Jump to content

Bmw e92 335i


cristy7610

Recommended Posts

  • 1 month later...

Doar ce am venit din tara ,aproape 1700km facuti si sunt super multumit de "trabant" :) Trage ca nebuna,mai ales pe Transalpina,parca e facuta ptr drumul ala.Deja sunt la al 2-lea schimb de ulei(Motul X-Clean 5w30) +filtre.

Mai vreau sa ii schimb acele leduri portocalii din bord cu unele albe.Stiti pe cineva,care se ocupa cu asta?

Ptr colantare mai astept pana in septembrie,atunci am auzit ca cei de la Sibiu(Pro Wrap)vor deschide un atelier aici,in Constanta.

post-51658-0-93828700-1438432719_thumb.jpgpost-51658-0-78255700-1438432733_thumb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Chiar ieri am avut ocazia sa vad o masina colantata in acel galben de la M4.Am ramas surprins de cum a fost realizata lucrarea..puteai jura ca e vopsita.In fiecare zi apar materiale noi, diferite nuante.

 

http://farm6.staticflickr.com/5013/5428325567_0322256bfc_b.jpg

 

 

 

VS

 

 

 

http://cdn.bmwblog.com/wp-content/uploads/Frozen-Blue-BMW-E92-M3-Image-1.jpg

Wow!!e92-ul arata prea bine..Este frozen blue?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Un scurt detailing la interior.Tin sa ii multumesc lui Acero ptr bunavointa aratata in alegerea produselor,care si-au facut treaba foarte bine.

Momentan am facut doar interiorul cu Prestine Clean si Leather Rejuvenator,iar rezultatul zic ca este unul foarte bun..nu mai zic de acel miros care il gasesti doar la masinile noi.Urmeaza o decontaminare cu Sonax spray&clay +un polish cu Mirror Glaze de la Meguiar's, iar in zilele urmatoare urmeaza sa-i schimb discurile de frana pe fata,cu modelul perforat de la Zimmerman..cele originale au inceput sa bata,atunci cand rulez cu viteza mai mare si pun o frana brusca incepe volanul sa vibreze.Sunt sigur ca s-au deformat,atunci cand am fost cu ea la spalatorie,discurile fiind foarte incinse,cel care spala masina a bagat jetul de apa direct la ele...Vina a fost si a mea ..trebuia sa mai astept cateva minute,dar asta e..sper sa scap de aceasta vibratie odata cu cele noi.

Mai am o problema,daca o pot numi problema..legata de senzorul O2(Lambda).Am pus acum cateva zile tester-ul pe ea(Carly for Bmw) si imi dadea o eroare la acest senzor.L-am cumparat deja,urmand sa il schimb maine.Ciudat e ca masina nu are nici o problema legata de acest senzor.Din ce am citit,ar influenta putin consumul si atat..

 

 

 

 

 

 

post-51658-0-32186000-1441283988_thumb.jpg

 

post-51658-0-00341700-1441284001_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

schimbi discurile degeaba.

discurile de frana nu se deformeaza de la spalatorie, deca speli maisna cu presa hidraulica si la vreo 800 de grade asa..

 

mergi in service si verfica bratele fata de exemplu..100% scutesti niste bani aruncati pe fereastra pe discuri noui..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La e90-ul dinainte aveam exact aceleasi vibratii cand franam..Am schimbat discurile si am rezolvat problema.Am verificat bratele,toata articulatia de fapt..nu are joc deloc,plus ca aceasta vibratie a aparut imediat dupa ce am spalat masina iar discurile erau foarte incinse.Revin cu detalii,dupa ce le montez pe cele noi.
Link to comment
Share on other sites

nu se deformeaza de la spalat, e fonta, fonta nu se deformeaza, crapa, se fractureaza, se ciobeste etc.. dar nu se deformeaza.

la o verificare superfiala bratele par ok nu o sa simti joc.

 

la franare ai transfer de masa de pe spate pe fata, sunt forte de tone pe brate, nu o sa vezi nimic daca vine un mecanic si trage cu mana de ele...o sa zica ca sunt super bune.

bucsele de la bara stabilizatoare fata ai verificat ?

au verificat de exemplu cu lampa UV starea bucselor mari de la capatul de langa sasiu ? ..

 

dar ma rog, e treaba ta. Cel mult o sa rezolvi momentan si apoi mai schimbi un set., sper sa ma insel eu si sa fie ce zici tu... mai ales ca zici ca se manifesta in special la viteze mari..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Simti vibratia si in pedala de frana? Daca nu, problema nu vine de la discuri ;)

 

Da,se simte putin si in pedala..sunt exact aceleasi manifestari ca la e90-ul pe care l-am avut.Nu va ganditi ca aceasta vibratie este una foarte pronuntata...se simte foarte putin in pedala si volan,doar cand pun o frana mai accentuata..de la 170la 120km in doua,trei secunde..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.