Jump to content

Numere Germania Lipsa


Alex Sutu

Recommended Posts

Am si eu nevoie de cateva sfaturi va rog pentru situatia mea. Scuze daca s-a mai discutat dar nu am gasit nimic concret sau recent.

 

Saptamana trecuta mi-am luat un E60 din 2009 care avea numere rosii de cateva zile dar nu are numerele de germania. Proprietarul mi-a spus ca daca e nevoie declara el la notar ca a adus-o pe platforma dar acum nu mai dau de el sub nici o forma.

Cand mi-a spus de acea declaratie nu stiam despre ce vorbeste dar acum ca mai am putin si termin cu toate demersurile pentru inmatriculare am aflat ca este obligatoriu sa ai si numerele de germania.

 

Ce ma sfatuiti sa fac in conditiile in care nu mai dau de fostul proprietar?

 

Am mai cautat pe net si am gasit diverse informatii care nu stiu daca sunt adevarate sau nu:

- daca scrie pe brief numar de germania nu poti declara ca a fost adusa pe platforma

- poti face o declaratie cum ca ai pierdut numerele de germania

Link to comment
Share on other sites

Nu iti mai fa griji degeaba,eu am luat in decembrie 2013 de la Buftea un e46 care la fel avea un rand de nr rosii dar fara nr de Germania. Eu l/am inscris in Craiova fara sa mi se ceara nr nemtesti,insa daca tie ti le va cere va trebui sa mergi la un parc auto le dai si tu 50/100 lei si iti vor da o hartie din care reyulta ca masina a fost adusa pe platforma.
Link to comment
Share on other sites

Cam aceeasi solutie iti dadusem pe pm, cum

Ti-a zis si colegul Iancu Dragos.

Daca esti din Buc se rezilva imediat. Te duci in cladirea care este vizavi de DRPCIV si acolo nu se poate sa nu dai peste vre-unu(una) care sa te ajute.

Am incercat si eu cu declaratia la

Notar, dar nu au vrut sa mi-o inmatriculeze asa.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Edited by enders
Link to comment
Share on other sites

Cu numerele se rezolva, fiscal ti-a dat ?

 

 

Da, am terminat aproape tot dosarul, mai am sa platesc taxa de mediu astazi.

 

Cam aceeasi solutie iti dadusem pe pm, cum

Ti-a zis si colegul Iancu Dragos.

Daca esti din Buc se rezilva imediat. Te duci in cladirea care este vizavi de DRPCIV si acolo nu se poate sa nu dai peste vre-unu(una) care sa te ajute.

Am incercat si eu cu declaratia la

Notar, dar nu au vrut sa mi-o inmatriculeze asa.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

 

 

Multumesc, in Bucuresti o inmatriculez. Cam asta era si planul meu de rezerva, sa intru pe la birourile de acte auto de pe langa sa vad ce pot rezolva.

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat pana la urma. M-am dus acolo la prima ora si m-a intrebat direct daca am numerele de Germania. I-am spus ca vanzatorul mi-a promis o declaratie notariala ca a adus-o pe platforma dar nu mai dau de el. M-a pus sa scriu pe loc o simpla declaratie de mana cum ca masina a fost adusa pe platforma si gata :D. Nu ma asteptam sa scap asa usor, oricum merci mult de sfaturi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.