Jump to content

probleme airbag pasager e90


Recommended Posts

la e 46 aveam tapiteire din piele si mi-am montat incalzire in scaune,e aproape aceeasi operatiune si nu nu se cunostea ca e umblat,daca as fi in locul tau as cumpara plasa si as montao la un tapiter auto daca tu nu te pricepi. Edited by ovy318i
Link to comment
Share on other sites

Pai asteapta si tu pana cand se incalzeste afara si schimb-o, nu e ca si cum daca-i pui siguranta schimbi cu ceva situatia tehnica a masinii, se stinge doar becul, airbagul oricum va sari in caz de accident chiar daca ai pasager pe dreapta, chiar daca nu ai. Ideea e ca pentru 600 lei, in caz de un banal accident iti poate sari si airbagul din bord, ceea ce-ti va dubla pretul reparatiei. Pe mine m-a dus undeva la 600 de lei schimbul ei, am cumparat-o din magazin si m-am dus la tapiter, a dat scaunul jos si a facut-o ca noua.

 

Poti sa-ti incerci norocul si cu un reset, la mine la jumate de an dupa ce am schimbat-o s-a aprins din nou, am fost la bavaria, am dat reset si de un an nu s-a mai aprins.

Link to comment
Share on other sites

la reset te referi la sters eroarea sau ceva mai mult?asa de sters am facut o de doua ori si a reaparut dupa o sapt,cei de la bmw au spus ca nu au ce sa I faca,doar sa o inlocuiasca

 

 

Da, la sters eroarea ma refer. Daca reapare inseamna ca trebuie sa schimbi plasa, nu am stiu ca ai dat reset. Iti reapare din senin sau cand se aseaza cineva pe scaun?

Link to comment
Share on other sites

La mine apare doar cand se asaza cineva in dreapta si nu tot timpul. Cateodata nu apare dar daca se misca pe scaun apare. Cateodata nu apare deloc chiar daca se misca pe scaun.

Daca nu sta nimeni nu apare nici o eroare

Pot scapa doar cu reset ? Si cum se face resetul cu dis ca nu am gasit ?

Link to comment
Share on other sites

La mine apare doar cand se asaza cineva in dreapta si nu tot timpul. Cateodata nu apare dar daca se misca pe scaun apare. Cateodata nu apare deloc chiar daca se misca pe scaun.

Daca nu sta nimeni nu apare nici o eroare

Pot scapa doar cu reset ? Si cum se face resetul cu dis ca nu am gasit ?

 

La mine a aparut si nu s-a mai stins, e cam ciudat ca ti se stinge fara sa-i dai reset. Dar pentru ca aveam doar jumate de an de cand am schimbat plasa m-am dus si am dat un simplu reset si de atunci nu s-a mai aprins. Imi explicau cei de la bavaria ca ar fi de vina capsa pirotehnica de la baterie si sa schimb borna plus.

Cand am intrebat cat e borna, surpiza 500 de lei, asa ca am lasat-o asa si pana acum nu am mai avut probleme.

 

da,din senin cu scaunul gol,si baietasul cu testerul de la bmw mi a sugerat sa ii fac bypass

 

din ce stiu eu la E90 nu se poate face bypass ca la e46.

Link to comment
Share on other sites

La mine a aparut si nu s-a mai stins, e cam ciudat ca ti se stinge fara sa-i dai reset.

e perfect normal pentru eroare sporadica la senzorul pasager

 

din ce stiu eu la E90 nu se poate face bypass ca la e46.

 

se poate

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

[/i]

e perfect normal pentru eroare sporadica la senzorul pasager

 

La mine nu s-a mai stins pana cand nu am dat reset.

 

Ai vazut tu pus pe E90? Sau din auzite? Acuma 2 ani m-am interesat destul de mult de subiect si din diverse motive nu se putea pune, o spuneau chiar cei care puneau pe E46.

 

 

se poate

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Update la problema mea cu eroarea 93 AB passenger airbag stage 1. Azi am dat jos torpedoul in ideea ca pot ajunge la airbag ( am citit pe diferite forumuri ca pt a ajunge la el trebuie demontat tot bordul----- PROSTII). Ai acces total la airbag, il poti schimba fara problele fara sa fie nevoie sa dai tot bordul jos. Este prins in 4 suruburi. Am umblat acolo ca vroiam sa verific si eventual sa curat mufa care intra in el. Am observat ca intra in el 2 mufe, cate una in fiecare parte. Inainte de toate am scos minusul de la baterie--- foarte important pt ca se pot declansa airbagurile.Am facut urmatorul experiment -am scos ambele mufe , am cuplat iar minusul si am bagat testerul pe masina. Au aparut acum 2 erori 93AB passenger stage 1 si 93B4 passenger airbag stage 2. Deci fiecare mufa este pt cate un stagiu. Am bagat mufele inapoi si am ramas iar cu 93AB. Nu vad decat 3 optiuni aici - fir intrerupt, airbag bulit sau modulul bulit. Am gasit 2 cazuri pe net in care modulu a fost schimbat si eroarea a disparut. O sa cumpar un alt modul fiind si mai ieftin decat airbagul in sine si vedem ce zice.
Link to comment
Share on other sites

Nou nu s-o gasi de cumparat? Mi-a aparut si mie beleaua asta de cateva saptamani si vreau sa ii schimb plasa, parca nu as face bypass...

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

si eu zic sa nu faci improvizatii ,mai bine te strangi din alta parte si cumperi plasa :unsure:

am inteles ca ar fi undeva in jur de 100 de euro ,trebuie ceruta oferta de la grozadan

si eu am cochetat cu ideea sa o anulez din softul masinii,dar am renuntat ,deoarece la accident airbagul pasager din bord sare si sparge bordul chiar daca nu este nimeni in scaunul pasagerului.Si asta e deja paguba serioasa

 

edit:

am un scaun pasager ramas de la un e60 din 2006 ,oare nu o fi aceeasi plasa in el ca si la e90 ?? i-as scoate plasa sa am una de rezerva :sorcerer:

Edited by cristie35
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.