Jump to content

DISCURI de frana


Gully

Recommended Posts

Cred ca glumesti cu gauritul discurilor de frana :blink:.

Asemenea discuri produce ATE si probabil si altii.

215539[/snapback]

nici eu nu am crezut cand am auzit pe unul vorbind ca si-a gaurit discurile la opel la nu stiu ce atelier...... l-am auzit pe strada ca daca eram in alta parte ii intrebam..........

pote stie cineva ca se pote face la discurile standard...

Link to comment
Share on other sites

ma intereseaya sa stiu daca gaurile si santurile din discurile de frana (care intra in contact cu placutele) se pot face la vreun service sau atelier sau daca se gasesc doar de cumparat>

215536[/snapback]

 

 

Ar merge niste gauri date cu bormasina.Daca efectuezi lucrarea sa ne spui cum sunt franele dupa. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Discurile de frana "gaurite" sunt facute pe niste studii, calcule de rezistenta, suprafata de frecare, nu asa la ureche. E tampenie sa isi o pereche de discuri normale si sa le "tunezi".

 

Dai cu 100 eu mai mult si iti iei gaurite "de la mama lor". Sau dai 5000 eu si iti iei de carbon, cu etrieri cu 4 pistonase :blink: Si cand franezi iti iese zboara numarul pe sosea.

Link to comment
Share on other sites

Discurile de frana "gaurite" sunt facute pe niste studii, calcule de rezistenta, suprafata de frecare, nu asa la ureche. E tampenie sa isi o pereche de discuri normale si sa le "tunezi".

 

215554[/snapback]

 

 

Pai merita incercat cu gaurile. :)

In principiu gaurile afecteaza rezistenta discurilor,mai ales cele date in garaj...

Ce se poate intampla,se sparge discul cand il gauresti sau si mai bine cand conduci masina,se blocheaza o roata...chestii de genul asta,dar nu stiu exact doar banuiesc,era interesant de vazut pe viu :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai merita incercat cu gaurile.  :)

In principiu gaurile afecteaza rezistenta discurilor,mai ales cele date in garaj...

Ce se poate intampla,se sparge discul cand il gauresti sau si mai bine cand conduci masina,se blocheaza o roata...chestii de genul asta,dar nu stiu exact doar banuiesc,era interesant de vazut pe viu  :blink:

215592[/snapback]

 

Evident,pe pielea altuia :)

Link to comment
Share on other sites

santurile sunt....... daca ne apucam sa facem si santuri pe discuri pline.... atunci deja .......

 

si repet .... nu se dezechilibreaza discul daca se dau gauri aiurea ???

215750[/snapback]

Nu ma.. nu se intampla nimic... doar o sa se opreasca in primul stalp sau undeva pe camp... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

ce idee, sa gauresti discurile de frana auzi ! :blink: si eventual santuri facute cu flexul...

 

Mare e gradina...

 

imi dau seama ca unii nu isi pretuiesc deloc viata si nici nu o respecta pe a altora

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

ce idee, sa gauresti discurile de frana auzi !  :blink:  si eventual santuri facute cu flexul... 

 

Mare e gradina...

 

imi dau seama ca unii nu isi pretuiesc deloc viata si nici nu o respecta pe a altora

216368[/snapback]

 

By the way ..cat costa discuri de frana ventilate ? ..a luat cineva ?.. Eu am luat la Bora ventilate ..si nu am modificat nimic ...mergeau pe etrierele originale ...

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa dea gauri si apoi sa faca si santurile alea. :blink: Si sa vezi atunci suprafata de frecare cu placuta de frana.Chestiile astea se fac dar nu dupa ureche si eventual in spate blocului la nenea cu strungul in garaj. :)
Link to comment
Share on other sites

By the way ..cat costa discuri de frana ventilate ?  ..a luat cineva ?.. Eu am luat la Bora  ventilate ..si nu am modificat nimic ...mergeau pe etrierele originale ...

216378[/snapback]

Eu am luat pentru alta masina discuri ventilate Brembo cu diametrul de 256 mm la pretul de 250 RON perechea (pentru fata). Cam de aici incep preturile. Gasisem si Lucas la 260 RON, dar vanzatorul mi-a recomandat Brembo.

Link to comment
Share on other sites

By the way ..cat costa discuri de frana ventilate ?  ..a luat cineva ?.. Eu am luat la Bora  ventilate ..si nu am modificat nimic ...mergeau pe etrierele originale ...

216378[/snapback]

Bora ar trebui sa aibe din fabrica ventilate. Asta in caz ca nu aveai tamburi pe spate :blink:

Link to comment
Share on other sites

Bora ar trebui sa aibe din fabrica ventilate. Asta in caz ca nu aveai tamburi pe spate :blink:

217151[/snapback]

 

nu avea ..i-am luat eu ....Nu stiu cat de eficient a fost ..dar arata mai bine...si diferenta a fost mica in jur de 50 $..aveam jante TSW ..cu spite subtiri ..

Link to comment
Share on other sites

nu avea ..i-am luat eu ....Nu stiu cat de eficient a fost ..dar  arata mai bine...si diferenta a fost mica in jur de  50 $..aveam jante TSW ..cu  spite subtiri ..

217256[/snapback]

Cred ca faci confuzie, discurile ventilate nu dau cu nimic mai bine, privite perpedicular tot la fel sunt.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca faci confuzie, discurile ventilate nu dau cu nimic mai bine, privite perpedicular tot la fel sunt.

217339[/snapback]

 

 

Ai sa razi . :blink: .dar pt ochiul meu dau mai bine ....la E46 cu 105 cai nu cred ca ar fi necesare ...dar cand am sa le schimb ma gandesc sa pun ventilate .....Deja caut preturi ..dealtfel asta a si fost intrebarea mea initiala in acest topic !..Cam la ce bani ar fi !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.