Jump to content

bmw 525d e39 nu trage deloc.


Recommended Posts

Salut. Sunt posesorul unui e39 525d din 2002, foarte multumit de masina pana acum ceva timp (aprox 1 an) ! Iarna trecuta am fost plecat si am tras masina pe dreapta cam 2 luni de zile. Dupa ce am revenit am constatat ca masina nu mai trage cum trebuie la turatii joase(de la 2800-3000 tragea perfect). In fine am zis ca mi se pare ca nu am mai condus-o de mult si am mers asa, asta pana cand am vrut sa depasesc un tir la 90km/h in treapta a4-a si era sa fac accident. Pur si simplu masina nu urca in ture (noroc ca am fost inspirat si am schimbat a3-a rapid si asa am scapat). Plus ca am observat ca in treapta a2-a motorul parca se inneca(tragea in suturi) se"smuceste". Imediat dupa aceasta experienta, am mers la cel mai apropiat service. Prima data am fost anuntat ca senzorul rampa spate este defect/infundat (senzorul are o sita prin care trece motorina si o baga in injectoare). Am curatat sita si nimic. Am schimbat senzorul si nimic. Dupa, am ajuns la debitmetrul (problema cunoscuta la BMW-uri). Am scos si mufa, am scos si debitmetrul, tot nimic. Dupa ce a pus debitmetrul la loc situatia se inrautatise, masina aproape ca nu se mai tura. Stationat, pe liber, se chinuia sa ajunga la 4000rpm. Nu mai zic in mers ca ma chinuiam sa plec dintr-o rampa, nici la 4000 nu tragea. Am cumparat debitmetru nou, l-a montat mecanicul apoi mi-a spus ca aici este si o parte electronica la care ele nu se pricepe, trebuie pus un soft (ceva gen cand cumperi ceva pt PC trebuie instalat/updatat un driver). Ma rog, am mers la cineva care se pricepe iar dupa 3 ore de "munca" in care tinea masina turata numai la 4500rpm a zis ca a terminat. A "programat" debitmetrul dupa un soft de pe e60. Toate bune, masina se tura perfect pe liber, am plecat, cand ajung pe sosea se simtea putin diferenta, se chinuia sa traga dar nu era deloc in regula.

Mentionez ca in momentul de fata masina este in aceeasi stare si anume:

-Motorul pe liber se tureaza perfect

-In mers, masina nu trage aboslut la nicio turatie. Turometrul urca "incet si sigur" ! (Nu scoate fum, nu se aude nimic in neregula la motor, nu mananca ulei)

Astept sfaturi, posesori cu aceeasi problema care au scos-o la capat. Orice idee e bine venita, Multumesc.

Edited by and88rey
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu am un 525tds e39 si aceiasi problema daca ii bag mufa la debitmetru se tureaAza greu si da in nas nu trece de 20 km/h..daca o scot merge bn am facut un tester si mia zis airflow defect adica debitmetru de aer..acum trebuie sa gasesc altu sh sa vedem cum trage masina...acum fara mufa la debitmetru are toane cand trage cand nu trage..dar la turatii mici e moarta ! Dupa 2500 trage grav..si inca ceva mia zis un mecanic ca in carcasa aia de la filtru de motorina e o mufa rotunda asa e la mine daca o scoti si masina trage bn aia e Buba !
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.