Jump to content

resetare placute de frana bmw e90


Recommended Posts

Scuza-ma,dar 90 000 mi se pare aberant.

Ontopic

Incearca sa le mai rezetezi odata,eventual verifica senzorul.

 

o fi dar atat arata la e90 fl,la masina mea cand am cumparato avea 80 k in bord si la placute arata 28k pe fata si 33 k pe spate,valorile astea sunt valabile cred ca in afara unde se merge pe autostrazi si intradevar mai mergeau ,erau aproape de senzor,mentionez ca placutele erau cele originale,eu le-am schimbat am resetat si atat imi arata.

Edited by ovy318i
Link to comment
Share on other sites

100 000Km este prea mult, din cate-mi amintesc, placutele se reseteaza de pe la 60 000Km atat pe fata cat si pe spate! Daca nu poti sa resetezi placutele de frana, desi sunt noi la fel si senzorul, cel mai probabil va trebui sa rescrii modulul ABS care administreaza si intervalul pentru placute! Am patit-o cu cele de pe fata! Decat cei de la repr nu stiu cum reuseau sa le reseteze, dar dupa cateva ore de stat in parcare revenea la 1000Km si ma atentiona iar ca urmeaza sa le schimb desi ele erau noi la fel si senzorul! Dupa cateva faze din astea am fost la un tip si mi-a rescris modulul ABS si problema s-a rezolvat! Ca si raspuns la aceasta rezolvare ar fi ca in urma unor socuri electrice, aceste module se blocheaza sau anumite functii din ele si practic doar o rescriere a lor rezolva treaba!
Link to comment
Share on other sites

depinde ce senzor ai luat, sunt unele care nu comunica cu calculatorul asa cum ar trebui, a patit un coleg cu placute remsa si senzorul lor, dupa ce a luat semzor oe sa rezolvat dupa resetare

acel senzor cred ca doar arata cand placutele ajung la minim, doar de intrerupe un fir si se aprinde un led.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Salut

Am schimbat acum cca o luna placutele de frana si discurile fata si spate.inca nu imi aparuse martorul de uzura placute frana in bord.dupa schimb am dat reset la senzor,uar dupa reset a aparut la placutele din fata ____.am pus senzorul in scurt pe fata am dat din nou reset si de atunci am la km afisati in idrive 60000 si 70000.

Mentiinez ca si senzorul spate era anulat

Acum vreo 2 zile mi-a aparut in idrive ca trebuie schimbate placutele de frana,la fel martor si in bord

Nu inteleg de ce pentru ca in idrive si meniul masinii placutele sunt cu status ok si km mentionati mai sus

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Solutia problemei:

Se desprinsesera cele doua fire la senzorul de la roata spate.nu mai erau in scurt.le-am unit si martorul din bord a disparut

 

De ce nu cumperi un senzor after market mai ieftin? E mai safe asa decat firele in scurt. Poti ajunge la fier pe fier, sa nu tina franele si strici discurile. In loc sa dai 50 ron pe senzor s-ar putea sa dai cateva sute de ron.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oi fi eu adeptul (cu reputatie unica pe acest forum ;) ) de a NU inlocui senzorul atat timp cat nu a fost atins, dar (ce ai vrea) tu faci ceva ce te poate prinde pe picior gresit; sa uiti ca ai sarme in scurt si sa ti se duca placutele cand ti-e lumea mai draga! Atunci o sa te coste mult mai mult ca poti sa NU franezi eficient pana la service.. Si aproape sigur trebuie sa schimbi si discuri!

 

Pune senzorul potrivit, te rugam.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

asa este.din ce am inteles senzorii aftermarket nu sunt buni in sensul ca nu dispare martorul din bord dupa montare si resetare.trebuie musai originali .

 

 

Merge sensor aftermarket si merge bine. Si daca schimbi placutele inainte sa se reteze senzorul il poti pastra pe cel vechi dupa cum bine a zis si colegul bimmer90f30.

Senzorul ala nici macar nu este senzor. Este o sarma subtire care tine circuitul inchis si cand placuta se duce si "senzorul" se freaca de disc se toceste, se reteaza si intrerupe circuitul .

Este o chestie ff simpla. Sarma continua martor stins si sarma intrerupta martor aprins.

Edited by Injectoru'6
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.