Jump to content

Trepidatii volan ciudate la frânare BMW e60


Recommended Posts

Asa este Dragos.Diferenta de bani e f mica originale/aftermarket asa ca nu se merita sa folosesti AM.

Oricum am invatat inca o lectie:))).Trebuie studiata problema(indiferent de natura ei)inainte de a ajunge la service.

Link to comment
Share on other sites

Salut Horia

Ma bucur ca ai rezolvat problema.

Legat de ATE,ĂŽnainte sa cumpĂŁr mașina ,fostul proprietar i-a montat discuri,placute ATE și mașinĂŁ avea vibrații la frânare,exact ca la tine.Am un tovarĂŁș care lucreazĂŁ la un magazin auto și mi-a confirmat și el calitatea ĂŽndoielnicĂŁ,ptr ca de o perioada buna de timp au numai reclamații ĂŽn legĂŁturĂŁ cu acest brand...

Link to comment
Share on other sites

Montblanc ai rezolvat ceva cu masina?Ai vreun verdict ceva?Eu o sa schimb discurile si placutele o sa pun originale si o sa vad dupa ce se intampla.

 

Am fost cu masina in service, baietii de acolo mi-au vertificat cam tot, au inceput cu amortizoarele si mi-au zis ca sunt bune, apoi jantele - erau ovalizate (totusi o sa incerc sa le trimit in tara poate mai merg indreptate), cauciucurile erau de aruncat, nu mai mergeau echilibrate. Testata de ei(ca la ITP) masina a franat in regula, fara devieri. Apoi urmatoarea piesa defecta a fost rulmentul stanga(piesa nr.5 de care s-a tot vorbit), il auzeam in mers si avea si un usor joc sa zic asa. Plus inca un brat subtire, tot la roata stanga fata, nu stiu cum se numeste dar este cel la care se umbla cand se face geometria masinii pentru reglaje. Plus curatat bine rugina cu pistol pneumatic si perie de sarma :)

Am montat alte jante, alte cauciucuri, alt rulment si alt brat, au facut o tura si masina in continuare vibra, nu asa tare dar vibra. Abia apoi au decis sa schimb discurile si placutele de frana. As fi vrut mai intai sa le verific pe cele ale unui prieten, tot cu E90 ca sa fiu sigur ca nu dau banii degeaba insa trebuia sa platesc manopera. Pana la urma le-au schimbat, discuri fata Brembo si placute de frana Textar. Masina nu mai vibra nici la franare nici la viteze mari. Mi-au zis primii 50-100 de km sa nu franez brusc.

Ce li se parea lor suspect este ca placutele desi facusem cu ele 16 mii de km, erau ca si grosime aproape identic cu cele noi. Zici ca erau mai tari placutele decat discurile.

Link to comment
Share on other sites

Salut Horia

Ma bucur ca ai rezolvat problema.

Legat de ATE,ĂŽnainte sa cumpĂŁr mașina ,fostul proprietar i-a montat discuri,placute ATE și mașinĂŁ avea vibrații la frânare,exact ca la tine.Am un tovarĂŁș care lucreazĂŁ la un magazin auto și mi-a confirmat și el calitatea ĂŽndoielnicĂŁ,ptr ca de o perioada buna de timp au numai reclamații ĂŽn legĂŁturĂŁ cu acest brand...

La fel a fost si la mine..........fostul proprietar a schimbat discurile chiar inainte sa cumpar eu masina.Dupa vreo 500 km au inceput vibratiile.Am mers asa vreo 3k dupa care am schimbat cu discuri BMW si placute Textar...........acum nu mai am nici o vibratie

Link to comment
Share on other sites

La fel a fost si la mine..........fostul proprietar a schimbat discurile chiar inainte sa cumpar eu masina.Dupa vreo 500 km au inceput vibratiile.Am mers asa vreo 3k dupa care am schimbat cu discuri BMW si placute Textar...........acum nu mai am nici o vibratie

Doar ca o confirmare, am ca si tine discurile BMW dar placute Pagid de peste 50k km (nu exagerez- multe drumuri in afara orasului.. ). Praf de placute pe jante, destul de frecvent :scratchhead: ; dar nu poti sa le ai pe toate in viata! :takeexample: (pe fata am placute Ferodo - acelasi praf..)

Nici o problema!

Placutele sunt la jumatate... discurile si ele probabil mai tin doar pana la urmatorul rand de placute tocite ... ma declar mutumit! :imsohappy:

:drinks:

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut, am si eu o problema la un e60, imi vibreaza volanul ca si cum ar fii discurile ovalizate. Am schimbat 6 seturi de discuri, amortizoare si flanse, toate bratele fata si tot imi vibreaza. Am mers de la mecanic la mecanic si nimeni nu a putut rezolva problema. Dupa 1 an, concluzia care am traso eu, e ca imi incalzeste discurile foarte tare, ma refer la cele dp fata. Problema asta o am de cand am resoftat masina, este posibil sa fii afectat pompa abs in vreun fel si sa imi tina in presiune placutele? Mentionez ca daca ridic masina pe elevator invart foarte usor roata.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut.Da ai inteles bine1600 discuri plus placute originale.Sfatul meu este sa uiti de Ate cel putin la BMW.

 

Eu daca stiam le puneam de la inceput originale si scapam de stres si nu mai bagam niste bani degeaba in ea,brate,bucse,etc.Unii mi-au spus chiar sa schimb amortizoarele.La cheltuieli inutile mai pune si rahaturile de placute si discuri ate pe care le-am aruncat.Concluzia o tragi tu.....Succes!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut.Da ai inteles bine1600 discuri plus placute originale.Sfatul meu este sa uiti de Ate cel putin la BMW.

 

Eu daca stiam le puneam de la inceput originale si scapam de stres si nu mai bagam niste bani degeaba in ea,brate,bucse,etc.Unii mi-au spus chiar sa schimb amortizoarele.La cheltuieli inutile mai pune si rahaturile de placute si discuri ate pe care le-am aruncat.Concluzia o tragi tu.....Succes!!!!

 

Salut Horiaa , cum mai merge acum mașina dupĂŁ ceva timp ? Au mai reapĂŁrut vibratiile sau e Ok ?

Link to comment
Share on other sites

Din fericire nu au mai aparut vibratiile.

Cheia succesului au fost discurile si placutele originale.Am tras mult pana sa rezolv aceste vibratii.Daca ai probleme asemanatoare uita de discuri si placute after market ....

As spune ca, cel putin discurile sa fie originale.

Dar, in curand voi schimba discurile de frana pe fata. M-am decis sa pun (cumpar) Bosch. Decizia am luat-o dupa ce am pus pe o Skoda Felicia, tot pe fata, aceiasi marca si merg fara surprize, fiind si mai ieftine.. decat dealerul!

Surpriza a fost ca discurile mele le-am comandat de pe un site nemtesc si au venit stantate/imprimate "Bosch" si cu o serie (sau poate doar modelul fabricantului..) fata de cele deja montate pe Felicia.. Ambalajul fiecarui set a fost identic; sursele diferite.

Discurile pe ambele masini sunt pre-incalzite, adica probabil calite/tratate termic..

Voi vedea cum se comporta si raportez aici.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic eu unul care sunt patit nu as pune alte discuri decat originale.Uite de exemplu toata lumea lauda discurile ATE ca sunt foarte bune ca asa sunt echipate bmw-urile din fabrica,etc.Dar de fapt nubeste chiar asa ....Mi s-a mai spus ca la alte branduri de masini ATE merg foarte bine la bmw insa din pacate NU.Macar discurile pune-le originale ca sa stai linistit.Asta e sfatul meu tu stii mai bine ce si cum sa faci.Repet a tras prea tare vara trecuta cu vibratiile si nu mai vreau sa fac experimente.Good luck!!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

As spune ca, cel putin discurile sa fie originale.

Dar, in curand voi schimba discurile de frana pe fata. M-am decis sa pun (cumpar) Bosch. Decizia am luat-o dupa ce am pus pe o Skoda Felicia, tot pe fata, aceiasi marca si merg fara surprize, fiind si mai ieftine.. decat dealerul!

Surpriza a fost ca discurile mele le-am comandat de pe un site nemtesc si au venit stantate/imprimate "Bosch" si cu o serie (sau poate doar modelul fabricantului..) fata de cele deja montate pe Felicia.. Ambalajul fiecarui set a fost identic; sursele diferite.

Discurile pe ambele masini sunt pre-incalzite, adica probabil calite/tratate termic..

Voi vedea cum se comporta si raportez aici.

cum se comporta masina cu discurile bosch?au aparut vibratiile?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Se poate ca vibratia sa fie de la discurile de pe spate?

Cei care ati schimbat, le-ati schimbat pe toate 4?

 

Cred ca depinde de ce fel de vibratie vorbim.

Daca este vorba de o vibratie a masinii la franare, da, ar putea fi discurile de pe spate de vina. Am avut experienta asta pe un X1 (De ce doar discurile pe spate erau ovalizate? Poveste lunga, mecanici buni; nu intru in detalii ca sa nu poluez thread-ul). Desi nu imi vibra volanul cand franam, simteam cum vibreaza toata masina cu mine. Am schimbat discurile si placutele pe spate si nimic altceva, vibratiile au disparut.

 

Daca este o vibratie a volanului, nu stiu. Sigur sunt oameni aici, pe forum, care stiu mai bine.

Edited by anania
Link to comment
Share on other sites

Ma bufneste rasul si plansul in acelasi timp :(

Si mie imi tremura volanul la franare , sunt la al 4-lea set de discuri unde problema apare la 2000 km dupa schimbare ...

Am pus Ate, Original , Brembo *2 ... Astea ultimele au 1300 km si vibratia a reaparut ... Am verificat jante , cauciucuri, 2 seturi de roti , echilibrari, geometrie , bucsi brate schimbate ... deja ma vad in filmul lui Dragos :))

Azi am verificat discurile cu comparatorul , au 0.03 mm bataie ceea ce e normal ... deci nu pot zice ca bate din discuri sau fuzete pentru ca discurile+fuzetele combinate au bataie de 0.03 mm

Restul bucsilor la control au iesit ca fiind bune !

Voi ati rezolvat cu discuri originale , eu am trecut deja de cele originale si problema tot persista ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.