Jump to content

520d e60 nfl vs fl


Mario  Z

Recommended Posts

Doar distributia trage in jos motorul asta. In rest motorul in sine e foarte ok.

Tu spui "distributie" de parca ar fi pompa de apa. Insa daca se rupe, cam ajungi la alt motor.

Eu il am, is multumit de el, dar reticenta tot exista.

 

La M47 nu ai grija asta si nici nu auzi distributia deloc. Pe cand la 80-90% din N47 se aude. Chiar daca nu e in pericol.

E un aspect demn de luat in considerare.

Cat despre turbo... cunosc N47 cu turbo picat. M47 cu el praf inca n-am vazut personal. Asa ca nu stiu daca e ceva specific.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

N47 mai fain de condus si mai eficient. Am codus X3 cu M47 si nu mi-a placut deloc. E mai liniar N47 iar distributia se schimba si gata (asta daca nu gasesti unul cu dirtibutia deja schimbata).

 

Legat de interior, un facelift este mai fain si mai modern fata de un nfl. La exterior diferentele sunt mai mici insa interiorul de FL e mai fain. Mai ales fetele de usi, butoanele, maneta schimbatorului (la automate)

 

ca fiabilitate, inafara de motor nu stiu sa existe diferente sa fie nfl mai bun ca fl sau invers.

Link to comment
Share on other sites

O arata bine dar pretul e mult prea mare pentru ce ofera si mai ales anul de fabr 2006. De banii aia iei masina 2009,2010 mult mai noua si LCI. Si chiar cu bani mai putini. Cine naiba da 14000 pe un 520d 2006 ? Sa fim seriosi. Plus ca la asta tre sa platesti pretul brut plus transport si toate cele. Te duce peste 15000. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cam atat ar costa o masina daca nu ar exista samsari. Poate o fi usor scumpa insa pretul real nu e departe.

 

Ca gasesti in ro masini tiple, "km reali" unic proprietar, "arata si functioneaza impecabil" mai ieftine e pt ca au km dati inapoi si/sau au fost lovite. Iar romanul vrea ieftin si bun cu prioritate mai mare pt ieftin.

Link to comment
Share on other sites

 

 

eu cred ca nu gandesti...ce exemple dai tu un seria 5 din 2006 + taxa de euro 4 la care ma gandesc ca e vreo 1000e + drum transport numere 1000-1500e = pret de f10 2010-2011 manual... trebuie sa te scoata banii afara din casa sau sa fi tu prea pasionat de seria 5 sa dai atatia bani pe un seria5 din 2006

Link to comment
Share on other sites

Eu as vrea un Touring fara piele, deoarece am pe cineva cu e60 cu piele si nu e confortabil, vara frige iar iarna e rece. In rest incalzire in scaune, panoramic.

legat de cutia de viteze ma sperie cei 2 litrii in plus la consum si eventualele defectiuni ale cutiei care sunt costisitoare si nu prea am auzit lucruri grozave de reparatorii de cutii din TM.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu, daca ar fi sa iau un e60 ar fi neaparat LCI, cat mai dotat (minim xenon, climatronic, scaune sport incalzite, volan M, navi mare, servotronic) si cu motorul N47. As sta pana as avea suficiente fonduri ca imediat dupa achizitie sa poata primi o revizie generala, distributie + consumabile + ce mai apare la verificare schimbat. Daca ar proceda si initiatorul topicului asa, sigur ar avea o masina buna pe o perioada indelungata. :thumbsup: Dupa 2 motoare, turbo, injectoare, suspensie, + multe altele schimbate, o distributie schimbata imediat dupa achizitie nu mi se pare de speriat chiar daca devizul e in jur de 1000e. As dormi linistit noaptea. Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.