BMWClub: BMW-uri de evitat ! - BMWClub

Jump to content

• 9 Pages +
  • « First
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

BMW-uri de evitat !

#141 User is offline   Rico24 

• Membru
  • Group: Members

Posted 10 May 2016 - 21:49

View Postneo_andersson, on 10 May 2016 - 17:08, said:

Dureros este ca noul proprietar inainte sa o cumpere a platit la Automobile Bavaria verificare completa si i-au dat in scris ca masina este absolut OK, fara accident.

:angry: :angry: :angry: pai sa nu intri cu masina in reprezentanta si sa faci tot una cu pamantul?! ma enervez numai cand aud ca a patit altcineva asa d-apai sa o patesc eu...

This post has been edited by Rico24: 10 May 2016 - 21:50

1

#142 User is offline   Eduard55 

• Începător

Posted 27 May 2016 - 18:32

Sa vezi cum e cand iti vinde chiar reprezentanta o masina cu vicii ascunse...
1

#143 User is offline   dragos.i 

• Nou venit
  • Pip

Posted 28 May 2016 - 15:04

Poti detalia? Sunt pe punctul de a lua un Seria 1 de la Premium Selection Bavaria.
0

#144 User is offline   BOASKA 

• Fan

Posted 28 May 2016 - 15:13

Vai ce teapa :hyper:
0

#145 User is offline   DorinB. 

• Începător

Posted 28 May 2016 - 15:34

Din cate stiu eu cand te duci sa verifici o masina la reprezentanta, nu iti specifica niciunde daca e fara accident sau nu, oamenii verifica anumite lucruri, poate era absolut ok din punct de vedere al valorilor la injectoare, cutie de viteze, presiune turbo si ce se mai verifca, dar nu se spune niciunde in deviz daca a fost cu sau fara accident.
0

#146 User is offline   AlexBK 

• Nou venit
  • Pip

Posted 21 July 2016 - 21:31

http://autovit.ro/an...5-ID7GfE4W.html

Mi se pare foarte dubioasa, astept parerile voastre.
0

#147 User is offline   neo_andersson 

• Pasionat

Posted 21 July 2016 - 21:51

View PostDorinB., on 28 May 2016 - 15:34, said:

Din cate stiu eu cand te duci sa verifici o masina la reprezentanta, nu iti specifica niciunde daca e fara accident sau nu, oamenii verifica anumite lucruri, poate era absolut ok din punct de vedere al valorilor la injectoare, cutie de viteze, presiune turbo si ce se mai verifca, dar nu se spune niciunde in deviz daca a fost cu sau fara accident.

Masina avea airbaguri lipsa cu eroare in ISTA, o caseta de directie de X3 F25 incompatibila cu masina, eroare prezenta in ISTA care genera la randul ei inca vreo 20 de erori pe alte module.
Configuratia actuala a masinii nu avea nici o legatura cu cea de fabrica, alt interior, pachet M, xenon in loc de halogen, senzori de parcare pusi la misto deoarece masina nu a avut din fabrica si nu erau legati nicaieri, si mai pot continua. Daca nici asta nu se vede la reprezentanta atunci ce verifica? O simpla diagnoza afisa vreo 50 de erori.
7

#148 User is offline   wind-3er 

• Fan
  • Interests:BMW

Posted 22 July 2016 - 12:20

View PostAlexBK, on 21 July 2016 - 21:31, said:

http://autovit.ro/an...5-ID7GfE4W.html

Mi se pare foarte dubioasa, astept parerile voastre.

http://bmwfans.info/...der?vin=B078899

Standard Equipment
459Seat Adjustm., Electr. W. MemorySitzverstellung, Elektr.mit Memory534Automatic Air ConditioningKlimaautomatik540Cruise ControlGeschwindigkeitsregelung548Speedometer With Kilometer ReadingKilometertacho563Lights PackageLichtpaket
Options
205Automatic TransmissionAutomatic Getriebe226Sports Suspension SettingsSportliche Fahrwerksabstimmung255Sports Leather Steering WheelSport-lederlenkrad300Emergency WheelNotrad302Alarm SystemAlarmanlage320Model Designation, DeletionModellschriftzug Entfall403Glas Roof, ElectricGlasdach, Elektrisch428Warning TriangleWarndreieck589Lt/aly Wheels/star Sp. 122 W RunflatLm Raeder Sternsp.122 Mit Notlauf.638Car Telephone ProfessionalAutotelefon Professional672Cd Changer Bmw For 6 CdsCd Wechsler 6-fach677Hifi System ProfessionalHifi System Professional785White Direction Indicator LightsWeisse Blinkleuchten853Language Version EnglishSprachversion Englisch880English / On-board DocumentationEnglisch / Bordliteratursi cam atat cu m5 asta !
0

#149 User is offline   Mircea-Si 

• Fan
  • Interests:BMW

Posted 22 July 2016 - 13:11

Misto initiativa lui FRE, sper sa ne mobilizam mai multi.

Personal am vazut masini cumparate de la asigurari (daune totala) si reparate intr-un service de cartier cu piese din dezmembrari.

O alta povestioara, e cu cei de la ALLIANCE AUTO din Constanta ( Dealer FORD). Mi-au vandut un Citroen C4 picasso cu km dati inapoi chiar de ei.
Noroc ca am vazut la timp factura de la COTW unde lipseau nr de km. Dupa 2 sapt de utilizare mi-au dat banii inapoi instant. Si acum imi pare rau ca n-am apelat la calea legala...
0

#150 User is offline   malciu777 

• Nou venit
  • Pip

Posted 26 June 2017 - 22:38

View Postmanolica1, on 17 January 2015 - 23:15, said:

s-a vandut bmw lovit ca nou la reprezentanta, nu ma mai mira nimic...

Dar nu exista o posibilitate sa fii despagubit,atunci cand esti de buna credinta si verifici masina la reprezenta?
Tu nu esti vinovat ca cei din service iti spun ca masina este ok,desi ea a fost trosnita si reparata!
Tocmai de aceea mergi la reprezentanta sau service autorizat,ptk nu te pricepi la verificarea masinii ce doresti sa o cumperi.
0

#151 User is offline   delceaflorin 

• Nou venit
  • Pip

Posted 27 June 2017 - 09:14

Cine nu crede ca se poate repara o masina dauna totala sa urmareasca canalul de You Tube al lui Arthur Thussik. Asa ca foarte mare grija atunci cand cumparati o masina second hand, mai ales daca are un pret sub piata sau vanzatorul este dubios.
0

#152 User is offline   Stormzor 

• Membru

Posted 01 July 2017 - 11:00

Stie cineva sa imi spuna ce inseamna mai exact expresia “Unfallfrei laut Vorbesitzer.”?
In anunt este specificat asa iar eu intaleg din asta masina este "fara accident in functie de proprietari", ajuns acolo pentru a o cumpara am constatat ca masina era revopsita total iar bara fara nu era asezata bine.
0

#153 User is offline   CodMedia 

• Începător

Posted 01 July 2017 - 11:21

Un vorbitor de germana pe-aici?
Cu google translate in engleza zice ceva, in alte limbi se intelege altceva. Dar eu tind sa cred ca scrie ca a avut accidente.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#154 User is offline   gmarius 

• Începător

Posted 01 July 2017 - 14:02

conform proprietarului anterior, nu a avut accident
2

#155 User is offline   Stormzor 

• Membru

Posted 03 July 2017 - 19:49

https://www.olx.ro/o...html#8c2418cee7
Serie masina: WBA5C31040D048166 Nr: MS-01-LMB
Masina respectiva desi pare "ca noua" si km par fiind reali dupa istoricul bmw, aceasta se vinde la un pret destul de bun desi nespecificand faptul ca pretul este 26500+tva. fiind pe firma
Dupa multe discuti telefonice avute cu un batranel "ungur" care o tinea in sus si in jos ca masina este ca noua si se vinde din cauza ca este prea injoasa pentru el si ca sotia lui este bonlava (blaa bla) am decis sa merg sa o vad, ajuns la el dupa aproape 300km constat ca masina avea holograme de polish pe toata masina, apropianduma mai mult de ea si inspectand-o realizez ca bara fata cu farurile nu erau asezate bine. Intreband de ce este asa, raspunde ca a fost schimbat radiatorul ac... desi la telefon nu a specificat asta, ma tot uit si vad ca masina a fost vopsita si integral avand scame in lac peste tot, vopsea pe taisurile barilor fata spate (din cauza vopsiri cu ele pe masina) vopsea pe cauciucul de la capacul rezervor, lac gazat pe spatele portbagajului, Ii arat toate aceste lucruri iar el o ia in brate doar pe "masina e noua nevopsita" zic bun (in gandul meu eram rosu de nervi ca am batut atata drum sa dau de un batran cretin si mincinos)
Ii propun sa mergem la un service de vopsitorie sa auzim parerea unui vopsitor profesionist. Zis si facut mergem la reprezentanta skoda fiind la 50m de el unde tipul respectiv vopsitor profesionist find zice acelasi lucru ca masina a fost vopsita integral probabil din cauza unui accident frontal.
In acest moment mosul a ramas fara cuvinte si imi spune ca daca nu o vreau pot pleca de unde am venit.
Asa ca i-am spus ceva de dulce si am plecat injurandul de toti mmmm lui ca am pierdut o zi aiurea :argue:

This post has been edited by Stormzor: 03 July 2017 - 20:01

4

#156 User is offline   Stormzor 

• Membru

Posted 07 July 2017 - 21:30

Masina s-a vandut, :o desigur era de asteptat ca cine nu se pricepe sa o verifice o musca :excl:
Dar tare fericit va fi cand va afla ca masina sa a jucat rolul principal in dubluimpact cu VanDamme. :no:

This post has been edited by Stormzor: 07 July 2017 - 21:32

0

#157 User is offline   crazyboy 

• Senior

Posted 14 October 2017 - 05:16

De evitat :) fosta masina. https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81

Attached File(s)

• Attached File  1.jpg (190.27K)
    Number of downloads: 355
  • Attached File  2.jpg (175.54K)
    Number of downloads: 375
  • Attached File  3.jpg (149.24K)
    Number of downloads: 320

5

#158 User is offline   maryus1975 

• Nou venit
  • Pip

Posted 14 October 2017 - 08:42

View PostStormzor, on 01 July 2017 - 11:00, said:

Stie cineva sa imi spuna ce inseamna mai exact expresia “Unfallfrei laut Vorbesitzer.”?
In anunt este specificat asa iar eu intaleg din asta masina este "fara accident in functie de proprietari", ajuns acolo pentru a o cumpara am constatat ca masina era revopsita total iar bara fara nu era asezata bine.

cam tarziu,dar poate ajuta la altii.zice ca conform propietarului anterior masina nu a avut parte de accidente.trebuie sa tii cont de faptul ca in Germania daca de exemplu iti rade unul masina fara urmari grave si trebuie doar sa o vopsesti ,nu se considera accident
1

#159 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 16 October 2017 - 08:27

De evitat
https://www.olx.ro/o...at-ID9fLYl.html

Attached File(s)

5

#160 User is offline   BMW Style 

• Începător