Jump to content

O seara cu ghinion


danny47

Recommended Posts

Din pacate in seara asta am avut un accident, am plecat dupa amiaza sa duc sotia si fiica la tara in Bihor la soacra

la intoarcere singur ascultam muzica linistit ma intorceam acasa, intr o comuna la 15 km de Satu Mare s a intunecat deja

am vazut o caruta pe marginea drumului care circula pe accelasi sens ca si mine am intrat in depasire, nu aveam viteza. dar cand am ajuns in dreptul carutei

desteptul de carutas beat turta a virat stanga si ma acrosat in coltul drept al masinii, calul s a speriat si a inceput sa traga mai tare dar tot spre mine deoarece

carutasul tragea de fraie in stanga, mia spart bara fata, aripa dreapta , far si proiector drepta rotula rupta, apa cursa din motor ceea ce am putut vedea,

airbag usa stanga si airbag parbriz stanga deschise.

Totusi bine ca nu l am omorat dar Bachus are grija de cei beti si nici eu nu am patit nimic, singura problema ca nu stiu cum o sa mi recuperez banii

deoarece e vai de capul lui.

 

O sa fac maine poze sa vedeti BMW ul e46, an 2004, 320D, 110kw, 150cp touringangry.gif

 

Am editat deoarece m a acrosat in dreapta scuze pentru cei care au citit, dar sunt suparat

Edited by danny47
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc

@ Joker93 nici eu nu cred ca o sa pot recupera ceva,

 

@ smr.andrei politia ia dat amenda si i a spus ca nu avea ce sa caute pe drum cu caruta, iar eu sa l dau in judecata, dar ce sa iau cocioaba ca era romm?

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau in primul rand..!

Politia o sa-i dea o amenda si iti spune sa-l dai in judecata!

Am fost in aceasta situatie si eu, tot cu o caruta plina cu fan in toiul noptii care circula pe DE!

Eu avusesem ceva viteza si evitand caruta, era sa intru frontal in alta masina, am tras cat am putut de volan si am intrat in derapaj iesind de pe carosabil....si scapand cu o bascula rupta, un amortizor rupt si un radiator!

De rasul lumii a fost cand m-am dat jos din masina, omul imi arata coasa ca ma omoara ca era sa dau peste el....

Politia le da amenzi si atat, dar nu sunt foarte mari sa aiba frica sa mai circule pe DN si DE!

Mi-am reparat masina pe banii mei...!

Edited by LUKAS320d
Link to comment
Share on other sites

Tocmai de aia i-am adus in discutie pe "cap decreta" pt ca ei daca tot se plimba ampulea cu loganu' de 70 de mii, pe banii nostri, ar trebui sa ii elimine pe toti nenorocitii astia de pe drumuri. Daca nu in totalitate macar pe timpul noptii. Avem legi dar nu le aplicam decat impotriva contribuabililor. Stiu sa stea in boscheti sa te prinda ca ai depasit viteza legala cu 10 km/h dar nu sunt in stare sa previna accidente de genu.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aveti mare dreptate, incerc sa ma impac cu gandul ca eu voi suporta totul

 

dar ma supara ca am masina din 2007 cumparata de mine din Germania am bagat 150k in ea fara nici o zgarietura iar acum un nemernic sa mi o sparga.

 

in decembrie am retusat vopseaua pe 5 elementi si polis total dupa asa a fost ca noua, pot s o iau de capat!!!

 

@ Service Premium - ai mare dreptate si bine ca nu a patit nici el nimic ca ma alegeam si cu un dosar penal de ucidere din culpa.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau pentru ce ai patit!

Paguba nu cred ca o vei recupera pentru ca sigur acel om nu are posibilitatea/venitul sa ti-o achite!

Politia romana este egala cu zero. Luni venise un domn agent la locul meu de munca sa imi ceara filmari de prin luna noiembrie 2014, poate se vede ceva sau cineva care fuge pe strada dimineata pentru ca unui vecin de pe strada unde lucrez i-au spart hotii casa.

Asta este politia romana! ei se ocupa cu toate nimicurile si de alea cand isi aduc aminte sau mai stau cu aparatul radar pe un tronson de drum drept unde ai posibilitatea sa mai scapi de un tir/2 si repede sa te arda pentru viteza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acelasi lucru pe care ti-l zice Dan te sfatuiesc si eu.

 

Sa incerci la Fondul de Protectie a Victimelor Strazii, eu am rezolvat o problema asemanatoare pentru fratele meu cu ei.

 

Atat doar ca nu stiu daca despagubesc un aciident cu atelaj/caruta dar daca intrebi vor fi amabili si iti vor raspunde. In cazul meu masina care m-a lovit nu avea asigurare si soferul era baut.

 

Carutasul totusi a scapat doar cu o mustruluiala amenda?

 

Sper ca ai acte de la politie, un procest verbal de constatare.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu ai aproape nicio sansa sa iti recuperezi paguba. Cel mai probabil nici amenda pe care i-a dat-o politistul nu o sa si-o plateasca. Mi se pare incredibil ca suntem in anul 2015 si inca exista aceasta problema majora pe carosabilul din romania, si anume carutasii. Nimeni nu ia nicio masura chiar daca pericolul este foarte mare. Pacat de masina dar bine ca tu esti ok!
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc din nou pentru sfaturi,

 

O sa vad maine cam ce trebuie sa sa schimb si am sa sun (ca doar mobil au, chiar daca nu au ce baga in gura} la ei sa vad ce ne intelegem ca se lauda ca copii sunt pe afara.

 

A fost o faza ca la un moment dat tipu m a tras de o parte si mi a zis ca eu sa i repar caruta iar el imi repara masina.

 

@ hellker fii linistit caLul este OKthumbsup.png nici nu l am atins, doar putin speriat

Link to comment
Share on other sites

Salut ,Imi pare rau pentru cele intamplate , dar un vecin de-al meu a patit ceva identic cu ce ti s-a intamplat tie.

La el s-a intamplat ziua pe un pod ingust , Accident ,o caruta si un passat 2009(vecinul meu ).

Culmea , carutasul sustinea sus si tare ca el nu ii da nimic deoarece soferul este vinovat .

S-a mers la sectie. Politia i-a explicat carutasului ca nu este voie cu atelajul pe drumurile publice ,

deoarece animalele se pot speria in orice moment si nu mai pot fi controlate.

Nu au putut sa il lamureasca pe taran ca este vinovat ,asa ca i-au dat o amenda de 600 ron

si l-au trimis in instanta . Paguba a costat 7400 ron si carutasului i s-a facut oprire pe un anumit procent din pensie .

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru sfaturi,

 

Pensie sigur nu are, poze inca nu am reusit sa fac ca nu am ajuns la tinichigiu un amic unde am dus o cu trailerul

 

Am vorbit cu ei au zis ca ei nu au bani pentru amenda, dar aseara m a sunat fiul si ma rugat sa nu deschid proces inca ca el ar putea face rost de 300 euro

 

decat nimic bun si astia

 

@XXL pacat de farul dreapta facut de tine

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.