Jump to content

E90 318d - Engine Fault


Recommended Posts

Buna seara. Astazi mi s-a aprins martorul de la motor pe jumatate plin si mi s-a redus puterea motorului. Am facut imediat o diagnoza, iar rezultatul a fost urmatorul:

4933-Air system, EGR

3F25-Charge air hose

497D-Exhaust pressure sensor

497C-Exhaust pressure sensor

 

Tind sa cred ca de vina este EGR-ul dar si filtrul de particule. Dupa ce au aparut erorile masina scoate niste sunete ciudate peste 2000 turatii ca si cum ar fi fortata foarte tare. S-a mai lovit cineva de problema asta sau ma poate sfatui cineva cu ce sa incep ? :unsure:

post-63734-14237777887154_thumb.pngpost-63734-14237777983368_thumb.pngpost-63734-14237778067815_thumb.pngpost-63734-14237778155748_thumb.png

 

Trimis de pe al meu SM-G800F

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa trebuiasca EGR-ul curatat ? DPF-ul sa fie ĂŽnfundat ? In ultimul timp cand incepea regenerarea la peste 2500 turatii parca se plafona un pic.

 

Trimis de pe al meu SM-G800F

 

 

De ce nu incerci sa ii faci un test filtrului de particule sa vezi ce presiune iti indica . DIS iti arata in test plan, asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Asta am si facut mai devreme:

Idle: 18 mbar

2500rpm: 50mbar

4000rpm: 180mbar

Remaining capacity: 63.000km

 

Problema se pare ca e de la EGR pentru ca scapa aer pe undeva se si aude un fasait. Iar senzorul de temperatura dupa DPF imi arata -40 grade. Dar in BMWhat imi arata normal 180~200 grade celsius, asta cand nu e in regenerare.

Pentru ĂŽnceput am sa scot DPF-ul si am sa anulez EGR si dupa sa vedem.

 

Trimis de pe al meu SM-G800F

Edited by bratila23
Link to comment
Share on other sites

Ai codurile de eroare care ti le da ?

 

Am schimbat motorina, am mers 50km in oras si vad ca nu mai apare nici o eroare. Imi scoate peri albi masina asta.

Aa am bagat mol evo, inainte avea petrom extra. Fasaitul tot se aude.

 

Trimis de pe al meu SM-G800F

Edited by bratila23
Link to comment
Share on other sites

La mine nu a mai aparut de vineri, chestia e ca am pus doar motorina de la mol evo. Cu toate ca nu vad sa aiba vreo legatura pentru ca mie imi spunea ceva de air flow. AĂâ˘tept sa vedem daca mai apar ceva probleme.

Oricum vreau sa anulez EGR si DPF + soft pt. putere si o evacuare de 335d.

 

Trimis de pe al meu SM-G800F

Link to comment
Share on other sites

Nu apare, am ĂŽncercat la ralantii 4000rpm, treapta 2 si 3 kickdown pana la 4200rpm. Nu mai apare nici o eroare.

Mi-a zis un prieten ca mai iesi si dai ca EGRul ala se mai infunda, plus ca am avut motorina "proasta" si mers destul de mult in oras cu treapta 1, 2. Am iesit, am mers mai turat, constant 2500rpm. Sa vedem daca mai apare.

 

Ma gandesc dupa logica mea, ca in egr sa se fii acumulat mizerie de la mersul subturat si nu a mai permis debitului de aer normal sa revina prin egr in admisie sau direct in clindrii (nu ma pricep, doar banuiesc) si din aceasta cauza senzorul sa fii masurat debitul de aer (gaze arse) care vine de la egr, un debit de aer mai scazut fata de cel normal. Imi cer scuze daca nu m-am exprimat corect sau am gresit undeva.

E plauzibila ipoteza mea ?

 

Trimis de pe al meu SM-G800F

Edited by bratila23
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Buna,

Acum mi-a aparut si mie aceeasi chestie la 318d e90...de vreo 2 saptamani ma chinui cu ea. Filtru de particule l-am anulat, imi apare eroarea 4933 - Air systems, air-flow relative to AGR-mass flow, probability..

Are momente cand are putere, dar de obicei merge foarte greoi, infundata, nu trage motorul. Aceeasi chestie cu fasaitul...de la 2000 ture in sus, cand las acceleratia se aude un fluierat scurt. Dupa ce ii resetez eroarea, merge bine cativa km dupa care din nou la fel.

O sugestie imi poate da cineva? nu mai stiu ce sa-i fac..

Va multumesc

Edited by dan-anghel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna,

Acum mi-a aparut si mie aceeasi chestie la 318d e90...de vreo 2 saptamani ma chinui cu ea. Filtru de particule l-am anulat, imi apare eroarea 4933 - Air systems, air-flow relative to AGR-mass flow, probability..

Are momente cand are putere, dar de obicei merge foarte greoi, infundata, nu trage motorul. Aceeasi chestie cu fasaitul...de la 2000 ture in sus, cand las acceleratia se aude un fluierat scurt. Dupa ce ii resetez eroarea, merge bine cativa km dupa care din nou la fel.

O sugestie imi poate da cineva? nu mai stiu ce sa-i fac..

Va multumesc

 

 

fluierat scurt cand lasi pedala....asta e 100% turbina, ai anular dpf doar fizic sau si din soft?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Buna,

Acum mi-a aparut si mie aceeasi chestie la 318d e90...de vreo 2 saptamani ma chinui cu ea. Filtru de particule l-am anulat, imi apare eroarea 4933 - Air systems, air-flow relative to AGR-mass flow, probability..

Are momente cand are putere, dar de obicei merge foarte greoi, infundata, nu trage motorul. Aceeasi chestie cu fasaitul...de la 2000 ture in sus, cand las acceleratia se aude un fluierat scurt. Dupa ce ii resetez eroarea, merge bine cativa km dupa care din nou la fel.

O sugestie imi poate da cineva? nu mai stiu ce sa-i fac..

Va multumesc

 

Salut, cum ai rezolvat problema? am si eu aceeasi problema, am schimbat valva egr, senzorul de aer, senzorul de presiune de langa DPF si tot nimic ... Resetez eroarea cu INPA apoi dupa cativa km apare iar.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.