Jump to content

Missfire E46 N42


Recommended Posts

Ciudat..pai si cei care au facut diagnoza ce au zis? care-i buba? sau ei doar printeaza erorile pe foaie si aia e munca depusa de ei toata ziua ?! poti incerca altundeva,nu te increde in reprezentanta asa tare doar ca e reprezentanta...cauta un electrician bun si cunoscator in diagnoze si interpretarea lor si vezi ce zice ...
Link to comment
Share on other sites

Ciudat..pai si cei care au facut diagnoza ce au zis? care-i buba? sau ei doar printeaza erorile pe foaie si aia e munca depusa de ei toata ziua ?! poti incerca altundeva,nu te increde in reprezentanta asa tare doar ca e reprezentanta...cauta un electrician bun si cunoscator in diagnoze si interpretarea lor si vezi ce zice ...

 

Chestia este ca masina a stat la ei 2 zile au desfacut chiar capacul axelor cu came ... nu vor sa spuna ce are masina , spun ca toata reparatia costa aprox 5000 e , ce idioti , masina are 120 000 de km , eu am luat-o cu problema asta de la 110 000 ....

 

 

App cine cunoaste senzorul de la vibrochen este similar cu sensorul axelor cu came si inca o intrebare : trebuie demontat electr-motorul pentru a inlocui senzorul vibrochen ? mULTUMESC!

Link to comment
Share on other sites

mai este un coleg de pe forum ce are misfire cilindru 2 ca tine (eu am misfire cilindru 3) , vicano88 e cel cu problema si numele postului motorul merge in 3 cilindri. a zis ca scrie azi pe forum cum a rezolvat. ca sa aflam un lucru poti face si tu : deconectezi un senzor de pe oricare axa cu came si ii dai cheie si sa ne zici cum merge motorul. Edited by gomorra
Link to comment
Share on other sites

mai este un coleg de pe forum ce are misfire cilindru 2 ca tine (eu am misfire cilindru 3) , vicano88 e cel cu problema si numele postului motorul merge in 3 cilindri. a zis ca scrie azi pe forum cum a rezolvat. ca sa aflam un lucru poti face si tu : deconectezi un senzor de pe oricare axa cu came si ii dai cheie si sa ne zici cum merge motorul.

am facut asta deja motorul merge normal , nu mai trage ca inainte dar cel putin merge rotund ...

Link to comment
Share on other sites

atunci ar fi axul cu came al valvetronicului si de verificat culbutori.

 

uite ceva interesant, asta cred ca se intampla la orice masina.

 

 

Problema este ca in momentul in care masina nu face figuri merge perfect trage de rupe si consumul este normal , 7,5-8

ca nd ii dau cox ... intentionez sa cred ca este o problema electrica ....

Link to comment
Share on other sites

mergi cu ea si te lasa cilindru 2 din senin?

merg cu ea si ma lasa brusc cilindru 3 , asta daca o ambalez violet , daca jonglez usor din pedala pana pe la 3000 de rpm nu am probleme , iar dupa 3000 nu face pana pe la 5000 , mai face figuri iar in plafonare , adica mergeam cu 210 si mi-a aparut martorul check engine ...

Link to comment
Share on other sites

la mecanici ai fost? ei ce zic ? solenoizii i-ai curatat , verificat? injectoarele poate fac figuri , daca le inversezi , sa vezi daca se muta eroarea.

 

Am apelat la forum sa aflu care este problema exacta , ce ar putea determina acest comportament nu sa ma apuc acum sa demontez si sa remontez totul pe ea plecand de la o premiza.

Problema de acest tip are o singura rezolvare ... cred ca am explicat in amanunt , si eu intuiesc calculatorul ECU sau motorasul valvetronic ....

Link to comment
Share on other sites

daca tot zici ca ar putea fi electric , rulmentii de la alternator au fost schimbati ,l-ai verificat?

 

Nu am avut nici un motiv sa o fac , alternatorul nu face nici un fel de zgomot . (Stiu ca se aude un sunet foarte deranjant atunci cand rulmentii sunt defecti )

)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.