Jump to content

Trepidatii volan ciudate la frânare BMW e60


Recommended Posts

Am mai schimbat kitul de articulatii spate,peste 2 zile am programare la service pentru schimbul de discuri si plĂŁcute fata-spate,kitul de Reparație la etrieri si pompa servo.sper sa se rezolve problema,in cazul in care tot asa face rezolvarea e sa iau interiorul meu si sa-l pun in alta masina:)) ca de schimbat nu mai am ce!
Link to comment
Share on other sites

Masina e in service,pe lângã ce am schimbat am mai comandat toate furtunele de la frâne si sabotii de la frana de mana.maine urmeazã sa imi schimbe furtunele si sa ii facã o curatire la instalatie inainte sa schimbe pompa servo

Cu ocazia asta o sa ii schimb si rotile cu cele de vara

 

http://s7.postimg.org/e16v7ec1z/image.jpg

Edited by Dragos_m_Mf15
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am iesit umpic cu ea astazi,nu mai are bĂŁtaia la franare usoara,frana mai brusca nu am pus ca au doar 20 km discurile ai placutele,am zis sa le las umpic sa se rodeze

 

Ma bucur ca ai rezolvat-o !

Am citit tot topicul tau si imi amintesc ca si eu am trecut cu cativa ani in urma prin nebunia asta.

Aceasi experienta am avut-o si eu cu vibratia volanului, pana sa ajung sa rezolv problema punand discuri si placute OEM, m-au curatat mesterii ca nu-i pot numii mecanici de vreo 1000~1500 de euro. De atunci sustin ideea ca pe BMW nu au ce cauta decat discuri si placute originale. Discurile si placutele aftermarket cedeaza mult prea repede si economia facuta la achizitie se transforma in pierdere de 10~20 ori. Paguba totala depinde de nebunia si de pasiunea fiecaruia si de ce mecanici intalneste in cale. Numai cine a trecut prin asta intelege cu adevarat. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Pai la mine discurile sunt ok,originale BMW noi,se exclud din start,nu imi strica discurile,am alta problema pe care nu pot sa o depistez

 

Salut am schimbat si eu 4 perechi de discuri perforate placute ate ceramice toate bucsele pe fata spate brate flase amortizoare tot ce se putea schimba ma costat injur de 80 mil , si problema nu sa rezolvat

Imi strica discurile dupa 1500-2000 km

Fa un efort si pune discuri originale BMW,nu se compara cu cele aftermarket,flansele pe care se prind jantele le-ai schimbat?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pai la mine discurile sunt ok,originale BMW noi,se exclud din start,nu imi strica discurile,am alta problema pe care nu pot sa o depistez

 

 

Fa un efort si pune discuri originale BMW,nu se compara cu cele aftermarket,flansele pe care se prind jantele le-ai schimbat?

Am fost la Apan Motors mi-au imobilizat masina timp de 5 zile lucratoare raspunsul lor dupa 5 zile lucratoare am discurile stricate am comandat si ma amana cu saraciile astea de discuri de pe 15/06/2015 - pana in prezent adica 05/07/2015

 

Ma suna de la reprezentanta apan pe data de 04/07/2015 Ce parere am despre servicile oferite de ei raspunsul meu a fost clar de unu ironic " Nu te supara tu faci misto de mine , in xxx astept dupa un set de discuri 3 saptamani ca daca stiam ma duceam si le luam personal din germania si ajungeam in 2 zile cu ele , nu mi-ati terminat comanda a-ti vrut avans 80% din factura total si aveti tupeu sa ma sunati sa ma intrebati cum m-i sa parut reprezentantu si daca imi comvine servicile voastre .

3 secunde nu a zis nimic

Si imi face o oferta de nerefuzat :)) data viitoare cand ma duc la ei imi face discount de 15% din factura

Ca nu sunt pe stoc ca nu au primit aia comanda dar mi-au cerut pe discuri + placute + 3 garnituri ; 1 cardan 2 planetare =32 mil

Problema este ca cu 1 luna in urma am schimbat toata articulatia pe fata spate si au inceput sa imi pice flasele la amortizoare , bartele mari pe fata de la trepidatii imi este frica sa nu stric si caseta de driectie daca tot bate asa , pana in 100 km /h nu am nici o prob daca depasesc 110 gata se rupe masina in doua la franare de imi vine sa-i dau foc ca ma terminat nervos .

E al 6 set de discuri http://www.4tuning.ro/images/siguranta-ta-la-volan-ce-nu-stiai-despre-frane/siguranta-ta-la-volan-ce-nu-stiai-despre-frane-11f7b5b6fd48d1dde-550-0-1-95-1.jpg ca ideie cum arata discurile "PS SCHIMBATE PE GARANTIE SI GHINIONUL CELUI CARE A AVUT SERVICE AUTO NU AVEA STAND DE FRANARE SI NU II LE PRIMESTE CEI DE LA PIESE AUTO CAM COMENTA A-2-3-4-5 A 6 OARA NU A VRUT SA MI LE SCHIMBE SI I-AM SPUS CLAR TI-AM DAT 20 MIL PE ELE MA DUC LA PROTECTIA CONSUMATORULUI SI TE INCHID DACA NU IMI ADUCI ORI BANII ORI DISCURILE CA TOT LA EL AM SCHIMBAT TOATA ARTICULATIA "

De la un timp cand misc fin de volan spre stanga la 120-140km /h se sacadeaza miscarea

Si un sfat pentru restu colegilor de suferinta SA NU VA DUCETI LA APAN BMW ALEGETI ALTA REPREZENTANTA

Edited by supersonoc
Link to comment
Share on other sites

De la discuri e problema la tine,dar sacadarea volanului nu are legĂŁtura cu ele,si eu le-am schimbat,nu mai bate volanul

Iar chestia cu reprezentanta,un avantaj e ca iti apare masina in sistem,dar in rest nu prea sunt,costurile sunt considerabil mai mari fata de un service ok

Eu de exemplu am luat discurile si placutele OE pe fata si pe spate discuri si placute textar,la aprox 2500 RON toate,in condițiile in care la reprezentanta au zis ca sunt undeva la 4200 RON,deci o diferenta considerabila,plus de asta am patit mai multe chestii noasole cu reprezentanta,in ultimul timp i-am cam evitat

Edited by Dragos_m_Mf15
Link to comment
Share on other sites

Salut din nou am schimbat discurile pe 07/07 au ajuns leau montat am facut vro 1500 de km si nu mai tremura om vedea dupa ce plec din tara saptamana aceasta ,sper sa nu mai am probleme .

O intrebare daca o sa am aceas problema si ma duc la reprezentanta din germania sau in tara care sunt mi-le va schimba pe garantie? sau doar in romania?

Link to comment
Share on other sites

Salut din nou am schimbat discurile pe 07/07 au ajuns leau montat am facut vro 1500 de km si nu mai tremura om vedea dupa ce plec din tara saptamana aceasta ,sper sa nu mai am probleme .

O intrebare daca o sa am aceas problema si ma duc la reprezentanta din germania sau in tara care sunt mi-le va schimba pe garantie? sau doar in romania?

Nu cred ca o sa ti le schimbe pe garantie oriunde,doar de unde le-ai cumpĂŁrat. Ai pus originale?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut ,

 

Asemanator ce s-a descris mai sus patesc si eu. Inainte de toate masina e 320D e90 din 2005. La mine se comporta poate putin mai diferit trepidatul acela, in sensul ca volanul joaca stanga- dreapta , in timpul mersului face foarte putin dar in momentul franarii incepe sa trepideze si se vede pe volan cum joaca stanga dreapta.

De schimbat am shimbat bucsele mari de pe brate fata , discurile pe fata noi , in ultimul timp si flansa-rulment pe fata dreapta ( ca de acolo imi pare ca vine bataia mai mare ), am 2 perechi de jante si vara si iarna si la fel imi face cu ambele , cauciucurile iara sunt noi ,unghiul de fuga e facut. Nu mai am nici o idee ce sa mai schimb ,poate masina :twitch: .

O varianta ce m-am mai gandit ar fi ca am pus discuri noi inainte de a schimba si flansa-rulment si de la trepidatii cum am tot mers sa se fi ovalizat discul , dar putin probabil.

Orice idei si pareri sunt bine venite. Multumesc !

Edited by DeianM
Link to comment
Share on other sites

De 2 zile a inceput sa imi vibreze si mie volanul cand franez, doar de la viteza 100+ si doar daca abia ating frana ! Ma bate gandul sa cumpar etrieri de 535d si discuri, poate asa am sa evit problema pe viitor, insa nu sunt 100% sigur ca este de la discuri !

Poti sa ĂŽncepi sa elimini posibilele cauze in ordinea costurilor,bielete de directie,brate,amortizoare,etc

Nu te arunca direct la discuri,caseta de Directie sau alte chestii mai costisitoare

Referitor la discurile de 535d,nu stiu daca neaparat o sa elimini cauza pe viitor,discurile de 535d sunt mai mari,nu cred ca sunt cu ceva mai speciale sau mai rezistente decat cele de pe motorizarile mai mici

Sfatul meu e ca in primul rând sa verifici jantele+anvelopele dumnezeieste,apoi la fel verificat tot ce tine de articulatia fata,posibil sa ai jocuri pe undeva.

De asemenea,amortizoarele pot sa iti dea trepidatii in volan la franare

Discurile se ovalizeaza destul de greu asta in cazul in care sunt originale

Mergi la o Stație ITP,verifica articulatii,amortizoare si tot ce poate fi verificat,eventual ĂŽncearcĂŁ in mai multe locuri o diagnosticare a problemei tale,inainte sa te apuci de schimbat piese!

Edited by Dragos_m_Mf15
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.