Jump to content

Nelamurire cauciucuri


Recommended Posts

Am si eu o intrebare. Se poate sa-mi pun p spate cauciucuri 235/40/17 daca acum am 235/45/17 si p fata am 225/45/17? Cauciucurile p spate sunt uzate si as dori sa le schimb iar cele d p fata as dori sa ram,ana cele p 225/45/17. As putea intampina probleme? sau as putea sa pun p spate 245/45/17, se potrivesc p geanta p care o am?(gentile sunt d M nu stiu exact dimensiunile). Astept un raspuns ca trebuie neaparat sa schimb cauciucurile. :blink:
Link to comment
Share on other sites

stii ce masina are pooky, de il indrumi sa foloseasca aceleasi cauciucuri ca si tine?

sau el stie masina ta ca sa reactioneze dupa sfatul tau?

217651[/snapback]

 

Are importanta pe ce masina este ? Din moment ce are fata/spate la fel ,e clare pe spate merg mai mari......deci e ok !

Link to comment
Share on other sites

Vezi in primul rand vezi ce dimensiuni au jantele tale dupa care, verifica datele tehnice ale masinii tale si o sa te lamuresti cu ce fel de cauciucuri (ca si dimensiune) poti sa-ti echipezi masina. Teoretic daca pe fata ai 225/45/17, pe spate ar trebui sa-ti pui 245/40/17. In caz de forta majora poti folosi si 235/40/17 insa, varianta recomandata ramane 245/40/17. Repet, verifica in primul rand datele tehnice de care aminteam anterior.
Link to comment
Share on other sites

Are importanta pe ce masina este ? Din moment ce are fata/spate la fel ,e clare pe spate merg mai mari......deci e ok !

era in discutie talonul cauciucurilor de pe spate...are importanta, in primul rand din punct de vedere al suspensiei masinii, al garzii la sol...

Link to comment
Share on other sites

Vezi in primul rand vezi ce dimensiuni au jantele tale dupa care, verifica datele tehnice ale masinii tale si o sa te lamuresti cu ce fel de cauciucuri (ca si dimensiune) poti sa-ti echipezi masina. Teoretic daca pe fata ai 225/45/17, pe spate ar trebui sa-ti pui 245/40/17. In caz de forta majora poti folosi si 235/40/17 insa, varianta recomandata ramane 245/40/17. Repet, verifica in primul rand datele tehnice de care aminteam anterior.

217657[/snapback]

 

dc a zis omul ca are jante de M ma indoiesc ca va gasi specificatii in actele masinii :blink:

 

dar de la 45 la 40 e diferenta mica ...deci nu cred ca va fi o difetenta prea mare ...cam de un deget la aripa :)

Edited by AR99RMS
Link to comment
Share on other sites

acum ai roata spate mai inalta cu 1.2cm decat specificatiile de fabrica si o eroare de +1.9% la vitezometru, dupa ce schimbi cu 235/40-17, roata va fi mai "joasa" cu 1.1 cm si vei avea o eroare de -1.8% ... eroarea este nesemnificativa, dupa parerea mea ai putea sa faci schimbul.

Daca ai pune pe spate 245/45-17, ai avea o roata mai inalta cu 2.1 cm si o eroare de +3.3% ceea ce, din nou, nu e foaaaarte mult, dar eu nu cred ca e recomandabil ... mai degraba pui 245/40-17 si obtii o eroare de doar -0.6% :blink:

Edited by BayerischeMotorenWannabee
Link to comment
Share on other sites

acum ai roata spate mai inalta cu 1.2cm decat specificatiile de fabrica si o eroare de +1.9% la vitezometru, dupa ce schimbi cu 235/40-17, roata va fi mai "joasa" cu 1.1 cm si vei avea o eroare de -1.8% ... eroarea este nesemnificativa, dupa parerea mea ai putea sa faci schimbul.

Daca ai pune pe spate 245/45-17, ai avea o roata mai inalta cu 2.1 cm si o eroare de +3.3% ceea ce, din nou, nu e foaaaarte mult, dar eu nu cred ca e recomandabil ... mai degraba pui 245/40-17 si obtii o eroare de doar -0.6% :)

218028[/snapback]

 

 

super exacte calcule :blink:

 

exista programel cu care afli exact?????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.