Jump to content

Vand bmw 318i, e46, 87kw


"ZIGZAG"

Recommended Posts

An 2000,173000 km, itp valabil pana in ianuarie 2016

 

Trapa, scaune sport cu reglaj lombar, folie geamuri fata- spate, faruri bi-xenon(FX-R), angel eyes SMD, 6 airbag-uri, ASC, proiectoare ceata, ABS, geamuri electrice fata, oglinzi electrice, AC, alarma, inchidere centralizata, computer bord. Prezinta urme de griblura pe capota, aripa stanga fata ruginita, aripa dreapta spate zgariata, usi dreapta zgariate superficial, plasa scaun pasager defecta, senzor baie ulei 'lenes'.Sunt proprietarul masinii din 2006. LA VANZAREA MASINII PASTREZ NUMERELE DE INMATRICULARE. NU SUNT INTERESAT DE SCHIMBURI. NU ARE TAXA PLATITA.

 

1.800€

0722.615.062, Claudiu.

Edited by "ZIGZAG"
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Ca idee daca vrei sa pastrezi numerele de inmatriculare si mai ai o masina pe numele tau le poti trece fara probleme pe aia. Stiu sigur ca a facut varul meu manevra asta. Daca nu ai alta masina si vrei sa-ti cumperi una, mai intai cumpar-o pe aia si pe urma faci mutarea. Iar masina asta o poti da cu alte numere (eventual ti le iei la rand) si poti sa-i faci o procura celui caruia i-o vinzi. Altfel nu cred ca-ti da nimeni banii astia pe masina ca pe urma sa achite taxa de inmatriculare.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am inteles ideea, dar nu o dau cu procura. Cine o cumpara trebuie sa o inmatriculeze pe numele lui.

 

Off: nu inteleg de ce am '-2' la primul post... E un simplu anunt, cine are ceva de comentat e liber sa o faca, nu trebuie sa se ascunda in spatele unei liniute!

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am inteles ideea, dar nu o dau cu procura. Cine o cumpara trebuie sa o inmatriculeze pe numele lui.

 

Ok, ca idee tu cand vei vinde masina o scoti de la financiar si atat. Practic nu trebuie sa mai faci nimic, noul proprietar trebuie sa o inscrie pe numele lui, dar o poate face doar la financiar si poate merge pe numerele tale mult si bine, tu nu ai cum sa-l obligi sa o faca, de asta ti-am scris ca poti schimba numerele inainte sa vinzi masina.

Multi se inteleg in sensul ca fac actul de vanzare-cumparare, pe urma o scot si o pun pe rolul fiscal si atata tot nu mai merg la politie pentru transcrierea actelor pt. a evita taxa de inmatriculare. Si ca sa fie totul ok in caz ca i se ridica talonul noului proprietar din diferite motive sau vrea sa iasa cu masina din tara se face si o procura, dar oricum vechiul proprietar are masina scoasa de la fiscal de pe numele lui si este suficient nu trebuie sa mai faca nimic.

In concluzie chiar daca tu vrei ca cel care o cumpara sa o inmatriculeze pe numele lui nu ai nici un control asupra acestui lucru.

Iti doresc bafta la vanzare insa nu multe persoane sunt dispuse sa plateasca 1800 euro pe o masina si dupa aceea sa mai plateasca o taxa de aprox 900 euro.

Link to comment
Share on other sites

taxa este 850.

tu daca imi vinzi mie masina, eu daca nu vreau nu o inmatriculez. nu ai cum sa ma constrangi, vei plati degeaba taxa de rezervare sau etc. poate doar sa opresti fizic numerele, adica eu sa vin sa iau masina si tu sa mi-o vinzi fara numere. dar nu stiu cine ar accepta asa ceva ca inseamna sa o duca la rar pe platforma, sa o duca acasa pe platforma etc

 

stiu ca sunt offtopic dar te atentionez asupra acestui aspect pt ca sigur se va gasi cineva sa spuna, da boss o inscriu cum sa nu, si el sa aiba intentia de a circula asa cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Am sa trec pe talon, instrainat catre, data, semnatura; copie talon, copie ci cumparator, copie carte de identitate auto, copie certificat fiscal.

In cazul in care cumparatorul nu preda numerele la politie in termen, cu actele respective fac sesizare la dpr. Din momentul acela va suporta rigorile legii.

Edited by "ZIGZAG"
Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu e cum ti-am scris eu. Mergi la politie faci cerere de schimbare numere si dupa ce vei lua noile numere platesti taxe de pastrare pt cele vechi (care sunt acum pe masina). Cand o vinzi o scoti de la fiscal si nu te doare capul. Chiar daca ii scrii pe talon si mergi la politie nu o sa-l oblige nimeni sa o inscrie. Practic daca au trecut cele 30 de zile si il prinde politia cu masina in circulatie abia atunci ii pot lua talonul si nu i-l mai elibereaza pana nu inscrie masina pe numele lui, dar asta este putin probabil sa se intample avand in vedere ca locul unde scrii pe talon ca s-a instrainat catre alta persoana este foarte greu vizibil. Politia se uita acolo numai daca banuieste ceva dar poate oricand spune ca e masina unui var/unchi/prieten etc. Edited by Doctoru1980
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Din momentul acela va suporta rigorile legii.

 

Daca il opreste. Daca politistul verifica prin statie masina sau daca politistul verifica mentiunea de pe spatele talonului (putini verifica). Si dupa toate astea daca politistul rutier e dispus sa il arda (multi politisti inchid ochii la treaba asta).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.