Jump to content

E90 2006 - AFk^


AFk^

Recommended Posts

Salut,

 

desi au trecut mai bine de 4 luni de cand am cumparat masina, am hotarat ca a venit timpul sa fac un topic de prezentare.

 

Masina am cumparat-o cu 7500 euro, fara taxa de mediu (3642 RON). Sunt foarte multumit, am reusit sa cumpar o masina foarte intretinuta, la pretul dorit. Are 243.000 km in bord, eu am cumparat-o la 236.200 km.

 

Multi, de aici de pe forum, stiu deja masina si cum a fost intretinuta.

 

Intre timp, am reusit sa ii sparg o prelungire de la bara din fata :( dar saptamana asta o remediez (daca stiti pe cineva care poate sa mi-o vopseasca astept pm).

 

Optiunile masiniile gasiti aici.

 

Fotografii cu ea nu am momentan, asa ca pun din cele mai recente de la fostul propietar.

 

Dupa aproximativ 7000km facuti cu ea ma impaca. Consumul este de 8.5-9.5 acum, pe iarna in bucuresti, iar in afara este undeva la 5-6.

 

 

 

Ca si modificari, as vrea sa ii pun scaune sport cu incalzire (piele, textil sau combinat), volan M si in vara, probabil voi face retrofit CIC.

post-69693-0-00023700-1425067938_thumb.jpg

post-69693-0-76077100-1425067951_thumb.jpg

post-69693-0-30638100-1425067961_thumb.jpg

post-69693-0-20426100-1425068160_thumb.jpg

post-69693-0-36273400-1425068206_thumb.jpg

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Felicitari, ai cumparat o masina foarte buna, bine intretinuta, la un pret foarte bun! Keep it that way! :)

 

Parerea mea: daca vrei sa renunti la jantele pe 19, indiferent ce motiv ai, cauta macar pe 17. 194M ar fi alegerea ideala. Repet, e doar parerea mea personala.

Link to comment
Share on other sites

Caut pe 17. Masina ruleaza 80% in bucuresti si la cate gropi s-au format dupa "iarna" asta, chiar nu iti vine sa mergi cu garda de 30. Imi bat joc de ea. Caut pe 16-17. 16 pentru ca stiu cat de bine e (acum am de 16, dar de tabla) si ma gandesc si la 17 ca nu cred ca e mare diferenta.
Link to comment
Share on other sites

Caut pe 17. Masina ruleaza 80% in bucuresti si la cate gropi s-au format dupa "iarna" asta, chiar nu iti vine sa mergi cu garda de 30. Imi bat joc de ea. Caut pe 16-17. 16 pentru ca stiu cat de bine e (acum am de 16, dar de tabla) si ma gandesc si la 17 ca nu cred ca e mare diferenta.

 

Am avut eu si pe 16 si pe 17 si ROF si normale. Nu e diferenta mare intre 16 si 17 si cu siguranta 17 normale sunt mai ok decat 16 ROF.

Multa bafta in a face alegerea potrivita!

Link to comment
Share on other sites

@darius_x ce ar trebui sa mai schimb in afara de volan?

 

cel mai important, scaunele sa fie neaparat sport...dupa care plafon negru

 

 

footrest M, vine din fabrica pe pachet m, pedalele nu!

Edited by darius_x
Link to comment
Share on other sites

Prea frumoase jantele alea ca sa le schimbi . Si destul de rare

Corect!

Nu stiu ce anvelope ai si in ce stare sunt,dar as incerca cu talon de 35 fata si 40 spate(bineinteles pe 19') si un Michelin sau Continental.

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

Iti recomandam dimensiunile omologate pentru masina: 225/35R19 fata si 255/30R19 spate.

Marcile premium gasesti la 700-800 RON/buc pentru fata si 800-1000 RON/bucata pentru spate.

Poti incerca Nankang NS2 / NS-20: ~400RON/buc fata si ~500RON/buc spatele. Adica aproximativ cat un set premium pe 17' :).

Da-i mesaj lui cataxxl si pune-i o intrebare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dar ce avem noi aici?! :) Chiar ma intrebam cand ii vei face o prezentare la fosta mea ''nevasta'':rolleyes: ,abia acum am vazut topical tau.

 

Legat de modificari,eu as incepe cu un volan M +scaune sport,iar pe viitor o navigatie CIC...

 

Eu ti-am spus de cand ti-am vandut masina ca daca ii schimbi jantele astea ,practic ii strici tot aspectul.E adevarat ca se pierde la confort dar daca ai grija cu gropile din Bucuresti eu cred ca se merita sa le pastrezi,macar ptr cateva luni in sezonul cald si iarna treci la cele pe 16...Vad ca ai gasit anvelope foarte bune ptr fata,iar pe spate ii poti pune si 235 35 19

 

Daca mai ajung prin Bucuresti,chiar as vrea sa ne vedem ptr a mai face o tura cu ea :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.