Jump to content

cand sau la cati km trebuie schimbat uleiul din cutia de viteze


laur 320D

Recommended Posts

am un E46 320D touring din 2001 l_am cumparat in martie anul trecut k 131xxx km am fost la bmw am aflat k are aprox k 65xxxkm mai mult decat imi scrie mie pe bord masina are akum 155xxxkm iar intrebarea mea este daca ar trebui sa ii schimb uleiul din cutie ma gandesc k poate nu a fost delok schimbat.Mentionez k masina e adusa din germania septembrie 2013 iar in prezent circul in danemarca k masina.Mentionez k nu am probleme k cutia merge super chiar daca e iarna afara se comporta bine si la rece si la cald dar ma gandesc sa nu astept sa vina problemele.Ce parere aveti?

 

P.S. ce ulei ar trebui sa ii bag la cutie si grup. Multumesc anticipat celor care stiu si vor sa ne impartasasca cunostintele sale!!!

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Incearca sa scrii pe romaneste, nu ca pe facebuci. Uita-te in cartea masinii sa vezi daca scrie ca trebuie schimbat uleiul sau nu.

nu am cartea masinii dar multumesc orcum...imi pare rau defectul farcebook si messenger...ce e mult strica intotdeauna...

 

da in mare m-am lamurit trebuie schimbat cu prima ocazie sa fiu sigur ca nu am probleme,cred ca ar fi indicat pana in 200.000km.multumesc tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Daca e original, eu zic ca 13 ani i-a ajuns.

Asa zic si eu.

Garantat uleiul e NEGRU (adica cenusiu, poate de ciuda.. Cine stie?)

Iar ala nou e ca mierea de albine la culoare.

(o sa dau intr-o zi de poze facute candva pentru comparatie...)

 

Nu e ieftin uleiul ala.Il au la bidoane de 5 litri... Reprezentanta..

Cutia are o eticheta pe ea cu tipul de ulei pus..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

P.S. ce ulei ar trebui sa ii bag la cutie si grup. Multumesc anticipat celor care stiu si vor sa ne impartasasca cunostintele sale!!!

 

Eu am luat de la reprezentanta si uleiul de grup si cel de cutie. Te duci tu cu bidoanele tale (uscate si curate) si iti iei cantitatea necesara (la mine a intrat 1,3 L in cutie si 1,2 L in grup) Uleiul costa cam 100 ron/litru. Mentionez ca am masina din semnatura. Schimbul l-am facut la 180.000 Km. Sunt de acord cu colegii care au zis ca este o masura preventiva, asta daca ai de gand sa mai tii masina ceva ani si vrei sa o intretii.

Link to comment
Share on other sites

Cel din diferential e mai usor de gasit, adica magazine auto ordinare, mi se pare ca e 75w90, pentru un E90 din 2005.

 

Da, Castrol Syntrax Long Life, 75W90 ar fi cel mai recomandat sau OEM.

 

 

Cati litri intra intr-o cutie manuala 5 viteze pe un E46 316i m43 din 1999? MTF-2 trebuie, asa scrie pe realoem, dar nu scrie cantitatea.

 

1 litru daca nu ma insel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu va recomand sa schimbati uleiul din cutie/diferential. La E46 320d NFL am bagat 1.1 litri in diferential si 1.3 litri in cutie. Diferenta intre un ulei nou si cel uzat arata exact ca in pozele puse pe acest topic. Nu am vazut nici o schimbare in mersul masinii (poate doar un pic mai silentioasa - parere subiectiva), insa nici un ulei nu e lifetime. Orice ulei isi pierde proprietatile in timp (3-5 ani), iar deja dupa 10 ani cred ca e prea mult. Pretul e o nimica toata avand in vedere cantitatile si probabil isi poate permite oricine.

Mult success tuturor si km fara incidente!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.