Jump to content

Probleme directie e46


Recommended Posts

Va salut. Am si eu o mare problema, si anume : dupa ce am schimbat articulatia fata incluzand capete de bara, bielete de directie, bielete antiruliu, brate cu bucsi si bucsi bara stabilizatoare, acum simt ca sare de pe sosea si la orice denivelare nu numai ca imi trage stanga dreapta dupa cum are ea chef dar imi bate si in volan si este foarte instabila. Pana sa le schimb doar troncanea la gropi desi amortizoarele fata sunt scurse.

Geometria este facuta la aparate cu laser.

Cine imi da niste sfaturi de la ce ar putea fi ? Tot kitul este marca atec. O zi placuta.

Sorin

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca poate fi si din geometrie ? Sa am batai in volan de acolo ? De la cauciucuri/jante nu e sigur ca inainte de astea de iarna le-am avut de vara si tot asa batea...la unele viteze de ex la 120km/h bate ceva in podea....discurile sunt noi fata si spate.

bataie in podea la fropi in general ai de la bucsi bascula.Altfel daca ai amortizoarele praf nu inteleg ce te mira ?

Poti incerca sa mai refaci geometria.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca trebuie schimbate amortizoarele cu tot cu flanse, dar tot nu isi explica faptul ca articulatia e noua...si din prima secunda s-a manifestat asa. Nu cred ca s-a stricat ceva la articulatie din prima secunda...oricat de proasta ar fi ea. Cauciucurile sunt bune.

Repet cu aceleasi amortizoare si flanse nu batea nimic in volan. Doar troncanea la gropi

Link to comment
Share on other sites

Geometria trebuie facuta neaparat dupa schimbarea capetelor de bara, la tine rotile din fata sunt in forma de V deschis, schimbate bucsile de la bara stablizatoare+bieletele antiruliu (preferabil cele originale,

nu luati aftermarket), stranse foarte bine toate suruburile, verificat din nou tot ce s-a schimbat, facuta geometria cu simt de raspundere, verificat imediat pe strada cum merge, daca nu

te intorci inapoi la cel care ti-a facut geometria si il iei de urechi ca s-o faca din nou, si tot asa pina iese cum trebuie.

Geometria rar se poate face din prima,

In asemenea situatii se recomanda si schimbarea amortizoarelor fata,

Link to comment
Share on other sites

Nu prea vad rostul achizitionarii bieletelor antirului pe original.

Poti achizitiona Lemforder care este identic cu originalul si platesti jumatate de pret.

Pentru ce sa platesti 200 lei in + ,doar pentru o punga sau o cutie cu sigla bmw ?

 

Bucsele de la bara stabilizatoare merita toti banii pe original pentru ca au alta calitate si sunt lucrate altfel.

 

http://www.ecstuning.com/Search/ES51181/ES51181/

http://www.amazon.co.uk/Lemforder-1798102-Suspension-Link-Stabiliser/dp/B005GP7MNW

Link to comment
Share on other sites

Nu prea vad rostul achizitionarii bieletelor antirului pe original.

Poti achizitiona Lemforder care este identic cu originalul si platesti jumatate de pret.

Pentru ce sa platesti 200 lei in + ,doar pentru o punga sau o cutie cu sigla bmw ?

 

Bucsele de la bara stabilizatoare merita toti banii pe original pentru ca au alta calitate si sunt lucrate altfel.

 

http://www.ecstuning...S51181/ES51181/

http://www.amazon.co...r/dp/B005GP7MNW

 

Eu am cumparat tot aftermarket si m-am pacalit rau ,au cazut dupa 2 luni, a fost o singura teapa, a 2-a n-o mai iau.

Deasemenea placutele de frana sau sabotii de frana aftermarket , cat dai atata face, adica calitatea lasa de dorit, se observa

foarte usor cand schimbi placutele de frana ,ca frana este elastica (ai aceasta impresie pentru ca nu franeaza ca cele vechi pe

care le-ai avut), nu acelasi lucru se intampla la cele de calitate.Deja verificat pe Skoda Fabia , un logan de serviciu

(cu care mergem in fiecare zi), un Seat al unui coleg de aproape 2 ani ,placute schimbate in service( el are boala asta

cu sevice-ul ca sa aibe garantie, nu le are deloc cu mecanica.)

Edited by cristianro
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Intram in OFFTOPIC .

Daca stii ce sa alegi pe vatianta aftermarket,nu o sa dai gres niciodata.

Daca ai un seat sau o skoda care face 2500 euro,la un schimb de amortizoare,discuri fata si placute fata- spate pe ORIGINAL, aproape platesti jumatate din valoarea masinii.

Dealtfel grupul VAG si grupul RENAULT de care tu pomenesti au introdus variantele ECONOMY si MOTRIO ca varianta de piese de schimb originale.

Spre exemplu placutele de schimb varianta economica a grupului vag,sunt mai scumpe decat un set de placute ate,textar,trw,jurid....dar sunt mai proaste calitativ,de regula sunt valeo facute in INDIA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea este ca am schimbat la articulatie tot in afara de amortizoare(fata si spate) si flanse ( fata si spate). Dar se comporta prea ciudat...la 150 pe dn bucuresti-otopeni unde lucrez este o curba la pompieri acolo...incetinesc la 60 de frica sa nu sar de pe sosea...maine ma duc sa mai fac o data unghiul de fuga...ea asa la drum drept nu trage stanga dreapta....decat foarte putin(tind sa cred ca sunt rotile strambe putin) trebuie desfacut ceva si pe spate ? Articulatia spate nu am schimbat-o. Si nici nu am mai facut vreodata geometria...de aceea poate nu mi-au facut-o cum trebuie. Daca maine este cineva din bucuresti berceni liber poate are timp sa mearga cu mine(fac cinste dau un dristor kebap) . 0767059165 Sorin
Link to comment
Share on other sites

schimba-i amortizoarele apoi mai vezi.daca nu gasesti amortizoare cred ca mai am eu pe alea de fata atat ca unul e dus si unul e ok.ti le dau mocca,sper sa nu le fi dat la fiare vechi :D.

edit:hmm pare ca difera de la 325 la 316 amortizoarele.so mai bine ia noi ,cred ca sunt undeva la 500 lei 2 amortizoare.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Din pacate ieri nu am avut timp sa fac geometria din nou...abia am reusit sa cumpar un cadou de mosh...am dormit toata ziua :D ... ramane dupa Craciun... sper sa scap doar cu geometria. Oricum am vb cu cineva de pe forum si imi da niste amortizoare aproape noi...utilizate foarte foarte putin. Tre sa imi mai iau eu flansele de pe fata....sa vedem daca se schimba ceva.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.