Jump to content

Ce amortizor sa aleg?!


Tochi

Recommended Posts

Buna seara. Sunt nou pe forum si am urmarit mai multe idei pe forum in alegerea amortizoarelor pentru un Bmw E46 dar sunt in dilema cu alegerea lor...am o oferta f buna pentru amortizoare Monroe dar tind sa aleg intre Kayaba sau Bilstein?! De bilstein am auzit lucruri bune...dar de Kayaba mai putin...ma poate ajuta cineva?! :)

 

Am uitat sa precizez ca vreau ca amortizoarele sa fie standard si vreau sa le pun fata spate. Masina e model touring din 2000!

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme cu Kayaba.

 

http://www.kyb-europe.com/kyb-romania/shocks-excel-g.html

Sa nu alegi varianta Ultra SR pentru ca masina o sa fie rigida DAR pe curbe si pe schimbari bruste de directie o sa stea BETON.

 

http://www.kyb-europe.com/kyb-france/shocks-ultra-sr.html

 

Ca sfat de la cineva care lucreaza in domeniu auto:Monroe...uita de ele,Bilstein..pret calitate raport bun dar nu au o durata de viata mare,asa ca raman in cursa Sachs-Kayaba.

Cauta pe net Sachs versus Kayaba si o sa iti faci o parere.

Link to comment
Share on other sites

bilstein, in vestul europei au garantie 100k km, toate celelalte dau doar 50k. (montate autorizat cu factura.)

Bineinteles asta e sf in romania, dar totusi spune ceva de durabilitatea lor.

Si am avut pe e34 puse, am vandut-o dupa ce am facut cam 90k cu ele, inca isi faceau treaba.

cand am pus erau putin cunoscute in ro, nici acum nu sunt foarte populare, dar pe forumurile de afara, rege e bilstein..

Daca tii masina mai mult si faci multi km, merita diferenta de pret, de regula sunt un pic mai scumpe decat sachs, dar iti scoti banii ca sut mai durabile.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

stai linistit ca 90% se duce la export..

nu o sa vnada ei in romania ever car face fabrica aia.

 

 

Garantia e la jumatate fata de vest, corect, dar totusi in vest dau de 2 ori mai mare, de asta zic ca totusi se bazeaza pe ceva.

bine drame gen sa pice in 5k km am auzit doar la firme fantoma in general...

mai conteaza si pe ce le pui, daca schimbi un amortizor, si nu prereche, cum se mai practica pe la noi, lasi protectiile vechi de 10 ani pe ele, restul suspensiei e muci..nu faci nimic.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Sachs e pe original?!

 

Si Bilstein e "pe original" la orice magazin de piese auto!

Magneti Marelli, Monroe, Optimal, TRW, KYB, MEYLE, ATEC, Delphi, Starline chiar și un Shountzhou fabricat in China sau Vietman ĂŽți pot veni "pe original"!

 

"Pe original" e o expresie folositĂŁ de vânzĂŁtorii de piese auto pentru a induce (cumva) ĂŽn eroare cumpĂŁrĂŁtorul (de multe ori neștiutor) cĂŁ urmeazĂŁ sĂŁ cumpere o piesĂŁ originalĂŁ (OEM).

Defapt, "pe original" se referĂŁ doar la parametrii piesei (dimensiuni și formĂŁ) care sunt identici cu cei ai producĂŁtorului original.

Calitatea (de multe ori) nefiind identicĂŁ "pe original" cu cea a producĂŁtorului original (OEM).

FĂŁrĂŁ nicio intenție de a-l supĂŁra pe colegul grozadan, dacĂŁ o sĂŁ-l ĂŽntrebi dacĂŁ alte mĂŁrci de amortizoare vin "pe original" ĂŽți va rĂŁspunde la fel: Da!

Cu alte cuvinte, "pe original" lasĂŁ loc de interpretĂŁri de care profitĂŁ vânzĂŁtorii, cumpĂŁrĂŁtorul fiind "vrĂŁjit" la auzul cuvântului "original" și a unei sume mai mici decât se aștepta inițial!

 

Probabil, ai vrut sĂŁ ĂŽntrebi dacĂŁ mașina ta a ieșit cu amortizoare Sachs din fabricĂŁ.

Posibil cĂŁ da.

Din câte știu eu, BMW echipeazĂŁ și cu Bilstein anumite modele.

DacĂŁ nu mĂŁ ĂŽnșel, cred cĂŁ X3 e echipat cu Bilstein direct din fabricĂŁ.

 

Eu ĂŽți recomand Bilstein B4 sau B6.

Iar ca rĂŁspunsul meu sĂŁ fie complet ĂŽți spun cĂŁ Bilstein B4 sunt amortizoare standard iar Bilstein B6 sunt amortizoare pentru o suspensie sportivĂŁ.

Bilstein B6 nu ĂŽți coboarĂŁ garda la sol a mașinii și nici nu necesitĂŁ schimbarea arcurilor standard.

Acum, tu decizi dacĂŁ vrei o suspensie mai durĂŁ sau mai moale.

BaftĂŁ!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

vreau sa va multumesc in primu rand pentru pareri dar tind sa trag spre kayaba sau bilstein, nu vreau sa fie sportiva pentru ca mai merg la tara si vreau sa fie mai comfortabila decat sport si sa nu simt fiecare groapa sau piatra. Acuma ca am restrans mai mult poate ma ajutati mai bine sa decid. Si mai am o intrebare ce tip de flansa sa aleg ma refer la marca lemforder sau altele? :download:
Link to comment
Share on other sites

Uite aici (pe site-ul ZF) care este diferenta intre Super Touring si Advantage.

 

Super Touring sunt indicate pentru cei care merg zilnic cu mașina la serviciu și/sau la cumpĂŁrĂŁturi și nu fac mulți kilometri pe an (aprox. 15.000).

Iar tipul de mașinĂŁ este ĂŽn general una de familie Touring, Wagon, Break, Dric sau cum vreți voi sĂŁ-i ziceți la care predominant ar fi confortul.

Advantage sunt indicate pentru cei care au mașini Sedan sau Sportive (bĂŁnuiesc cĂŁ Coupe), ies din oraș ĂŽn fiecare week-end și depĂŁșesc cu mult 15.000 de kilometri pe an.

Cu alte cuvinte ar fi mai sportive, pentru un condus dinamic.

 

Ca o comparație, un fel de Bilstein B4 și Bilstein B6.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Azi am facut comanda si sunt f happy. Am ales Bilstein B4 fata spate bitub. Flanse Sachs si kitul te protectie. Toata afacerea 1100 Ron. Intrebarea mea e urmatoare: e adevarat ca Bilstein face in Romania amortizoarele doar ca le ambaleaza in Germania? :frantics:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.