Jump to content

Resetare indicator uzura placute frana e60


Recommended Posts

Salut!

 

Stie cineva cum se face resetare corecta a placutelor de frana?

 

Am inlocuit placute si senzori, am resetat doar ca dupa resetare imi arata - (minus) 15 000 km

Procedeul de resetare pe care l-am folosit:

- ignition (bagat cheia in contact si apasat buton)

- apasat butonasul din stanga (instrument cluster) aprox 8 - 10 sec pana a aparut imaginea cu brake pads

- de-presare si apasare pana a aparut pe ecranul de jos: RESET?

- inca o re-presare mai lunga si s-a resetat (pe ecranul de jos au fost inlocuiti nr de km cu --- )

 

doar ca nu s-a resetat corect ca-mi arata cu - (minus) 15k km

Link to comment
Share on other sites

Scoate mufa senzorului si reseteaza fara (iti va aparea probabil martorul de placute cu rosu).

Apoi resetezi din nou cu senzorul mufat.

Problema ta apare daca schimbi senzorii inainte de uzura maxima (cand apare si martorul cu rosu)

Usa soferului sa fie inchisa.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Scoate mufa senzorului si reseteaza fara (iti va aparea probabil martorul de placute cu rosu).

Apoi resetezi din nou cu senzorul mufat.

Problema ta apare daca schimbi senzorii inainte de uzura maxima (cand apare si martorul cu rosu)

Usa soferului sa fie inchisa.

 

Intr-adevar, am schimbat/resetat inainte sa fie minimul de uzura (era "pe galben").

Multumesc pentru indicii!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut, am si eu nevoie de un sfat cu privire la reset ul pt senzor placute fata. Am urmat procedura de resetare apare reset? Dar dupa aceea apar din nou cei 900 km ramasi. S su inlocuit discuri si senzor si placute. Se poate face altfel sau doar cu tester?

 

Multumesc.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salut, am si eu nevoie de un sfat cu privire la reset ul pt senzor placute fata. Am urmat procedura de resetare apare reset? Dar dupa aceea apar din nou cei 900 km ramasi. S su inlocuit discuri si senzor si placute. Se poate face altfel sau doar cu tester?

 

Multumesc.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Daca nu merge nici din tester, probabil va trebui rescris modulul ABS! Vad ca-i tot mai comuna problema asta! In urma unor socuri electrice, se intampla ca acesta sa se blocheze in ceea ce priveste zona care are grija de aceasta operatie pentru placutele de frana, independent daca ai schimbat si senzorul! Cauta pe forum ca s-a mai discutat! Am patit-o si eu, problema fiind descrisa in in cateva topicuri de altfel!

Link to comment
Share on other sites

Sa fie datorita faptului ca senzorul si placutele au fost inlocuite cu borna de baterie scoasa? Si apoi recon nu si a facut chck??

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Nu cred! Verifica prima oara daca merge din tester, altfel trebuieste rescris modulul ABS la cineva care se stie in asa ceva!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.