Jump to content

bmw 318i e46 probleme calculator motor


Recommended Posts

In primul rand trebuie sa verifici din nou cu un aparat de masura, senzorul si firul care pleaca catre calculatorul din bord, ca sa fi 100% sigur cine este de vina, si sa nu schimbi calculatorul aiurea.

Daca firul care pleaca la calc , are un scurt circuit la caroseria masinii atunci arata temperatura maxima, deasemenea poate fi chiar senzorul defect si sa fie in scurt.

Parerea mea e sa verifici din nou.

Ceva despre senzori (generalitati gasesti la http://bmw-roads.blogspot.ro/p/senzorii-de-temperatura.html

Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

senzori au fost schimbati toti noi...am puso pe tester sa sterg erorile si tot la fel a ramas...am scos si mufele de la senzori si tot la fel a stat acu la temperatura...la service cum am spus si mai adineaurea au spus ca a facut scurt in calculator..problema mea este ca daca cumpar alt calculator trebuie sa fie acceasi serie care e pe masina sau nu conteaza seria?
Link to comment
Share on other sites

nu este antigel pe nicaieri...am verificat

pur si simplu scoate o borna de la baterie si scoate calculatorul masinii afara ,scoate cupla tqata ,desfa capacele si vezi ce s-a intamplat in interior, Acum poti reverifica firele care duc la calculator daca mai sunt in scurt sau nu,

Astept detalii.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Verifica ce valori ai pe tester la temperatura motor . Daca si pe tester apare temperatura maxima inseamna ca ai ceva la ECU, daca pe tester indica temperatura motorului corect inseamna ca ai probleme cu intrumentele de bord.

am incercat si cu alt calculator de motor si tot la fel face...mai ramane decat instrumentele din bord..altceva numai stiu ce sa fac

Link to comment
Share on other sites

Tu ai 2 calculatoare unul de bord care se ocupa de instrumente si altul care e doar pentru motor ,senzori ....,cel de care spun eu e cel din bord, si e foarte simplu sa verifici firele care

pleaca de la senzor catre calculatorul; din bord..Unul din senzorii de temperatura al motorului duce la calculatorul ce comanda motorul,al doilea senzor de temperatura duce doar catre calculatorul din bord

si are rolul de a afisa doar temperatura, acela trebuie sa-l indentifici sa vezi care este.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.