Jump to content

RCA 2015


roarmy

Recommended Posts

Pai daca iti zic ca am facut eu transfer de pe fosta pe actuala masina. De fapt, nici macar nu e pe masina istoricul, ca e pe CNP. Uita-te primul post de sus.

Schimba brokerul, iti zic eu ca se poate transfera (valabil doar pentru o singura masina, daca ai doua, a doua pleaca de la B0).

Link to comment
Share on other sites

Transferul asta cine il face? Ca spre exemplu eu vandusem masina in mai si am inscris-o pe cea noua in august. Clar ca nu mai era pe numele meu nicio masina. Ar fi trebui eu sa le zic, dom'ne vezi eu tre sa transfer clasa bonus malus? Cati ca mine or mai fi? Cati bani furati... Merita dati in judecata si recalculate toate politele ca m-au fript de 3 ani incoa :).

 

Acum eu in 2014 pot sa mai fac transfer? Adica sa-mi recalculeze macar clasa bonus-malus, nu zic sa-mi dea inapoi banii platiti in plus 3 ani...

Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca mai poti face ceva dupa 3 ani.

 

Brokerul trebuie sa faca demersurile. Iar daca nu poate face el schimbarile in sistem (CEDAM), suna la asigurator si fac ei ce trebuie. De exemplu vrei sa iti faci asigurare la omniasig, brokerul nu are accesul necesar, dar suna mai departe la omniasig si discuta acolo problema. Eu stiu ca asa a fost la mine, am platit asigurarea pe B0, iar apoi mi s-a returnat diferenta (totul facut prin broker).

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit azi cu o duduie la CEDAM si asa intr-o zeflemea imi tot repeta ca tre sa alerg pe la fiecare asigurator din 2011 incoace sa-mi faca recalculare si eu ii ziceam doamna nu intelegeti eu nu am nevoie de bani, vreau doar ca din 2015 sa-mi calculeze clasa corect. Ca nu ca asta e procedura si e vina mea ca EU nu i-am anuntat ca vreau sa fac transfer de clasa cand am inmatriculat masina de parca era interesul meu sa respect legea nu al lor. Noaptea mintii frate. Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

Singura solutie sa pleci in tari cu apa mai calda ca la noi.

 

stai cuminte ca nu e chiar asa, eu platesc o poala de bani, de ex un mexican mi-a zgariat bara, iar ala de la politie zice: pai daca pun pe hartie zgarietura masina va aparea cu un accident la activ si pierzi din valoarea ei la revanzare. asa ca mi-am vazut de drum 8) cateodata am impresia ca mai bine lovesti decat sa te loveasca altul :D

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceti de asta? City Insurance 12luni 460ron, bonus malus B4, allianz 924 si Omniasig 999(astia sunt nr1).

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

 

interesant. in cazul meu cel mai ieftin era la asirom, urmat de city, uniqa, carpatica. dar asta probabil pt ca asirom da reducere daca ai copii in intretinere, cel putin asa arata calculatorul de pe romasig.ro eu de la brokerul asta iau. nu mai stiu unde am citit ca daca ai vechime 7 ani fara accident, incepe sa ti se reduca polita rca, dar uite ca am uitat sa intreb brokerul pe tema asta; oricum, nu am inca 7 ani.

 

stai cuminte ca nu e chiar asa, eu platesc o poala de bani, de ex un mexican mi-a zgariat bara, iar ala de la politie zice: pai daca pun pe hartie zgarietura masina va aparea cu un accident la activ si pierzi din valoarea ei la revanzare. asa ca mi-am vazut de drum 8) cateodata am impresia ca mai bine lovesti decat sa te loveasca altul :D

 

ehe, nu e bine in nicio ipostaza - nici de vinovat, nici de victima. cum e la astia straini, iei seria de la rca, de la carte verde, de la ce, in caz de accident?

Link to comment
Share on other sites

in vest daca faci accident platesti de te caci pe tine cu tot cu rca ala..macar din faptul ca sari inapoi la vreo 130 % si iti ia vreo 6-7 ani sa ajungi inapoi la un tarif normal si numai pe treaba asta iti umfla vreo cateva mii de euro bune..

Asta daca ai bulan si nu te da victima in judecata chiar si la alea minore gen " ma doare gatul.. da si tu vreo 12k euro sa imi treaca.." caz in care se judeca cu asiguratorul si cu tine, si normal vrei sa ai si tu reprezentare si mai decartezi la avocat la greu..

 

 

 

 

Pe afara e fix ca in ro, nu iei nici o carte verde, se face formular dinala de amiabila care e copiat fix dupa astea de afara, e identic si la fel in tot UE, numai limba difera...

 

DAca e mai grav, cu victime, se ocupa politia bineinteles..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

No car, no worries :)

 

Intr-un oras cu infrastructura buna a transportului in comun (nu zic de Bucuresti aici), iesi mult mai ieftin si fara batai de cap daca inchiriezi pur si simplu masina cand ai nevoie (destul de rar). De exemplu in MĂźnchen exista sistemul DriveNow in colaborare cu BMW, adica masini disponibile prin oras in sistemul pay per use. E mult mai ieftin decat cu taxi, dar bineinteles mai scump decat transportul in comun (care nici ala nu e deloc ieftin).

 

Pentru iesiri de weekend in afara orasului, inchiriezi o masina (in general de ultima generatie, maxim 1-2 ani vechime) si iti faci treaba cu ea fara absolut nicio bataie de cap.

 

Cand faci un calcul total cat te costa masina personala pe an, incluzand devalorizare, reparatii, asigurari, revizii, consumabile, parcare, combustibil, impozite, taxe de inmatriculare, etc...te apuca durerile de cap.

 

Bineinteles depinde foarte mult de cat folosesti masina si unde (doar in oras sau si drumuri dese afara), insa eu sunt convins ca trendul este si in Romania (in special in Bucuresti) de a se renunta la masina personala, in favoarea transportului in comun. In plus, taxi-ul costa extrem de putin in Bucuresti, e foarte accesibil pentru multa lume.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Maaaamaaaa ce topic "fierbinte" am deschis !!! prima impresie a fost dupa ce am postat ca o sa i-au numai minusuri :frantics:

 

 

Ti-am "d-at" eu unul sa fii multumit. :))

 

 

mikken, ai dreptate, dar fix asa e si in Romania, calculul pe an la masina personala e imens. Dar na, fiecare are sau pretinde ca are nevoie de una. Eu de exemplu zilnic merg la gradinita, dupa-masa inapoi, e destul de aiurea cu autobuz sau cu taxi - zilnic de cate 3-4 ori. Inainte de copil se putea si fara masina.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

De acord, unii oameni chiar au nevoie de masina, se folosesc de ea zilnic, de asta am si spus ca pentru unii se justifica...in special cand ai copii nu prea iti vine sa-i trambalezi prin mijloacele de transport in comun sau taxi. Desi cand ma gandesc cum am copilarit eu, imi dau seama ca s-ar putea lejer si fara, iar pe vremea aia cand mergeam cu taxi-ul era o adevarata sarbatoare.

 

Nu spun sa revenim la epoca de piatra, dar nici nu-i prea inteleg pe cei care se plang non stop ca nu le ajung banii, insa la masina nu renunta pentru ca nu e "cool" sa mergi la Mall cu autobuzul nu?

 

Din nou, fara nicio aluzie la cineva in mod special...vorbesc la modul general.

 

Orasele mari devin supra-populate si din ce in ce mai multe masini sunt pe sosele. Nu stiu daca in Romania cineva chiar gandeste un plan de "aerisire" pe termen lung, dar prin alte tari mai dezvoltate acest lucru se intampla. Astfel oamenii sunt "obligati" incet incet sa renunte la masina personala si sa utilizeze mijloacele de transport in comun.

 

Cand toate rotitele astea functioneaza si planul e bine pus la punct, rezultatele incep sa se vada: orase mai aerisite, mai multe spatii verzi in loc de parcari, trafic mai lejer, dezvoltarea infrastructurii de transport in comun pentru ca se incaseaza mai multi bani, diminuarea poluarii, etc etc

 

Educarea unui popor se poate face ori prin teroare fizica, ori prin ars la bani. A doua varianta e foarte raspandita in vest si in general in tarile civilizate. Au ajuns la acel grad de civilizare pentru ca generatii la rand au platit la propriu bani grei. E un sacrificiu pe care si Romania trebuie sa-l faca si care va deranja pe foarte multi.

Link to comment
Share on other sites

ratb,metroul e si el destul de aglomerat,cand lucram in Pipera faceam cam acelasi timp pana acasa cum masina sau cu metorul,in metrou era balamucul de pe lume trebuia sa schimb de 2 ori si era foarte aglomerat.Nici cu masina nu era placut dar in conditiile alea preferam masina.Pe de alta parte pe anumite trasee metroul e de preferat.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu as cataloga transportul in comun in Bucuresti chiar infect. Ok, nu e atat de dezvoltata infrastructura, in special a metroului, insa faptul ca e mizerie si circula toti boschetarii fara bilet este strict vina oamenilor, nu a RATB-ului.

 

Metroul mi se pare chiar ok in Bucuresti, conditiile sunt decente, majoritatea trenurilor noi, infrastructura se extinde...incet, dar e un pas oricum.

 

Tramvai-ul cred ca e cel mai problematic, majoritatea sinelor vechi si mai mereu ocupate de masini, vagoane antice si tot felul de borfasi. La autobuze stam mai binisor, insa marea problema ramane mersul pe blat, fara bilet...deci automat pierderi pentru companie si imposibilitatea de a investi in modernizari (exclud furaciunile si alte manevre din discutie, sa presupunem ca nu se fura...stiu, dificil de imaginat :) )

 

Ce nu inteleg oamenii este ca banii pentru sustinerea acestor companii vin tot de la ei din salariu: ori isi cumpara bilet/abonament si beneficiaza de transportul in comun, scutind astfel niste bani daca ar fi folosit masina personala, ori le sunt luati banii (mai multi) pe taxe si impozite, pentru ca statul sa poata subventiona companiile in cauza, care neincasand bani functioneaza in pierdere.

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca la noi ratb e un serviciu infect. . Deci nu compara cu ce e afara ca nu sunt aceleasi conditii .

 

ratb, adica mers cu autobuzul e infect in aproape orice oras mai mare de 4-500k locuituri, inclusiv afara in orasele mari singurele metode viabile sunt tramblai si metrou.

in schimb afara mai sunt niste chestii in speta autobuze scolare.

Pe al meu inca il duc eu, dar cand ajunge clasa a treia si mai invata si ceva din limba locala il pasez la autobuzul scolar probabil..e ceva infernal deja cum se circula.. spre scoala fac de la 15 min in sus 2 km si media pe ultimii 200 de km e 18.8 % cu un motor de 2l :)

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca la noi ratb e un serviciu infect. . Deci nu compara cu ce e afara ca nu sunt aceleasi conditii .

Vrei aa vezi transport in comun infect? Dai o fuga pana in belgrad acolo sa veZi tramvaie si autobuze de acum 100de ani.

Uita tara mult mai civilizata ca noi: Slovacia, in Bratislava nu exista metrou.

Ce mi-a placut la ei este ca au o infrastructura muuult mai bine pusa la

Punct decat noi, au autostrada care strabate Bratislava si te poti lega de ea sa ajungi de la N la S si invers, dar cand sunt orele de varf si acolo este o aglomeratie infernala.

Dar cea mai misto infrastructura am vaZut-o in Olanda si ei cred ca nu platesc taxe si impozite auto mai mari ca noi in.

Ieri vorbeam cu un coleg plecat in UK pe tema asta, a RCA-ului, la ei nu sunt doua asigurari ca la noi:rca si casco. La ei este o singura asigurare gen:full casco care acopera ambele daune si la un e90 ca al

Meu este cam 500ââÂŹ/an, pe cand eu platesc: 100ââÂŹ Rca(ca am asina pe numele mamai, altfel plateam 300ââÂŹ) si casco 900ââÂŹ/an+ franiza(tot din aceeasi cauZa,ca este pe numele mamei, altfel plateam 1700ââÂŹ). Spuna ca daca nu ai accidente la activ se poate ajunge la o asigurare de 300ââÂŹ/an pt un Ferrari(bine, aici poate a exagerat).

Noi platim asigurari, taxe, impozite de ne ia capul si infrastructura la noi e ZERO, dar e bine ca avem semafoare la fiecare iesire din parcare si la Fiecare trecere de poetoni.

 

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

enders, in olanda toate taxele auto sunt in benzina motorina, si e si corect asa, mergi cu masina platesti, ai motor mare consum mare platesti mai mult. Stai cu ea in garaj, nu platesti nimic.

 

Nu au impozit anual de exemplu, dar mai este o taxa de 30% din valoarea masinii la prima inmatriculare in olanda si ce am scris mai sus, am impresia ca sunt pe locul 3 in lume la pretul benzinei /motorinei, acum benzina in olanda e in jur de 1.70..parca asa..

DAr intradevar, eu asfalt ca in olanda nu am vazut nicaieri in europa.

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.