Jump to content

E91 320xd 2010 - familista


Wolff

Recommended Posts

- inlocuire boxe fata (focal-integration-ifbmw-s); poate si integrarea unui amplificator JBL MS-8 mai tarziu si eventual inlocuirea subwoofere (Focal Integration IFBMW-SUB)

Sa nu dai in dezamagiri si gauri in buget comparativ cu solutiile OE, s-a mai dezbatut acest subiect si s-a constatat ca upgrade-u sistemului audio cu solutii after-market nu sunt cele mai bune alegeri. Mai bine cauta L7 sau Individual si o sa observi diferenta.

Este adevarat ca sistemul standard este foarte slab comparativ cu piata dar upgrade-u merita.

Link to comment
Share on other sites

E mai scumpa intretinerea la BMW fata de celelalte masini sau e mai ieftina? Frumoasa masina.

la service bun de cartier e similar cu audi, putin mai scump decat ford; consumabilele OEM sunt comparabile.

la reprezentanta, si bmw si audi sunt la fel costul reviziilor , cam cu 30-50% peste ford (motorizari similare).

Interesant e ca consuma mai putin decat Mondeo - in 2 luni am o medie de 9l la suta (600km afara, 1500km in Bucuresti), cu Mondeo aveam cam 9.5-10 media.

 

multi km fara probleme,cred ca e destul de misto sistemul x drive.

Pana acum sunt multumit de xdrive, parca imi place mai mult decat quattro (am condus vreo 3 ani); singurul minus fata de tractiune spate e faptul ca volanul e mai rigid (mai greu manevrabil la viteza mica).

 

O sa pun poze si ceasurile - cateva poze de noapte :)

 

Inca nu sunt hotarat cu upgrade-ul audio - am tot citit pe un forum din US o tona de materiale despre diverse variante; nu imi place de loc ca trebuie sa demontez interiorul, sper sa nu ma aleg cu greierasi; boxele de la Focal de care am zis sunt dedicate BMW E90 (au in kit inclusiv tool-uri pt instalare); are cineva idee cam cat m-ar duce un retrofit la Logic7 sau Individual?.

 

N-am zis nimic de motorizare - e cea de 184cp; cutia manuala a fost preferinta mea (mai putin confortabila, dar si mai putine riscuri de cheltuieli, mai ales la km astia).

 

Recomandari de Led Markers?

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Si niste poze de noapte :ninja:

 

calitatea nu e cea mai buna, ca si celelelalte, sunt facute cu telefonul; deh, pasiunea mea sunt masinile, nu fotografia :pardon:

 

plus lista completa de dotari

 

S240A Lenkrad Leder Airbag Leather steering wheel

S249A Multifunktion fĂźr Lenkrad Multifunction f steering wheel

S2K9A BMW LM Rad V-Speiche 360 BMW LA wheel, V Spoke 360

S321A Exterieurumfänge in Wagenfarbe Exterior parts in vehicle color

S4CGA Interieurleisten "satin-silber" matt Interior strips, "satin-silber" matt

S520A Nebelscheinwerfer Fog lights

S548A Kilometertacho Kilometer-calibrated speedometer

S851A Sprachversion deutsch Language version German

S1CCA Auto Start Stop Funktion Auto start/stop function

S1CDA Brake Energy Regeneration Brake Energy Regeneration

S203A Allradantrieb 4-wheel drive

S230A Zusatzumfang EU-spezifisch Extra package, EU-specific

S320A Entfall Modellschriftzug Deleted, model lettering

S322A Komfortzugang Comfort access

S3ACA Anhängerkupplung Trailer coupling

S402A Panoramadach elektrisch Electric panoramic roof

S423A Fussmatten Velours Floor mats, velours

S428A Warndreieck und Verbandstasche Warning triangle and first aid kit

S431A Innenspiegel automatisch abblendend Interior mirror with automatic-dip

S481A Sportsitz Sports seat

S493A Ablagenpaket Storage compartment package

S494A Sitzheizung Fahrer/Beifahrer Seat heating driver/passenger

S4AEA Armauflage vorn verschiebbar Armrest front, retractable

S502A Scheinwerferreinigungsanlage Headlight cleaning system

S508A Park Distance Control (PDC) Park Distance Control (PDC)

S521A Regensensor Rain sensor

S522A Xenon-Licht Xenon Light

S524A Adaptives Kurvenlicht Adaptive Headlights

S534A Klimaautomatik Automatic air conditioning

S540A Geschwindigkeitsregelung Cruise control

S563A Lichtpaket Light package

S5ACA Fernlichtassistent High-beam assistant

S609A Navigationssystem Professional Navigation system Professional

S612A BMW Assist BMW Assist

S614A Internet Vorbereitung Internet, preparations

S615A Erweiterte BMW Online Information Expanded BMW Online Information

S616A BMW Online BMW Online

S620A Spracheingabe Voice control

S633A Vorbereitung Handy Business Preparation, mobile phone, Business

S698A Area-Code 2 fĂźr DVD Area-Code 2 for DVD

S6AAA BMW TeleServices BMW TeleServices

S6ABA Steuerung Teleservices Control for Teleservices

P7R7A Innovationspaket Innovation package

P7RSA Paket Comfort Package Comfort

S7SPA Navi Professional/Handyvorber. Bluetooth Nav Professional/cellph. prep. Bluetooth

L801A Länderausfßhrung Deutschland National Version Germany

S863A Händlerverzeichnis Europa Retailer Directory Europe

S879A Bordliteratur deutsch On-board vehicle literature German

S8SCA Freischaltung Telematik länderspez. Telematics access request,country-spec.

post-62803-0-06989600-1424290605_thumb.jpg

post-62803-0-35117500-1424290611_thumb.jpg

post-62803-0-92209800-1424290616_thumb.jpg

post-62803-0-76497400-1424290621_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pentru sistemul de sunet am urmat sfaturile colegilor de pe forum, si am ales sa merg pe varianta retrofit Logic7.

Asa ca am luat deja de pe ebay.de un set complet de E91 la un pret foarte bun (e drept, componentele sunt din 2007).

Pasul urmator - sa cumpar ce mai trebuie si sa gasesc pe cineva sa mi le monteze

Ce cred ca mai trebuie luat

- ramele de plastic de pe fata, cele cu loc pt tweetere

- cablajul pe fibra pt amplificator (aici am o nelamurire - cablajul boxelor ramane la fel sau trebuie schimbat si ala? sper ca nu)

- niste cleme pt prinderile de usi, just in case

- tweeterele spate nu cred ca le voi putea monta, sper ca macar boxele coplanare de pe plafon spate sa le pot monta

Legat de montator - daca aveti recomandari, pls PM.

 

Cateva nelamuriri

- headunit (am navi professional) sper sa nu fie nevoie sa il schimb; am inteles ca doar se recodeaza

- am senzori parcare fata-spate - sper sa nu fie vreun impact in functionarea lor

 

Orice alte sfaturi, observatii sunt binevenite.

Cred ca primul pas e sa montez subwooferele, am inteles ca se monteaza usor,sper sa reusesc si eu.

post-62803-0-14108700-1425708634_thumb.jpg

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

- ramele de plastic de pe fata, cele cu loc pt tweetere

- cablajul pe fibra pt amplificator (aici am o nelamurire - cablajul boxelor ramane la fel sau trebuie schimbat si ala? sper ca nu)

- tweeterele spate nu cred ca le voi putea monta, sper ca macar boxele coplanare de pe plafon spate sa le pot monta

 

 

Legat de montator - daca aveti recomandari, pls PM.

 

Cateva nelamuriri

- headunit (am navi professional) sper sa nu fie nevoie sa il schimb; am inteles ca doar se recodeaza

- am senzori parcare fata-spate - sper sa nu fie vreun impact in functionarea lor

 

Cred ca primul pas e sa montez subwooferele, am inteles ca se monteaza usor,sper sa reusesc si eu.

 

Ramele de plastic sunt ~250 RON noi OEM amandoua, sa gasesc greu SH

Cablajul pentru amplificator inseamna prelungire de fibra si alimentare. E mai usor daca ai bluetooth sau CD-changer, pentru ca ai avea deja fibra in spate. Cablajul boxelor trebuie refacut complet pentru ca se trage semnal din amplificator in boxe.

De ce sa nu poti monta tweeterele spate?

 

Headunitul ramane acelasi, se recodeaza si se schimba modul in care trimite semnalul, din analogic in digital.

Functionalitatea senzorilor de parcarea nu este afectata :)

 

Myx cred ca iti poate recomanda pe cineva sau poti incerca si la neo_anderson.

 

Subwooferele se schimba usor, trebuie sa desfaci scaunele si cateva surubele. Nu ar trebui sa dureze mai mult de o ora. Ai grija sa nu deconectezi mufa de sub scaune, pentru ca o sa iti apara eroare de airbag in bord si va trebui resetata. E destul spatiu si daca lasi mufa neatinsa. In cazul in care vrei totusi sa scoti mufa, deconecteaza mai intai bateria (borna (-)), astfel nu vei avea eroare dupa reconectarea ei.

 

Poti sa imi lasi un PM cu pretul de achizitie al sistemului, te rog?

Edited by mgs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De ce sa nu poti monta tweeterele spate?

 

E mai usor daca ai bluetooth sau CD-changer, pentru ca ai avea deja fibra in spate

am inteles ca trebuie schimbate fetele de usi spate; eu am sistemul de sunet de baza, fara tweetere.

 

am si bluetooth, din fericire! dar tot va fi nevoie sa imi demonteze interiorul pt recablare...

multumesc pt informatii!

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

am inteles ca trebuie schimbate fetele de usi spate; eu am sistemul de sunet de baza, fara tweetere.

 

am si bluetooth, din fericire! dar tot va fi nevoie sa imi demonteze interiorul pt recablare...

multumesc pt informatii!

 

In fetele de usi spate trebuie montate si boxe, nu doar tweeterele. Se dau gauri si iese ok, daca lucreaza cineva care se pricepe :).

Nu trebuie desfacut chiar tot, dar e ceva de munca: fetele de usi, ramele la usile fata, bancheta spate si scaunele fata...

 

 

Link to comment
Share on other sites

0724571211 andrei il cheama ,mia pus mie individual pe masina ,intr o zi til pune de la 10 pana la ora 22 mi la pus mie,e din bucuresti dezbracata masina ,reclabaj plus decupaj fete usi spate si polita spate pt tweetere,zi ca vi din partea mea doi baietii lucreaza la masina
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt info!

Dupa ce fac rost de restul de piese ma duc la el; cablajele le are el?

Oare pot cumpara de la Bavaria si grilele de Harman Kardon pt woofere?

 

E91 are woofere pe usile din spate si pt varianta de baza (sedanul le are in polita spate).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.