Jump to content

E90 LCI - Efficient Dynamics


Andrei_Snk

Recommended Posts

Dragi flacai, am o intrebare: Luni ma duc la RAR si in brieful mic am trecute doar jantele pe 16. Oare comenteaza cineva daca le am pe astea pe 17 pe masina? Sau ma mai costa ceva sa le omologheze? Nu e problema daca ma costa ceva sa le omologhez. Vreau doar sa stiu ca sa nu ma intoarca astia inapoi in prag de sarbatoare.
Link to comment
Share on other sites

Ieri am fost la RAR si... bineinteles ca m-au respins pentru roti :angry2: (asta dupa ce am stat 4 ore acolo!). I-am rugat sa mi le omologheze si pe alea pe 17, iar raspunsul a fost: "Nuuuuu dom'le! Asta numai cu roti pe 16 merge!". Ieri m-am dus, le-am pus pe cele pe 16 la loc, am fost azi din nou (am asteptat iar azi inca 1 ora si ceva pana a semnat inginerul vietii), am facut RCA pe 6 luni (undeva la 500lei cred ca a fost), iar cel mai probabil abia pe 29 voi avea masina inmatriculata.

Asta-i treaba... ca la noi la nimeni. Pana atunci iar trag de Skoda :)

Link to comment
Share on other sites

daca ai mai multe dimensiuni trecute pe stalp nu are cum sa iti spuna nimeni ca ai voie doar cu 16 , eu cand am fost la rar cu GT-ul am vrut sa imi treaca expres toate dimensiunile la mentiuni in carte dar inginerul mi-a spus ca nu este nevoie atat timp cat dimensiunile sunt trecute de producator pe stalpul masinii
Link to comment
Share on other sites

Uite ca mie mi-a zis, ca cica in programul lor nu aparea dimensiunea :).

 

Aaa, scuze, voi vorbiti de rar, eu zic de un itp, ca la mine masina mai fusese inmatriculata inainte si eu nu aveam pe talon trecut decat 16 si 18 si taman 17 erau rotile :).

Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

Deci atat in brief cat si pe stalp, este doar dimensiunea de 16 trecuta.

Anyway, long story short; am fost azi cu alea pe 16, mi-a dat actele, am fost la politie sa incerc sa o inscriu dar era prea tarziu si nu le aparea in sistem bla bla bla (adica: "N-avem chef dom'le! E 23 decembrie. Du-te-acasa!").

Intre timp am scos numere rosii si asta-i treaba. Numere definitive la anu'.

P.S. Taxa a fost 180lei :))

Link to comment
Share on other sites

efficient dynamics e o editie speciala a e90ului lci, aparut doar dupa 2010. Masina este mai joasa cu 1,5 cm decat oricare e90 lci, are jaluzele in fata radiatoarelor, volanta dubla sau cam asa ceva, 163 de cai insa cuplu identic precum la motoarele de 184 de cai!! si multe alte modificari pt un consum redus. exista si un review facut de fifth gear, il gasiti pe youtube.

Probabil sunt permise jantele de 16 pt mentinerea acelui consum scazut si implicit a emisiilor de 109g co2.

Pana si jantele standard pe efficient dynamics sunt editie speciala pt aceasta masina

 

Edited by luci_r88
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.