Jump to content

Problema turbina e46 320d


Recommended Posts

Va salut , de curand sunt proprietarul unui bmw e46 2.0 diesel , problema este ca am schimbat 2 turbine , ceva imi toaca paletii ...Am fost la un service si mi-au gasit o bucata de plastic din filtu de aer sparta , au zis ca a tras turbina tot plasticu si asta a fost cauza , insa ma cam indoiesc , la tester presiunea la turbina era perfecta chiar si cu paletii in starea asta si mi-au zis sa merg linistit cu ea ... va cer si parerea voastra , ce riscuri exista ? Alta problema ar mai fi ca am un vibrat puternic se simte in masina numai la relantiu care oscileaza uneori putin pentru ~ 2 sec e posibil sa nu fie pompa pusa la punct ? pe tester nu am avut nicio eroare ...Cam asa arata turbina :

post-70313-0-73112900-1418748969_thumb.jpg

Edited by Mihaicr
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Masina trage cum trebuie , iar presiunea pe tester este in parametrii normali , nu am de ce sa fac treaba asta ...

 

masina ta cred ca arata la fel cum arata turbina, sincer nici nu ma mir ca nu-ti mai trage motorul si vibreaza, dupa mintea ta unde crezi ca s-au dus paletii aia forfecati?

 

dar ma rog......, sau mai bine zis ma abtin :sleep:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cumetre ma lamurisi , nu stiu de unde ajunsesi tu la concluzia ca nu mai trage masina cand eu scrisei clar ca trage perfect , daca masina nu tragea crezi ca intrebam de prost daca pot sa merg cu ea asa ? era clar ca e turbina dusa nu ??...Daca tu dupa mintea ta crezi ca masina vibreaza dupa turbina inseamna ca tu cunosti alta mecanica decat restu lumii...Masina vibra si cand era turbina impecabila asta asa ca fapt divers ca oricum nu are legatura dar ca sa te lamuresc ...Ma rog , poate are altcineva alta parere mersi oricum de ajutor .
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cumetre ma lamurisi , nu stiu de unde ajunsesi tu la concluzia ca nu mai trage masina cand eu scrisei clar ca trage perfect , daca masina nu tragea crezi ca intrebam de prost daca pot sa merg cu ea asa ? era clar ca e turbina dusa nu ??...Daca tu dupa mintea ta crezi ca masina vibreaza dupa turbina inseamna ca tu cunosti alta mecanica decat restu lumii...Masina vibra si cand era turbina impecabila asta asa ca fapt divers ca oricum nu are legatura dar ca sa te lamuresc ...Ma rog , poate are altcineva alta parere mersi oricum de ajutor .

 

Salut

Ai spus ca ai schimbat 2 turbine? Ai cumparat turbinele noi si amandoua au ajuns in starea asta sau cum?Fii mai explicit.Dupa ce ai schimbat prima turbina dupa cat timp ai ajuns sa o schimbi?Ce te-a determinat sa scoti furtunul si sa afli ca turbina arata asa?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut , ambele turbine au fost bune cand le-am luat , fara joc in ax iar paletii erau perfect normali , dupa 50 de km am auzit un suierat puternic si mi-am dat seama ca vine de la turbina , am scos furtunul si am ramas socat de cum aratau... injainte sa se intample asta am verificat filtru epurator si surpirza ca nu-l aveam deloc , am luat unul folosit de la un prieten iar dupa a aparut problema cu turbinele , este posibil sa aiba si asta un efect , dar si faptul ca aveam o bucata de plastic din filtru de aer rupta ma face sa cred ca a tras turbina plasticul si a ros paletii ...nu stiu ce sa mai cred si ce sa le mai fac ...Prima turbina are paletii la fel de tocati , abia dupa ce s-a distrus si a doua turbina am observat ca lipseste plastic din filtru de aer , iar filtru epurator l-am dat de tot jos , acum merg fara , am turbina din imagine pe masina , nu mai suiera si functioneaza perfect normal , motorul trage ...daca se rup paletii nu au unde sa se duca decat pe evacuare din cate stiu eu .. Edited by Mihaicr
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

In primu rand ca nu au cum sa treaca de intercooler , in al doilea rand ca nu au cum sa ajunga in intercooler .

da posibil sa nu treca de intercooler (desi particulele mici trec)dar aici te contrazici maxim :nu au cum sa treaca dar in al doilea rand nu au cum SA AJUNGA LA INTERCOOLER . :blink: :blink: :blink: UN coleg a postat o schema din real oem :tot ce pleaca din turbo(aer,ulei,si bucati de paleti)trec prin intercooler si ajung in admisie.

sfat prietenesc verifica foarte bine partea de admisie aer de dinainte de turbo ca sigur ai o problema cu ceva care intra in paleti si ii distruge :excl:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.