Jump to content

bmw 535d e60/e61 non facelift (272cp achizitie


alexf11

Recommended Posts

salutare

Ce parere aveti ,am buget 10.000 euro

vreau sa aduc un 535d din 2005-2007 (272cp) din germania

la 220-260.000km sunt multi km pt acest model?

tinand cont ca e rulata in germania ,motorina buns

a avut ceva probleme la cutie de viteze?

sau alte probleme?

bugetu pt masina 7500 ero max+timbru mediu 3300euro

  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Te arunci cam sus pentru bugetul tau!

Chiar daca masina vine din Germania, nu inseamna neaparat ca e lipsita de probeme, mai ales la kilometri astia! La BMW nu pica neaparat motorul pica altele precum turbo, cutia, articulatii...

 

Daca tu iti iei masina cu ultimii bani, dintre cele mai ieftine si mai alergate din Germania, te astepti sa investesti doar combustibil lunar? As fi de parere sa mai ai deoparte cel putin 1000e, chiar daca aparent nu e stricat nimic!

 

Toti am gandit asa cand ne-am luat masina insa dupa ce o cumperi si puna o pui la punct iti ies peri albi! Pe langa masina si timbru mai pune drumul si taxele de inmatruculare (altele decat timbrul de mediu) care sunt cateva sute, si macar o revizie generala (ulei-filtre-placute etc)

 

Nu mi-o lua in nume de rau insa faci o gresala daca nu iti opresti deoparte, cel putin la inceput, o suma de bani pentru lucruri imprevizibile, mai ales ca nu e o masina la prima tinerete si mai ales ca nu este una usor de intretinut!

 

Numai bine si spor la cautat!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

credetima am vazut la alex teile in bucuresti 535d cu peste 750.000km

astea mai ales in germania la 250.000km is ffff tinerele!!!

535d a fost si este printre cele mai fiabile masini facute de bmw!!!

logic ca o verific pe stand in reprezentanta bmw in germania!!!

si credetima nemtii le ingrijesc (merg mult pe autosrazi impecabile,nu e praf ca la noi,motorina buna,etc...)

 

momentan am un f11 530d dar la vara il vand

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

credetima am vazut la alex teile in bucuresti 535d cu peste 750.000km

astea mai ales in germania la 250.000km is ffff tinerele!!!

535d a fost si este printre cele mai fiabile masini facute de bmw!!!

logic ca o verific pe stand in reprezentanta bmw in germania!!!

si credetima nemtii le ingrijesc (merg mult pe autosrazi impecabile,nu e praf ca la noi,motorina buna,etc...)

 

Pai daca stii atat de multe ,la ce rost ai mai deschis topicul ? Practic aici ai raspuns singur la toate intrebarile tale din capul topicului...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asta nu are nici navi. E ca fostul meu E60 din 2004 cu ecranul ala simplu :)

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Fara suparare, dar pe tine drumul,numerele si testarea la sange in Germania te vor costa minim 800e,poti depasi 1000e lejer (mai ales daca prima masina nu este buna). Oricum nu inteleg de ce vrei sa testezi la sange din moment ce te uiti la cele mai ieftine masini. Taxa 3300+rar-ul 100e+ drumul 800e = mai bine de jumatate din pretul masinii, este aberant.

 

Tine cont ca fiabilitatea in timp este determinata si de varsta nu doar de rulaj.

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

consider ca la 8000 eur iti iei un 535d touring fff bun cu 250.000 km din 2005 2006

nustiu dar unii vorbesc si nau vazut macar germania unde adevarat ca poti gasi si rable dar si masinibn intretinute fff bine

in primul rand f10/f11 nu este fiabil fata de e60/e61 clarr

asta o vad de pe o zi pe alta (atat ca f10 are tehnologie mai avansata )

in rest sunt mult mai slabe (a mea are 192.000km )

Edited by alexf11
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Imi place cum incepe topicul: ce parere aveti?...si cand ne dam cu parerea vine si ne spune el ca nu i adevarat ca sunt f fiabile...

Mai si zice ca o verifica la reprezentanta in Germania...pai daca ai fost acolo si ai adus o masina ar trebui sa stii ca aia nu si pierd timpul cu chestii din astea. Iti place, o vrei, o iei...cam asa procedeaza aia...Rar sa gasesti pe cineva dispus sa piarda timpul cu tine...

Iar ca sa renunti la un f11 ca sa iti iei un cazan...pt ca la banii aia numai masini ca lumea nu sunt...

Si afirmi cu atata tarie ca f10 nu e mai fiabil decat e60...iti spun eu care am avut doua e60 si doua f10 ca f10 e mai fiabil...

Edited by Changing
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Iti mai iei o pla bani in 5 ani. Eu astept din februarie 2014 de cand am decizia finala in instanta si dupa ordonanta aia nenorocita din 1 martie s-a blocat tot sistemul. Pana acum niciun leu n-am primit si astia la ANAF ma tot duc cu vorba sa astept. Pai cat sa astept in mortii vostri..
Link to comment
Share on other sites

Tu incepi cu intrebarea daca e ok 535d cu 7500e si apoi tot tu incerci sa ne convingi ca e super afacerea....

 

Du-te si cumpara ce 535d vrei la banii aia, dar nu veni pe urma sa ne spui ca sunt proaste BMW-urile, ca ti-au picat ambele turbine, cutia, suspensia, ca te lasa franele, ca bate, ca troncane, etc.

 

Spor la cautari!

Edited by Kenbobo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Iti mai iei o pla bani in 5 ani. Eu astept ....

 

Si eu am doua hotarari definitive si irevocabile (9000 lei) ,cererile de restituire sunt depuse de 4 luni la ANAF,nici macar graficul de rambursare nu l-am primit pana acum.Pur si simplu refuza sa puna in aplicare hotararile judecatoresti.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si afirmi cu atata tarie ca f10 nu e mai fiabil decat e60...iti spun eu care am avut doua e60 si doua f10 ca f10 e mai fiabil...

 

E mai fiabila strict pentru ca este mai noua. Stim cu totii ca se taie mult din calitate in ziua de azi.

Pe moment pare mai fiabila dar odata cu trecerea anilor o sa fie chiar mai gaunoasa decat un E60 de azi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

nu imi zi am adus f11530d in 2013 si na costat mult drumu 350e

taxa se recupereaza in instanta

 

Din momentul ce ai cumparat masina drumul pana acasa te mai costa minim 350e (asta daca cumperi msina dintr-o regiune unde numerele sunt mai ieftine,adica 15-160e), fara sa mananci sau sa bei,fara sa iti iei o camera. Viata este scumpa in Germnaia, daca ai baut o cafea mare, ai mancat un corn si ai facut un susu in benzinarie ai lasat 10 euro. Oricum este penibil sa iti iei 35d si sa dormi in masina sau sa faci foamea. Gandeste-te ca mai ai si drumul pana in Germnaia, de acasa la aeroport, de la aeroport la parc si daca nu iti place prima masina deja calculele o pot lua razna.

 

O testare la sange in reprezentanta costa,poate ne lamureste un coleg cat,eu zic minim 200e.

 

Bai nu pricep nimic. Ti-ai luat F11 si tu vrei sa te intorci in trecut. Da-o incolo de treaba. :)

 

Probabil si-a luat F10, apoi si-a dat seama ca este prea scump pt el si acum coboara la E60,dar o masina bi-turbo de 10 ani din top 5 cele mai ieftine, cu siguranta va fi o gaura fara fund.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu prea ar avea de ce sa fie mai scump un 530d F10 la intretinere vs un 535d E60 (ma refer strict la consumabile + taxe) doar asa ca nu i-a cazut ceva grav pe F si acuma il da aiurea cu bubã ca e prea scumpa piesa...sau are nevoie omu de bani si vrea o masina mai ieftina...dar cand cauti un 535d cu 7-8k eur asteapta-te sa bagi in ea ceva banuti. Oricum mentalitatea asta: ce parere aveti de 535d E60 dupa care sa fi revoltat cand ti se spune ceva ce nu vrei sa auzi nu e ok...daca vrei sa iei masina ia-o si gata, te convingi tu pe tine ca e buna atunci nu are rost sa mai ceri sfaturi...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.