Jump to content

Reinnoire motor E46 330D


Recommended Posts

Salut. Am un E46 330D 184 CP Cu 200.000 km , 150.000 parcursi in Germania 30.000 in Romania si 20.000 in Danemarca. Tin sa mentionez ca uleiul si celelelalte consumabil au fost schimbate la timp. Ideea mea care este, as vrea sa imi reinnoiesc motorul. Vreau asta pentru ca imi place sa stiu ca am o masina stabila si sa am baza pe ea. Intrebarea mea este ce ar trebuii sa reinnoiesc? Ce piese si cam cat m-ar costa toate acestea? Excluzand Turbina. Si as mai vrea sa stiu dupa ce fac operatiunea aceasta cam la ce putere CP Si NM pot duce masina cam cu 1000-1500 de euro peste ce reinnoiesc la motor? Mersi!
Link to comment
Share on other sites

Inlocueste toate furtunasele de la vacuum.

Verifica alternatorul si electromotorul(daca este necesar inlocueste carbunii si rulmenti acestora).

Verifica sau anuleaza clapetele de la galeria de admisie....in rest FORJA...este o masina fantastica.

Link to comment
Share on other sites

alternator, electromotor, termostate, pompa apa, role, curele, ulei cutie + dif, antigel, discuri +placute, bujii incandescente, bateria, ambreiajul, volanta, amortizoarele, bascule, bucsi diferential, tampoane motor, racord flexibil, electrovalvele la turbina, egr, clapetele de la admisie schimbate sau anulate , furtunele de vacuum, freon, cam astea ar fi in mare :popcorn: Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

alternator, electromotor, termostate, pompa apa, role, curele, ulei cutie + dif, antigel, discuri +placute, bujii incandescente, bateria, ambreiajul, volanta, amortizoarele, bascule, bucsi diferential, tampoane motor, racord flexibil, electrovalvele la turbina, egr, clapetele de la admisie schimbate sau anulate , furtunele de vacuum, freon, cam astea ar fi in mare :popcorn:

el cre ca se referea la motor in sine ... interne like....sau ma insel??

Link to comment
Share on other sites

BROASKA a zis bine dar vreau sa stiu si la motor interior...

 

motorul ala merge 300k-400k fara probleme, injectoare, turbina, debitmetrul, pompa de inalte sunt mai frecvente, iar daca e automata si ai cutia aia jmechera iti cade de 3 ori in km astia

 

in interior: distributia si pompa de ulei, dar nu la 200k km

Link to comment
Share on other sites

alternator, electromotor, termostate, pompa apa, role, curele, ulei cutie + dif, antigel, discuri +placute, bujii incandescente, bateria, ambreiajul, volanta, amortizoarele, bascule, bucsi diferential, tampoane motor, racord flexibil, electrovalvele la turbina, egr, clapetele de la admisie schimbate sau anulate , furtunele de vacuum, freon, cam astea ar fi in mare :popcorn:

 

 

la cate ai spus aici ....ar trebui sasi cumpere o masina noua :)

 

 

Bobby Knzz - limiteazate la ce ai defect pe masina ;) poti cauza defecte foarte usor daca umbli fara sa ai cunostinte in domeniu. 330d nu este chiar o masina usor de intretinut. Sunt foarte multe chesti de schimbat dar se schimba in timp. Toate adunat costa destul de mult. Momentan pregatestete de iarna, baterie, buji, releu de buji, antigel, electromotor, ulei, etc..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu am aceeasi masina k a ta si am cu ea 360k si merge impecabil. Dar in decursul timpului am investit ceva in ea. Exact ce au spus si colegii de mai sus este o masina destul de scumpa de inreetinut, dar daca ai grija de ea iti ofera senzatii superbe.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.