Jump to content

BMW E90 325i


Daniels13

Recommended Posts

Bucuresti-Alexandria 100 km,mers regulamentar.( 60 km/h in localitati - 100 km/h in afara lor)

Eu zic ca e ok:)

 

http://s28.postimg.org/ypgmui26x/image.jpg

 

F frumoasa masina. Interesant consum.

 

Dar daca mergi cu ea asa - in maxim un an - senzor NOX si injectoare.

 

Este motor de turatie - si trebuie condus mai apasat.

 

De ce 325i si mers regulamentar?

Imi cer scuze - dar nu inteleg.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

F frumoasa masina. Interesant consum.

 

Dar daca mergi cu ea asa - in maxim un an - senzor NOX si injectoare.

 

Este motor de turatie - si trebuie condus mai apasat.

 

De ce 325i si mers regulamentar?

Imi cer scuze - dar nu inteleg.

Si eu am vrut sa zic acelasi lucru,dar am zis sa nu fiu rautacios.Adica fara talpa,depasiri,si mers sanatos,ce rost au cei sase cilindrii?doar sunet si feeling de motor nervos?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ptr depasiri si ptr ca senzatie.

Sa inteleg ca daca ai un motor mai mare,nu e bine sa mergi regulamentar?

Eu asa merg,sa nu iau amenzi sau chiar

Suspendarea permisului.

In alta ordine de idei,am mers acum

Cu ea asa sa-i fac un consum si sa imi fac si eu o idee,nu vi se pare normal cand cumperi o masina sa mergi in toate stilurile?

Ii dau si kick down uri,dar asta nu inseamna ca merg ca un descreierat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cat mai apasat ,daca nu vrei sa ai depuneri de carbon deh injectie directa :D.in principiu dracovenile astea 6 in linie parca cer sa fie alergate :p

acum serios vorbind se pare ca mersul subturat dauneaza acestui tip de motor .

nu a mers subturat.... a mers regulamentar.. hahaha... parca nu intelege lumea... si eu merg cu 325i normal pe drumurile care se cer a merge normal.. in depasiri ii dau si daca e nevoie trec peste limita de viteza... dar pe autostrada o tin la 150-160.... masina se exploateaza in functie de necesitati.. in oras i dau in ture.. nu merg subturat decat daca e nevoie si nu are sens....

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos.

 

Si eu tot regulamentar merg, in Romania dai numai de nebuni. Odata mergeam pe un drum european, o singura banda pe sens, intr-adevar erau mai late, depasea unul, eu aveam 100kmh, a trebuit sa franez pana la 0, cam astea sunt drumurile noastre.

Multumesc frumos.

Nu avem drumuri express sau autostrazi ptr viteza ,din pacate.

Eu am de 1 an si ceva permisul,e normal sa fiu mai linistit,nu am luat nicio amenda pana acum ,nici macar de politie nu am fost oprit.

Cum spunea si poope mai sus,ii mai dai in depasiri 140-150 km/h dar unde se cere 50 recte 60 km/h,nu are rost sa iau amenda. Eu nu ma grabesc niciodata in trafic.Mai ales cum spuneai si tu ca sunt fel si fel de soferi care trebuie sa le ghicesti intentia,in Romania a fi sofer este sa stii sa te feresti de ceilalti participanti la trafic.

Lasand povestile,concluzia este ca mi-am dorit 2.5 bezina,imi place puterea,imi place benzina,dar imi place si viata:)

Edited by Daniels13
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

In Romania de obicei politia sta in localitati, dar nu e o regula.

Sau exact la iesirea din localitati sau la iesirea din localitati.

Ieri spre exemplu,am dat de 3 mcv uri intr-o 100 de km. Intradevar,e drum european,dar era marti..era liber. Multi dintre noi avem tendinta de a calca acceleratia mai tare cand vedem ca este liber si atunci te opresc.

Edited by Daniels13
Link to comment
Share on other sites

Mai mult ca sigur 1 mcv ai intalnit in Bragadiru sau in Buda. Tot timpul sunt pe acolo.

 

Sa stapanesti masina sanatos si sa o utilizezi asa cum doresti. Uimitor este cat de putini km faci pe an. 10.000 mi se par extraordinar de putini, aproape irealizabil ( masina de duminica :) ).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu am zis ca trebuie sa mergi neregulamentar - dar eu niciodata nu am mers la consum cu masina.

Nu m-a interesat niciodata cat consuma cel mai putin sau cel mai mult etc. ... Merg cat de repede pot in conditii de siguranta - si cand se termina benzina ma duc si pun. Amenzile mi le asum.

 

In alta ordine de idei - ca posesor de 5 ani de 325xi iti pot spune 3 lucruri clare.

Daca sta masina mult pe loc - si nimeresti o benzina proasta= injectoare noi. (as pune doar benzina 98)

Daca mergi batraneste cu ea si nu iesi sa o alergi serios din 2.000 in 2.000 de km = Senzor NOX (vei afla ce este ala in curand).

Daca mergi batraneste si nu o calci in general - motorul va deveni in timp lenes si zgomotos.

 

Este un motor foarte foarte pretentios care trebuie calcat pentru binele lui.

 

Acum - pe autostrada poti sa mergi tare si cu Logan de 1.4.

Farmecul motorului de 2.5 si al sasiului de BMW stau in faptul ca poti adopta un ritm de mers destul de vioi - in confort si siguranta totala - cum ar fi un Viena - Bucuresti in 11 ore :)

Edited by MoFo
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da,am inteles,stiu ce zici,dar te-ai exprimat gresit cand ai spus ca am 2.5 si merg regulamentar:))

Cum am spus si mai sus,abia am luat masina si am vrut sa vad ce consum scot in conditii normale de mers,nu neaparat batraneste,nici pe mine nu ma intereseaza consumul,daca ma interesa,numai imi luam 2.5 automat.

Edited by Daniels13
Link to comment
Share on other sites

Acum nu stiu ce-o fi cu benzinarele astea in 6 cilindri. Eu am avut un e60 cu motorul de 2.2 tot in 6 pistoane si daca o tineam in talpa sau la viteze mai mari pe autostrada papa ulei in veselie :)

In rest un motor foarte bun desi multi au zis ca ar avea tot felul de bube,in afara de consumul de ulei la mine cel putin era in regula.

Link to comment
Share on other sites

Acum nu stiu ce-o fi cu benzinarele astea in 6 cilindri. Eu am avut un e60 cu motorul de 2.2 tot in 6 pistoane si daca o tineam in talpa sau la viteze mai mari pe autostrada papa ulei in veselie :)

In rest un motor foarte bun desi multi au zis ca ar avea tot felul de bube,in afara de consumul de ulei la mine cel putin era in regula.

 

Toate BMW-urile de la 2000 incoace au consum de ulei din fabrica.

A mea are un 1 Litru la 10.000 de km. Asa a avut din prima zi - asa are si acum.

BMW zice ca este normal - pana la 1 litru la 1.000 de km. Pe principiul simplu ca mai bine zici ca asa trebuie sa faca decat sa le repari :).

  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Toate BMW-urile de la 2000 incoace au consum de ulei din fabrica.

A mea are un 1 Litru la 10.000 de km. Asa a avut din prima zi - asa are si acum.

BMW zice ca este normal - pana la 1 litru la 1.000 de km. Pe principiul simplu ca mai bine zici ca asa trebuie sa faca decat sa le repari :).

eu zic ca nu e normal sa ocnsume nici o masina ulei.. daca consuma e dus ceva la ea... a mea consuma si clar is duse semeringurile de la supape....

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu in discutie cu F30-ul 328i,avand aproximativ 37.000 km si verificand destul de des,probabil lunar nivelul am constat ca nu a consumat niciodata ulei,( arata pe display ce e drept,nu am joja sa verific ) deci se poate.Pe de alta parte am un prieten cu F10 535i si imi spune ca la aporx 5000 km completeaza aproape 1 litru.Sincer nici mie nu mi se pare normal sa consume ulei in cantitati asa mari,hai 100 ml - 200 ml intre schimburi as intelege,
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu in discutie cu F30-ul 328i,avand aproximativ 37.000 km si verificand destul de des,probabil lunar nivelul am constat ca nu a consumat niciodata ulei,( arata pe display ce e drept,nu am joja sa verific ) deci se poate.Pe de alta parte am un prieten cu F10 535i si imi spune ca la aporx 5000 km completeaza aproape 1 litru.Sincer nici mie nu mi se pare normal sa consume ulei in cantitati asa mari,hai 100 ml - 200 ml intre schimburi as intelege,

 

nu e neaparat un lucru bun, poate iti ajunge combustibil in ulei si se "autocompleteaza" gen.. :)

ins pecial la mersul pe distante scurte cu motorul rece se intampla asta.

 

 

Ca nu e nevoie sa completezi intre schimburi, ca mananca o cantitate nesemnificativa, poate 200 g la 20k km... e una, ca nu consuma absolut de loc e alta, si nu e neaparat un semn bun.. :)

 

Edited by DOMI
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.