Jump to content

535i - F10


Remus R.

Recommended Posts

Va salut prieteni, dupa o perioada destul de lunga de activitate extrem de redusa pe forum.

 

In cele ce urmeaza am sa fac o scurta prezentare noii achizitii, urmata de cel putin 3 intrebari.

 

Masina, de fapt mai mult motorizarea, este un vis vechi, care pana la urma s-a putut materializa. Inainte de aceasta masina am fost 5 ani posesorul unui 318d E46 facelift, a urmat un 535d E60 timp de 4 ani jumate, iar acum monstruletul asta galagios, un 535i F10.

 

Lista cu optiunile masinii:

 

http://www.bmwarchive.org/vin/c540894.pdf

 

Atasez si niste poze pentru cei interesati.

 

Acum, intrebarile !!!

 

Mentionez ca am cautat raspunsurile la aceste intrebari, insa nu mi-am format o parere clara, asa ca apelez la cunostiintele voastre (fac mentiunea ca la reprezentanta se stia mai putin despre subiectele tratate decat stiam eu - pacat).

 

1. Ce tip de navi am eu - ca si cod( am vazut ca exista diferite tipuri CIC etc.)? Mentionez ca am hard disk si e navi professional.

2. Am gasit pe net oferte de update pentru navigatie cu 300 de lei unde se ofera dvd sau stick + codul necesar pentru update. E o varianta incercata si de altii? Sa dau curs si sa achizitionez un update de pe net?

3. Raportat la tipul meu de navi, de unde stiu daca updatul se face de pe dvd sau de pe stick? Am 2 sloturi de usb. Unul in torpedou si unul in cotiera.

4. Functiile din connected drive se pot activa in Ro? Imi apare mesajul ca serviciul a expirat. Exista o solutie pentru a folosi acele servicii sau nu? pot folosi o parte din ele? Chiar mi-ar placea sa folosesc functiile alea.

5. Ce presuri de cauciuc recomandati? Cei care ati achizitionat asa ceva si sunteti multumiti va rog sa ma indrumati.

6. Cum pot sa fac astfel incat sa se plieze oglinzile automat cand blochez masina?

7. Sa fac update de soft la reprezentanta? Ce se modifica? (ei spuneau ca ceva grafica, dar nu stiau exact).

 

Multumesc celor care isi fac timp sa-mi raspunda.

 

Si eu stau la dispozitie pentru curiozitati.

 

Va salut domnior ! :drinks:

 

Poze:

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Edited by Remus R.
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

S'o stapanesti sanatos si multi km fara incidente ! :D

Legat de presurile de cauciuc, iti recomand originale, in jur de 4,5 sute de lei gasesti...eu am luat pt a mea si de curand si pentru un prieten la un X5. Nu au miros deloc, fata de cele aftermarket care le mai gasesti pe piata.

Pt pliarea oglinzilor, ai butonul langa inchidere/deschidere geamuri... sau nu la asta te referi ?

Ai incercat si din cheia masinii? Sa tii apasat lung pe butonul de incuiere a usilor ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ai CIC ca si navigatie.

 

Ok. Mersi !

 

Fain bolidu' !

Sa-l folosesti sanatos!

Cu update la navigatie te pot ajuta eu (gratis) daca ai drum pe la Bistrita.

 

 

Mai, eu am dvdurile luate de pe net, insa am inteles ca o sa imi solicite un cod la inceputul operatiunii, cod care e personal pt fiecare vin. Nu stiu eu bine? Se poate sari peste ceva etape?

 

S'o stapanesti sanatos si multi km fara incidente ! :D

Legat de presurile de cauciuc, iti recomand originale, in jur de 4,5 sute de lei gasesti...eu am luat pt a mea si de curand si pentru un prieten la un X5. Nu au miros deloc, fata de cele aftermarket care le mai gasesti pe piata.

Pt pliarea oglinzilor, ai butonul langa inchidere/deschidere geamuri... sau nu la asta te referi ?

Ai incercat si din cheia masinii? Sa tii apasat lung pe butonul de incuiere a usilor ?

 

Mersi.

 

As fi vrut o varinata fara cea din buton. Oricum am sa incerc clickul lung pe butonul de inchidere. Ce m-as bucura sa functioneze :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte faina masina si cinasã motorizarea :).

 

Legat de intrebari is convins ca colegul neo te poatye ajuta cu absolut orice...eu a trebuit sa dau o fuga din Cluj pana la Bucuresti ca nu gaseam om pentru codarile necesare la masina...cerintele tale is destul de simple...cine stie...poate gasesti pe cineva mai aproape.

 

Neo_Andersson (Adi): http://www.bmwclub.ro/forums/user/9028-neo-andersson/ ai PM si cu nr de tel si te lamureste in 5min...e baiat foarte serviabil :).

 

Tu ai venit cu ea din Germania?

Link to comment
Share on other sites

Foarte faina masina si cinasã motorizarea :).

 

Legat de intrebari is convins ca colegul neo te poatye ajuta cu absolut orice...eu a trebuit sa dau o fuga din Cluj pana la Bucuresti ca nu gaseam om pentru codarile necesare la masina...cerintele tale is destul de simple...cine stie...poate gasesti pe cineva mai aproape.

 

Neo_Andersson (Adi): http://www.bmwclub.ro/forums/user/9028-neo-andersson/ ai PM si cu nr de tel si te lamureste in 5min...e baiat foarte serviabil :).

 

Tu ai venit cu ea din Germania?

 

Mersi pentru aprecieri!

 

Nice car ! Sa o stapanesti sanatos !

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina! Sa ai noroc la ea. Referitor la intrebari, eu am ales presurile de cauciuc originale si sunt multumit de ele dar probabil gasesti si aftermarket fara miros. Update la navigatie s-a facut cu laptopul si ai nevoie de cod fsc. Mai multe detalii nu stiu pentru ca nu l-am facut personal. Daca ai butonul pentru pliatul oglinzilor pe usa ar trebui sa le poti plia si din cheie, apasand 3/4 secunde pe butonul de inchidere. In legatura de connected drive pana acum putina vreme nu functiona in romania pentru masinile aduse din vest decat daca faceai ceva modificare a vinului masinii, dar de o saptamana am observat ca internetul si aplicatiile au inceput sa functioneze. Masina se conecteaza la internet prin bluetooth si foloseste telefonul mobil ca hotspot. Sa intri la connected drive si sa dai update services fupa ce conectezi telefonul si activezi hotspotul. Se pare ca au modificat ceva cei de la bmw de permit conectarea. Eu nu am facut update de software deoarece baietii de la service ziceau ca nu are rost daca masina nu are probleme, poate nu vor sa isi asume riscuri inutile, nu stiu ce sa zic.

 

PS si a mea are tot 53k km;)

Edited by bomb3009
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina! Sa ai noroc la ea. Referitor la intrebari, eu am ales presurile de cauciuc originale si sunt multumit de ele dar probabil gasesti si aftermarket fara miros. Update la navigatie s-a facut cu laptopul si ai nevoie de cod fsc. Mai multe detalii nu stiu pentru ca nu l-am facut personal. Daca ai butonul pentru pliatul oglinzilor pe usa ar trebui sa le poti plia si din cheie, apasand 3/4 secunde pe butonul de inchidere. In legatura de connected drive pana acum putina vreme nu functiona in romania pentru masinile aduse din vest decat daca faceai ceva modificare a vinului masinii, dar de o saptamana am observat ca internetul si aplicatiile au inceput sa functioneze. Masina se conecteaza la internet prin bluetooth si foloseste telefonul mobil ca hotspot. Sa intri la connected drive si sa dai update services fupa ce conectezi telefonul si activezi hotspotul. Se pare ca au modificat ceva cei de la bmw de permit conectarea. Eu nu am facut update de software deoarece baietii de la service ziceau ca nu are rost daca masina nu are probleme, poate nu vor sa isi asume riscuri inutile, nu stiu ce sa zic.

 

PS si a mea are tot 53k km;)

 

Multumesc pentru aprecieri tuturor .

 

Bomb - mersi pentru info ! :)

Edited by Remus R.
Link to comment
Share on other sites

vezi raspunsurile mai jos :

1. Ce tip de navi am eu - ca si cod( am vazut ca exista diferite tipuri CIC etc.)? Mentionez ca am hard disk si e navi professional.

R: ai CIC PREMIUM

 

2. Am gasit pe net oferte de update pentru navigatie cu 300 de lei unde se ofera dvd sau stick + codul necesar pentru update. E o varianta incercata si de altii? Sa dau curs si sa achizitionez un update de pe net?

R : la tine se poate face update si cu DVD-uri si cu USB-stick-uri (in torpedou). poti achizitiona de unde vrei cod, iar hartile le downloadezi de pe net si le scri tu pe dvd-uri sau stick-uri

3. Raportat la tipul meu de navi, de unde stiu daca updatul se face de pe dvd sau de pe stick? Am 2 sloturi de usb. Unul in torpedou si unul in cotiera.

R : merg ambele, dar pentru viteza mai mare si ca sa nu astepti 3 ore, recomand sa folosesti stick-uri .... dureaza cam 40 minute

4. Functiile din connected drive se pot activa in Ro? Imi apare mesajul ca serviciul a expirat. Exista o solutie pentru a folosi acele servicii sau nu? pot folosi o parte din ele? Chiar mi-ar placea sa folosesc functiile alea.

R : da se pot activa

5. Ce presuri de cauciuc recomandati? Cei care ati achizitionat asa ceva si sunteti multumiti va rog sa ma indrumati.

R : originale :)

6. Cum pot sa fac astfel incat sa se plieze oglinzile automat cand blochez masina?

R : din codari ... se codeaza masina cu E-Sys prin interfata numite ICOM. e doar un parametru de modificat

7. Sa fac update de soft la reprezentanta? Ce se modifica? (ei spuneau ca ceva grafica, dar nu stiau exact)

R : fa update, dar sa o faca pe raspunderea lor.

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa foc masinuta, sa o stapanesti sanatos si fara incidente! ;)

 

Cand ai timp, poate faci un review al masinii, sunt convins ca multi colegi ar fi interesati.

 

Pe mine m-ar interesa in mod deosebit cum o percepi tu fata de E60, ca si pe aia aveai motorizare faina. Diferente de confort in interior, stabilitate, tren de rulare, zgomot interior, motor, cutie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.