Jump to content

E91 320xd 2010 - familista


Wolff

Recommended Posts

are boxe pe usile din spate, iar cele de la luneta tre sa le prinzi pe plafon daca vrei logic7 :)

 

cele doua de la plafon/luneta au o forma speciala, aproape plate (boxe coplanare); sunt incluse in kit (cele dreptunghiulare), sper sa reusesc sa le montez si pe acelea fara mari batai de cap.

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

cele doua de la plafon/luneta au o forma speciala, aproape plate (boxe coplanare); sunt incluse in kit (cele dreptunghiulare), sper sa reusesc sa le montez si pe acelea fara mari batai de cap.

 

Da dar trebuie sa dai jos plafonul si sa il decupezi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Gata, am instalat sistemul logic 7; un scurt sumar al pasilor pe care i-am parcurs, sper ca va fi util pt alti colegi forumisti:

 

Inainte de instalare:

1. Cumparat setul complet de boxe + amplificator (de pe ebay.de, set de E91)

2. Cumparat de la reprezentanta BMW:

- ramele de usi (modelul pt Harman/Kardon)

- doua grile de boxe pt cele 2 boxe din spate din plafon(tweeterele au grilele lor, nu se vand separat)

- capacul boxei din bord

- mufele de la amplificator

- cablajul boxe si mufele boxe - bonus de la cel care a facut instalarea :)

 

3. Instalarea propriu zisa

- demontare bancheta spate, demontare laterale spate

- instalat amplificator in zona stanga spate (sub trusa cu carligul de remorcare) poza 1

- tras fibra optica intre amplificator si modulul bluetooth (aflat pe partea dinspre bancheta a stalpului spate) poza 2

- demontat fetele de usi fata, instalat boxe poza 3

- schimbat ramele de usi fata pt instalare tweetere

- schimbat subwoofere (sub scaunele fatza) poza 4

- recablat fire pt boxe - boxele standard sunt legate la head-unit; boxele logic7 sunt legat la amplificator, in spate

- demontat fetele de usi spate, schimbat boxe; dat gaura pt tweetere; la sedan se da gaura pentru woofere; o mica improvizatie - grila de tweeter era crem, am vopsit-o neagra (nu se poate schimba, se vinde doar impreuna cu tweeter-ul) poza 5

- instalat boxe plafon spate - aici a fost nevoie de o improvizatie, pentru ca ramele de boxe sunt incorporate in capitonaj plafon, care il puteam gasi doar original; asa ca am folosit doua rame de usi fatza, si am dat niste gauri dragutze in capitonajul plafonului :) eu zic ca a iesit bine (poza 8,9)

- sertizat cablajul in mufa pt amplificator

- legat amplificatorul la baterie (inclusiv siguranta)

- recodat headunit pt logic7 e91

- update software amplificator

- dat drumul la muzica - progres foarte evident fata de sistemul standard.

- nu zdrangane nimic la fetzele de usi sau prin alta parte, remontarea plasticelor a fost facuta impecabil; sa vedem in timp.

 

La un moment dat masina era facuta bucati in spate - poza 7 - dar totul a fost pus la loc, fara sa ramana nimic in plus :)

Durata totala operatiune - 9 ore, cu mentiunea ca cel care a facut instalarea stia foarte bine ce face si s-a miscat repede - il recomanda pentru asemenea lucrari.

post-62803-0-73835400-1427447482_thumb.jpg

post-62803-0-41804900-1427447488_thumb.jpg

post-62803-0-83277500-1427447493_thumb.jpg

post-62803-0-62179100-1427447499_thumb.jpg

post-62803-0-28681800-1427447505_thumb.jpg

post-62803-0-01572100-1427447511_thumb.jpg

post-62803-0-28252300-1427447518_thumb.jpg

post-62803-0-74010300-1427447523_thumb.jpg

post-62803-0-23377800-1427447529_thumb.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Da, montajul a fost facut la Andrei - recomand

Preturi - detalii in privat; nu-mi place sa vorbesc de bani in public :)

prea multe secrete , eu am facut montaj cu 150 E complet ,a inclus cablajele , eu am adus fibra optica ,a iesit impecabil ,inclusiv decupaje fata usa spate .O zi , o singura persoana .

Edited by Myx
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si volanul, am pus unul "M" cu piele perforata; e in stare foarte buna.

Pasul urmator - as vrea sa hidrocolantez trim-urile interioare, nu prea imi plac cum arata cele pe care le am; cred ca s-ar potrivi carbon 3d negru cu tapiteria :)

Ce parere aveti? aveti vreo recomandare la cine sa colantez? cam cat m-ar costa? (inclusiv colantare decor volan).

post-62803-0-64842100-1428309007_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am fost azi la Bavaria Baneasa sa fac update de software. Proasta inspiratie.

Evident ca nu s-a putut - pt ca am facut retrofit la sistemul de sunet; dar tot a costat ~200 ron...ca deh, diagnoza, demontat-montat amplificator, bla-bla...

 

Si colac peste pupaza, ce sa vezi ghinion - cat a stat masina la ei in service, s-a "ars" un bec de pozitie :) evident, dimineata cand am lasat masina becul nu era ars - e ditamai mesajul in bord la plecarea de pe loc si la oprirea masinii, deci e exclus sa fi fost ars.

Asa ca mare grija cand lasati masina in service, confirmati cu cel care o preia ca nu are becuri arse /etc - se pare ca operatiunea "becul ars" e la moda; nu de alta, dar un bec de pozitie e 140 ron la ei + 60 manopera.

 

Dar sa fim pozitivi si vedem oportunitatea - decat sa dau 200 ron pe becul asta mai bine imi pun niste becuri de pozitie cu LED (albe) - cica sunt bune unele din US, de la Lux :)

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Gata, am montat led markere-le angel eyes, am luat niste chinezarii de 250 lei / 40w cica; sunt cam slabe dupa parerea mea, dar asta e; alea de la Lux US erau prea scumpe (250$ cu tot cu transport); o sa pun si niste poze zilele astea, dupa toate modificarile facute.

 

Ce as vrea sa fac mai departe

- sa codez start/stop sa tina minte ultima setare; am citit ca se poate face asta - stie cineva ce versiune de soft head-unit trebuie sa ai pentru a face asta? se poate face si in alta parte decat la reprezentanta? pls un contact, daca da.

- schimbare ulei transmisie (am o erorare/avertizare pt asta - Fault Code Transmission Control:Transmission / Getriebesteuerung Fault: wear oil Code: 54C6)

- eliminare DPF + resoftare (asta cand va pica DPF-ul si va trebui sa il schimb, si aici am o eroare/avertizare - Engine / Motor Fault: Info-particle system Code: 452A)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

S-a facut un an de cand circulam impreuna, am facut aproape 18.000 km (acum avem 191.000km).

 

Per total o experienta buna impreuna, desi au fost cam multe piese schimbate (cam toate datorita numarului de kilometri)

- conducta AC

- conducta servo

- placute fata si spate

- racord flexibil evacuare

- o garnitura-tampon la suportul pentru filtrul de motorina (40 de lei, dar greu de identificat de unde venea o zdranganeala, se auzea ca si cum ar fi in bord sub volan)

- 1 injector

- fulie vibrochen

- amortizoare spate

- intinzator lant (preventiv, cand au masurat lantul, fiindca tot au umblat acolo, i-am pus sa schimbe si intinzatorul model nou, vreo 280 ron)

- role+curele distributie accesorii

- tampoane motor

- tampon cutie

 

Am reusit sa ii aduc si cateva imbunatatiri

- in primul rand sunet logic 7 - recomand tuturor, desi e destul de costisitor retrofitul

- volan sport - mult mai placut la mana decat volanul standard

- folie

- angel eyes led

 

Ce as dori sa ii mai fac (inca nu sunt decis, pentru ca imi face cu ochiul un F30 328i - vara viitoare poate reusesc sa fac schimbarea)

- ceva la DPF (curatare sau eliminare+resoftare)

- poate vara viitoare sa schimb distributia (desi cand au masurat lantul ziceau ca are doar 0.5mm elongatie).

 

Poze - sper sa ii fac luna asta vreo cateva.

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.