Jump to content

De ce sunt mașinile BMW Seria 5 F10 atât de ieftine?


UnuLAltuL

Recommended Posts

MĂŁ uit pe autovit și mĂŁ minunez cât de ieftine sunt mașinile BMW Seria 5 F10 ĂŽn comparație cu rivalele Audi A6 și Mercedes Benz. Sunt ieftine și ĂŽn comparație cu seria 3 F30

 

Are cineva vreo explicație?

Sunt asa pentru ca sunt toate niste cotete.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cacatul ala a primit ceea ce merita.

 

Ma rog, merita batut bine de tot. Aia au fost prosti ca s-au dus peste parintii ghenei.

 

Trebuiau sa-l ia din strada si sa-i bage dintii pe gat.

 

Foarte multi oameni sunt pacaliti in stilul asta. Au si ei o parte din vina pentru ca sunt naivi, insa chiar si asa jegosii astia merita pedepsiti.

Edited by Service Premium
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Imediat dupa patania aia cu interlopii si-a schimbat numele parcului si activeaza in continuare. Era ceva gen "Top Line Auto", in loc de "Boldy Auto".

Am vb si eu cu el prin e-mail prin 2012. E un jeg de om.

Eu n-am deloc mila pentru indivizi de genul asta.

Daca mergi pe drumul asta, trebuie sa-ti asumi si lucrurile nasoale care ti se pot intampla. Atata timp cat ti le asumi, totul e ok.

Asa ca nu-l pot privi drept o victima.

 

Iar treaba asta cu samsareala poate fi facuta in mai multe feluri.

 

Ca dai km inapoi e una. Daca masina respectiva e in stare tehnica buna si nu are vicii ascunse si nici nu e facuta din vreo dauna totala sau reparata cine stie cum, treaba e oarecum acceptabila. Adica, pana la urma, atata timp cat omul a cumparat o masina in stare buna, nr. de km oricum e irelevant.

Problema mare e ca multi vand tot felul de cazane. Masini inundate, masini lovite foarte rau si reparate la misto. Masini cu probleme care pot fi rezolvate foarte costisitor vandute la pret de masina buna etc.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

Eu n-am deloc mila pentru indivizi de genul asta.

Daca mergi pe drumul asta, trebuie sa-ti asumi si lucrurile nasoale care ti se pot intampla. Atata timp cat ti le asumi, totul e ok.

Asa ca nu-l pot privi drept o victima.

 

Iar treaba asta cu samsareala poate fi facuta in mai multe feluri.

 

Ca dai km inapoi e una. Daca masina respectiva e in stare tehnica buna si nu are vicii ascunse si nici nu e facuta din vreo dauna totala sau reparata cine stie cum, treaba e oarecum acceptabila. Adica, pana la urma, atata timp cat omul a cumparat o masina in stare buna, nr. de km oricum e irelevant.

Problema mare e ca multi vand tot felul de cazane. Masini inundate, masini lovite foarte rau si reparate la misto. Masini cu probleme care pot fi rezolvate foarte costisitor vandute la pret de masina buna etc.

Cand imi cautam e90 am rezervat o masina la boldy, dupa ce am facut programare la reprezentanta mi-a dat banii inapoi, cica deja vanduse masina. Sunt in asentiment cu tine...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Toti samsarii le iau la licitatie si/sau din parcuri, fara tva, care se pierde prin tot felul de societati fantoma... Se cauta masini cat mai ieftine la ei [(evident cu km multi, (care se dau inapoi)], si astfel ajung la noi extrem de ieftine. Romanu` o vede frumoasa in poze, km putini, suna samsarul, face test drive, ii verifica istoricul, vede ca are 100.000km dati inapoi, dar tot o ia ca aparent merge bine si pretul e bun.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai majoritatea F10- urile ok din tara au venit prin cluj,eu ma invirt in fiecare sambata pe acolo prin piata,nu sunt lovite,sunt masini de flota pe firma cumparate din licitatii cu multi km

 

inca ceva interesant la F10 care-i coboara pretul rau service+piese de schimb(triplu ca pret fata de A6 2012)

 

ambreiaj +service 1500 euro

service cutie daca e automata 3000 RON

schimb ulei/filtre aprox . 3000 RON

 

DPF 2300 euro

reparatie cutie automata 4000 euro

 

la piese motor pretul e prohibitiv

 

oricare din acestea pot aparea la peste 200000

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg totusi cum dai 15.000-30.000eur si nu ai o programare la o reprezentanta pt 100 eur.

 

Multi isi merita soarta, samsari de genul celor de mai sus sunt ca pestele in apa printre clienti ignoranti care nu sunt interesati de aspectul tehnic ci de faptul ca trebuie neaparat sa aiba in posesie cel mai recent model aparut pe piata.

 

Piele, xenoane, si alte dotari iau ochii, aspectul tehnic e secundar si asta spune multe despre "culturaz" romanilor la nivel tehnic.

 

Nu mai vorbim de fericitii posesori de modele noi care nu isi permit o revizie completa sau cauta chilipiruri la sh cand e nevoie de piese. Parca mai era unu de "imprumuta" stergatoare la un coleg de pe un Porsche Cayenne.

 

Samsarii astia nu ar prospera daca tentatia pentru "afacerea vietii" nu ar fi mare.

Edited by ionatan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ulei + filtre, 3000 ron??? Ba da-o-n plm...sunt din aur?!?

nu,nu sunt din aur,sunt multe (6 filtre) si 7 litrii ulei long life(140ron/litru)

 

filtru motorina 550 ron (fabulos)

 

total 2780 ron factura,am scris aprox 3000 ron

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

poate la reprezentanta 140ron/litru, oricum pret din basme, sau tu esti ala care crede ca reprezentanta e mama omida chiar si pt un schimb de ulei.

no offence

 

Ps: filtru de combustibil nu se schimba la fiecare schimb, asa si la E46 costa 250 ron dar nu se schimba la fiecare schimb.

Edited by raul_bog
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pai binenteles ca la reprezentanta,F10 nu se intretine la colt de bloc

 

ce ai impresia ca nu urca bordura sau cum.. :) ..bineinteles, a iesit din garantie. esti al doilea al treilea proprietar .sanatate.. crezi ca ii pasa cuiva de istoric de service la a 3 -a mana si peste 5 ani vechime ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

daca tu platesti 140 ron/litrul de ulei e strict problema ta :)

sunt altii care au F30 luate de noi si "se risca" sa schimbe uleiul la cineva specializat (intre revizii cand e masina in garantie) ca dehhh reprezentanta ti-l schimba la 30.000 km .

 

oricum probabil o revizie reala e undeva la 1000-1300 ron ceea ce nu e exagerat pt un F10, apropo sa inteleg ca la audi tot la REPREZENTANTA schimbul de ulei+filtre e de 3 ori mai mic adica 1000 ron, ca asa ziceai mai sus... dar deviem de la subiect si nu are rost. (dar asta ca sa vezi ca nu e un motiv plauzibil ce ziceai tu f10 vs a6)

 

partea adevarata insa ca F10-urile de pe autovit costa 17000 iar pe mobile 25000 mii aceeasi masina cu aceleasi dotari dar km reali.

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

 

 

oricum probabil o revizie reala e undeva la 1000-1300 ron ceea ce nu e exagerat pt un F10, apropo sa inteleg ca la audi tot la REPREZENTANTA schimbul de ulei+filtre e de 3 ori mai mic adica 1000 ron, ca asa ziceai mai sus... dar deviem de la subiect si nu are rost.

 

 

 

Mda, ceva nu se leaga aici...

Link to comment
Share on other sites

Bun bun, sunt mașini lovite, au km dați ĂŽnapoi, tot felul de chestii. Nu prea cred sincer.

 

Mercedes E-Class și Audi A6 nu le gĂŁsești la prețurile astea ĂŽn același an. Sunt mult mai scumpe.

 

 

Iar faza cu neamțu care ĂŽși schimbĂŁ mașina din 4 ĂŽn 4 ani nu o cred. Uitati-vĂŁ cu google street view sĂŁ vedeți ĂŽn Germania și mai ales ĂŽn Elveția (cea mai bogatĂŁ țarĂŁ din Europa) mașini care au peste 10 ani (gen VW Golf 4) și mai știu eu ce minunĂŁții.

Link to comment
Share on other sites

nu,nu sunt din aur,sunt multe (6 filtre) si 7 litrii ulei long life(140ron/litru)

 

filtru motorina 550 ron (fabulos)

 

total 2780 ron factura,am scris aprox 3000 ron

La 525d(218cp) schimb ulei plus toate filtrele la autotransilvania e in jur de 1800 ron. La o suma asemanatoare ajungeam si cu e90-le.

Link to comment
Share on other sites

Bun bun, sunt mașini lovite, au km dați înapoi, tot felul de chestii. Nu prea cred sincer.

 

Mercedes E-Class și Audi A6 nu le găsești la prețurile astea în același an. Sunt mult mai scumpe.

 

 

Iar faza cu neamțu care își schimbă mașina din 4 în 4 ani nu o cred. Uitati-vă cu google street view să vedeți în Germania și mai ales în Elveția (cea mai bogată țară din Europa) mașini care au peste 10 ani (gen VW Golf 4) și mai știu eu ce minunății.

 

personal am fost un pic prin europa vara trecuta, prin Germania deasemenea si vreau sa spun ca, cat am traversat Germania 7-800 km am vazut 2 E46, in rest doar E60 E90 F30 F10, iar F30 F10 mult mai multe decat e60 e90, probabil e60 si e90 ajung in Romania de asta dispar de acolo :D

 

Cu E46 ma simteam parca avem vreun E30 :))

Edited by raul_bog
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.