca poti schimba bucsile de la aceste brate mai bine nu. Schimba bratele si zgomotul dispare.

 

La asta m'am gandit si eu.. Are programata interventie de refresh complet suspensie fata + brate de directie (cap de bara+bieleta). Vedem cum se comporta dupa

Link to comment
Share on other sites

"Nu e depistabil la mecanici sau la stand de jocur"

 

Si atunci cum e depistabil?

Sau le schimbi pur si simplu?

 

 

 

 

se manifesta doar in sarcina si nu prea pot mecanicii sa isi dea seama doar tragand de brate.. el are dreptate ce zice, la mine e o problema clar insa am urcat masina de 3 ori pe elevator si bratele sunt , teoretic, "ca noi"

Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

se manifesta doar in sarcina si nu prea pot mecanicii sa isi dea seama doar tragand de brate.. el are dreptate ce zice, la mine e o problema clar insa am urcat masina de 3 ori pe elevator si bratele sunt , teoretic, "ca noi"

 

atunci, care dintre brate?

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

cam asta mi se intampla la viraj maxim stanga si pare diferit fata de ceea ce am identificat pana acum. dreapta nu se aude. nu am verificat daca atunci cand slabesc volanul 1-2cm, pocnitura inceteaza.

 

ce kkt ar putea fi?

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

am facut proba din nou si surpriza, la primele doua rotiri in loc cu masina, nu pocnea, insa apoi a inceput sa pocneasca.

Zgomotul apare si la volan maxim stanga si chiar nu duc cursa volanului la maxim.

spre dreapta, nu se aude nimic.

 

am facut proba si cu spatele, iar astfel, se aude si cu volanul intors spre dreapta si spre stanga

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

cum a mai zi un coleg; de obicei face bratul inferior , cel "mare".. dar, daca nu ma insel, colegul myx a spus ca a rezolvat sunete schimband pe cel superior, in forma de U

 

Si eu am cam aceeasi problema. Sa inteleg ca majoritatea spun ca bratul inferior este problema?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.