Jump to content

BMW E36 320i


if93aln

Recommended Posts

Dupa o buna bucata de timp am intrat in posesia unui BMW E36 Coupe. Sunt mai mult decat multumit de masina, are toate actele in regula dar imi da sansa sa mai bibilesc cate putin pe la ea. Totusi, este deoseama cu mine masinuta. Cu mare drag o sa ma apuc de treaba, sau eventual o sa platesc pe cineva sa imi faca toate treburile pentru ca eu sunt foarte ocupat cu munca. Mai trebuie sa mai si muncim,nu?

O sa pun mai jos o lista cu micile chestii pe care trebuie sa le fac masinii, dar per total.. sunt extraordinar de multumit de masinuta !! :D

 

http://imageshack.com/a/img673/6729/o7ajoE.jpg

http://imageshack.com/a/img661/4411/542pJJ.jpg

http://imageshack.com/a/img538/2980/XnjXRb.jpg

http://imageshack.com/a/img673/9660/yAIJi5.jpg

http://imageshack.com/a/img673/8262/bGhbBk.jpg

http://imageshack.com/a/img908/3459/fZMMn2.jpg

 

 

Am de facut cam urmatoarele chestii la masina:

 

1. Scaun electric pe fata + trapa la electrician (nu stiu din ce cauze nu merg)

2. Micro-switch-ul de pe partea soferului (cel care inchide si deschide geamul putin cand inchizi sau deschizi usa)

3. Discuri frana fata + placute (sunt ovalizate)

4. Reparat punctele de rugina + vopsitorie pe ici pe colo.

5. Surub reglaj camber spate stanga.

6. Intarit fete de usi (sunt ok, dar vreau sa le prind ceva mai bine)

7. Verificat scurgeri de ulei pe ici pe colo.

8. Inlocuit angel eye pe partea stanga (mi s-a ars unul) si schimbat bec de faza lunga pe partea dreapta si de cumparat fasungurile alea de la triple (ala in care intra becul)

9. Antifon pe dedesubt si scapat de rugina (nu are cine stie ce, e doar de suprafata pe ici pe colo)

10. Verificat toba (e cam joasa, probabil nu e prinsa bine in colier)

11. Schimb bujii.

12. Schimba furtune (nu e necesar, dar sa fiu eu mai sigur)

13. Bagat limitator de turatie pe masina (asta al meu e scos si as vrea sa-l bag inapoi)

14. Schimbare parbriz + Folii spate + Autorizatie RAR.

 

Si daca totul merge ok, pe viitor am de gand sa ii cumpar un KIT M3, esapament cu doua guri de iesire + Jante.

Edited by if93aln
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Revin cu poze dupa o buna perioada de timp. A dat caldura si m-am apucat usor usor de masinuta.

 

Am rezolvat problema cu trapa electrica cu scaunul electric si cu microswich-ul de la usa. Apoi am intarit fetele de usi si am schimbat bujiile, filtrele, uleiul etc.

Am facut rost de autorizatie R.A.R pentru folii , am schimbat stergatoarele masinii si am vopsit jantele (cele de tabla)

Am schimbat discurile si placutele, si cu angel eyes-ul acela ars s-a rezolvat. Am uns toate articulatiile fate/spate si am luat un spray care se numeste DERUGINOL si am dat pe sub toata masina

si acum toata rugina de pe brate, suruburi etc a disparut si sunt foarte multumit. Pentru 30 de lei, chiar merita.

 

 

Pe viitor o sa scap masina de rugina, o sa ii dau o vopsea si o sa o scap de micile imperfectiuni. Sa cumpar sondele lambda, debitmetru si o pompa noua de benzina.

Ea are suspensie motorsport din fabrica cu arcuri rosii dar o sa le schimb cu o suspensie sport reglabila. Eventual o sa ii cumpar si niste jante AZEV pe 17'.

Tot pe viitor o sa vreau sa schimb parbrizul caci spre rusinea mea nu am reusit pana acum si apoi urmeaza un eleron LTW + un KIT M3 si o finala cu doua guri de iesire.

Nu am renuntat la camber pentru ca inca nu stiu cum vor cadea AZEV-urile pe ea.

 

Deci per-total mai am de muncit la masina, dar nu ma plang. Usor usor vara asta sper sa rezolv totul. Numai bine baieti.

 

Mai multe poze cu pisicuta !

post-62807-0-50117300-1430832871_thumb.jpg

post-62807-0-30152300-1430832878_thumb.jpg

post-62807-0-91773100-1430832885_thumb.jpg

post-62807-0-38310900-1430833190_thumb.jpg

post-62807-0-84083400-1430833196_thumb.jpg

post-62807-0-38275600-1430833206_thumb.jpg

post-62807-0-88682600-1430833214_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Corect, spor la treaba!

M-ar tenta si pe mine unul dar cred ca nu ma tin buzunarele sa-l aduc la nivelul la care sa nu-mi fac griji ca raman cu el pe te miri unde sau ca mi-o confunda lumea cu una abandonata. Daca se poate, imi trimiti te rog un pm cand ai timp cu-n total pana acum cu pretul de achizitie inclus? Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Pai pe masina am dat 1500 de euro.

 

Motor: 2000 vanos S3

Trapa electrica, geamuri... scaunele sunt crima, scaune de seria 8 (E31 840i).

 

Toate actele si plimarile m-au dus sa zic ca vreo 300 de euro si pana acum am bagat in ea aproximativ 200 de euro.

 

Deci sa zic ca totul m-a dus 2000 de euro. Intradevar mai am de lucrat la ea si mi-am pregatit deja inca 600 de euro pentru tinichigerie, vopsitorie si motor. (ma duce asa ieftin pentru ca are taicamiu un service auto)

A nu se considera ca sunt de bani gata, nu... muncesc pe banii mei...doar ca am unele avantaje.

O sa mai trebuiasca inca 300 de euro pentru jante cu tot cu cauciucuri, mi le da un baiat la super pret. Si inca vreo 350 de euro pentru KIT-ul de ///M.

 

Sa zic ca la final cand o sa trag linie o sa fie o investitie totala de 3000 + euro, dar tine cont ca mare parte din operatii le fac singur.

Spre exemplu eu am schimbat discurile, la service-ul lui taicamiu trebuia sa ii dau mesterului 1 milion asa de obraz. Asa ca am pastrat milionul :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Multumesc baieti. Din cauza serviciului si a timpului limitat pe care il am, masina sta in fata portii. Partea buna este ca bugetul meu creste si creste, asadar data viitoare cand voi posta masina va fi complet schimbata :D Wish me luck :D
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Momentan am ceva probleme cu masina.

Anume ca imi consuma excesiv de mult. Am facut cu 10 litri aproximativ 25 de kilometrii.

Am dat comanda de doua sonde lambda, pompa de benzina si senzor management motor si debitmetru de aer. Sa speram ca se rezolva.

Nu as fi cumparat atatea daca stiam clar problema masinii, dar problema consta in faptul ca am pus masina pe doua testere si nu-mi poate intra in DME (calculator), asa ca o iau pe rand.

Problema este ca daca accelerez usor, merge bine masina... daca ma infig in ea incepe sa-mi mearga intrerupt si parca se ineaca. Sa speram ca saptamana asta rezolvam.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.