Jump to content

probleme distributie bmw e46 316 i


Recommended Posts

acum o saptamana am inceput sa aud un tacanit finut la motor.... am zis ca poate doar mi se pare... ieri dupa 100 km, ajungand in oras am auzit din nou tacanitul dar numai ca de data asta se auzea mai puternic(ca si cum ai lovi motorul cu o tabla dar numai ca se aude in interiorul motorului... zona distributie); am fost la mecanic si a ramas ca luni sa desfacem intai capacul de la culbutori sa vedem lantul in ce stare este.

mentionezr ca am incercat din nou sa aud tacanit... cu motorul rece nu se aude, doar cand si incalzeste si cand o turez in zona 2500-3000 .

daca a mai patit cineva asa ceva si a remediat un mic ajutor ar fi de apreciat.

multumesc

bmw 316i 1999

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Aceeasi masina/motor am si eu si se un zgomot in marja asta de turatii ,dar nu i as spune tacanit,mai degraba un scartait finut,care dispare la turatii mai mari.De obicei se aude mai pronuntat cand intru in curbe subturat,cand parchez sau franez. Eu as suspecta mai degraba vreo rola de accesorii,alternator sau rulmentul pompei de apa.
Link to comment
Share on other sites

De curand am observat si la mine ca sa aude un tacanit la motor atunci cand acesta atinge temperatura de functionare. Nu se aude tare, insa nu trebuie sa se auda. E posibil sa fie din cauza tachetilor sau... ? Uleiul este L.M. 10W-40.

 

 

https://www.youtube....h?v=AtehfFiMpt8

 

La tine parca zici ca e polizor, ai mare grija, nu e normal deloc, zgomotul vine din _chiulasa_.

Link to comment
Share on other sites

Axa cu came se desface foarte usor, dupa aceea indepartezi culbutorii, si apoi tragi in sus de fiecare tachet in parte .

Nu asta-i problema , ci care din ei iti face acel zgomot, ( se poate verifica mecanic foarte usor), insa e posibil e ca una din came sa aibe uzura mare si atunci cand apasa pe culbutor

si sa se auda acel tacanit.

Pe pagina mea de blog http://bmw-roads.blo...unctionare.html gasesti si un mic videoclip (ca principiu de functionare), dar care mecanic e putin diferit la tine

Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

intre axa si culbutori mai sunt ceva piese care prin frecare sa actioneze culbutorii? o poza de pe realoem sa vedem exact. la motorul n42 este o piesa (intermediate lever) care dupa constatarea uzuri se cumpara piesa potrivita care sa compenseze uzura avuta.
Link to comment
Share on other sites

Sa o duci la un mecanic competent ca sa nu schimbi jumatate din masina pentru o problema minora. Oricum, asteptam rezultatul.

Am fost cu ea la mecanic, iar acesta mi-a zis ca principala cauza ar fi uleiul si ca din cauza asta se aude acel tacanit. Mai exact, sa ii pun din nou Castrol.

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca pui alta marca de ulei ,nu vei rezolva aceasta problema, in videoclipul postat de tine, motorul (zgomotul vine din _chiulasa_), e foarte zgomotos, parca e un polizor, nu e normal sa fie asa.

Trebuie neaparat sa desfaci capacul de la _chiulasa_ (dureaza cateva minute) si trebuie verificata cu mare atentie axa cu came , si musai daca ajunge uleiul si in _chiulasa_ (doar cu motorul cald)

Link to comment
Share on other sites

Daca bagi o sarma subtire risti sa impingi toata mizeria inapoi pe acele canale si s-o infunzi mai rau .

_chiulasa_ in spate are un surub pe care il desfaci, astfel vei vedea un canal comun de diametru mai mare care se afla chiar de-a lungul chiuloasei si din el , pleaca mici canale care urca uleiul

catre umerii pe care sta axa cu came si catre tacheti. Uleiul care a fost folosit la mine a fost Castrol, (in portbagaj am gasit aruncat si un bidon cu ulei).

Recomand totusi sa va uitati si pe paginile din acest forum, un coleg a postat mai multe poze cu chiuloase si a specificat si tipul de ulei folosit

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.