Jump to content

Problema ciudata Wipers e46


Recommended Posts

verifica comutatorul de la stergatoare si modulul de confort.

Ok multumesc, am sa incerc sa verific comutatorul cat de repede posibil, dar despre modul de confort cum as putea sa fac asta? doar decat cu altul nu? si din cate stiu e greu de gasit unul cu aceleasi optiuni ca ale mele, plus ca e destul de dificil de instalat pe masina...

Link to comment
Share on other sites

cel mai simplu e cu alt modul,nu e chiar greu sa il schimbi.

Ideea ar fi urmatoarea de schimbat e usor dar de instalat pe masina nu stiu ce pasi trebuie sa urmez, ca asa m-as duce la dezmembrari sa pot incerca unul dar trb sa gasesc si cu aceleasi optiuni ma gandesc eu? nu? PS: modulul se gaseste in dreapta parca?...langa sigurante?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut, din nou!:D

Se pare ca a trecut ceva vreme de cand trebuia sa testez modulul acela dar abea acum am reusit si nimic aceeasi problema :S au mai ramas 2 variante maneta si motorasul... zilele astea o sa imi schimb termostatul cu antigelul si atunci o sa desfac si motorasul sa vad ce este cu el, alte idei?

Link to comment
Share on other sites

Pe corpul motorului pentru stergatoare are un contact electric care e actionat de

partea mecanica a motorasului,acum una din 2, posibil ca contactul acela.sa nu intrerupa.alimentarea (curentul), catre motoras sau partea mecanica (cama) sa ramana blocata aiurea.Trebuie ddesfacut motorasul.

Dap asa am sa fac... multumesc!

Pe mine ma intereseaza cum pot ajunge si la acel comutator/maneta, adica cum dau plasticele jos? o idee ceva?

Link to comment
Share on other sites

Tot la.fel iti face?

da... doar ca am testat cu el dat jos si nu am reusit sa-l mai opresc (stiti ca acolo in video el se oprea)... am o noua teorie ca firul care trimite semnalul de la modul catre motor sa se opreasca ( sau invers nu stiu exact ) ar putea fi intrerupt?

Link to comment
Share on other sites

Gata s-a rezolvat, at least :\. Am demontat comutatorul/maneta de langa volan, dupa ce am deschis-o ea nu prezenta urme de oxidare pe contacte sau ceva de genu... adica totul parea normal, nu se vedea nimic cu ochiul liber, dar dupa ce am curatat-o cu un spray special de contacte si am montat la loc, VOILA! Totul si-a revenit la normal... Bine dupa cateva teste am observat ca mai era si un contact imperfect la mufa care intra in motoras, oricum multumesc tuturor pt. sprijin!

:)

Link to comment
Share on other sites

Metoda cu.sprayul de.contacte nu tine mult, trebuie sa cureti f bine ,dupa aceea cu alcool izopropilic, altfel nu tine. Co tactele se curata mecanic cu hartie abraziva foarte fina.

Eu m-am gandit sa-mi cumpar alta maneta dotata cu senzorul de ploaie:)

Link to comment
Share on other sites

E scumpa , si doar pentru un contact , nu se merita, dar e masina ta ,e optiunea ta.

O foaie de smirghel fin e in jur de 3 lei, din care rupi o bucatica foarte mica si cureti atent acel contact, important e sa nu intre mizerie si praf in interior.

Daca gasesti pasta sau ulei siliconic (nu altceva), dupa ce cureti foarte bine acel contact, poti pune doar o picatura de ulei siliconic pe acel contact.

Durata de viata va fi mult mai mare..

Daca vrei sa nu mai ai probleme absolut deloc, poti monta foarte usor si elegant, un releu auto de 12v ,(cele care comanda faza lunga sunt foarte bune),intre maneta si motoras.

Daca esti interesat de montarea suplimentara a releului, iti pot explica cum sa faci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.