Jump to content

Experienta masina inchiriata in strainatate


nicolae nicolae

Recommended Posts

In aproximativ o saptamana voi pleca la Paris(Disney cu copii), am inchiriat o masina pt 4 zile, banii deja mi s-au luat de pe card pt masina,

Ar mai fi si alte costuri??? Am inteles ca mi se va bloca o suma in momentul in care voi intra in posesia masiniii si cam atat.

Voi ce experiente ati avut ?

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Depinde mult de la cine inchiriezi masina. Uneori mi s-a intamplat sa-mi opreasca si 900E de pe card, alteori 2-300E garantie. Uneori a durat pana la o luna sa mi-i deblocheze, alteori in 1 sapt.

Ca si cost separat ar mai fi asigurarea in caz de accident (optionala, nu toti o includ in pret) + carburant.

Link to comment
Share on other sites

Sa verifici masina inainte sa nu aibe zgarieturi sau zgarieturile sa fie trecute in foaia de primire a masinii. Altfel, la predare pot apare discutii.

 

Sa o alimentezi si sa o predai cu rezervorul plin. Altfel nu iti vor returna toti banii si apar costuri mari si ciudate.

 

Uneori ti se cere sa o predai spalata. Eu faceam asta inainte insa nu o mai fac de ceva timp pt ca sunt bani aruncati aiurea. Daca masina e cat de cat decenta, nu se leaga ca nu e proaspat spalata.

Link to comment
Share on other sites

Depinde mult de la cine inchiriezi masina. Uneori mi s-a intamplat sa-mi opreasca si 900E de pe card, alteori 2-300E garantie. Uneori a durat pana la o luna sa mi-i deblocheze, alteori in 1 sapt.

Ca si cost separat ar mai fi asigurarea in caz de accident (optionala, nu toti o includ in pret) + carburant.

 

 

Asigurarea este inclusa in pret iar in privinta carburantului primesc masina cu plinul facut o predau cu plinul facut

 

Sa verifici masina inainte sa nu aibe zgarieturi sau zgarieturile sa fie trecute in foaia de primire a masinii. Altfel, la predare pot apare discutii.

 

Sa o alimentezi si sa o predai cu rezervorul plin. Altfel nu iti vor returna toti banii si apar costuri mari si ciudate.

 

Uneori ti se cere sa o predai spalata. Eu faceam asta inainte insa nu o mai fac de ceva timp pt ca sunt bani aruncati aiurea. Daca masina e cat de cat decenta, nu se leaga ca nu e proaspat spalata.

 

 

M-a avertizat un priten sa semnalez toate defectele optice ca altfel mi la baga pe gat,

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Salut,

In Europa mai sunt companii care iti cer obligatoriu card de credit pentru inchiriere, altele care accepta si card de debit dar iti blocheaza o suma pe el.

Poate ar fi o idee ca, daca nu ai card de credit, sa-i intrebi daca este ok cu cel de debit.

 

Legat de eventuale probleme cu masina, iti recomand sa iei asigurarea full (o poti adauga cand iei masina, daca nu ai luat-o deja), ceva mai scump dar nu vei fi deloc stresat ca ti-o atinge cineva prin parcare sau necunoscand masina o mai atingi chiar tu :) si fiind in concediu este important sa nu fi stresat de nimic.

 

Cand iei masina, uitat-te atent la invoice, unii mai au obiceiul sa-ti puna ceva servicii "extra" desi tu nu le-ai cerut in rezervare.

 

Drum bun, si distractie placuta

Edited by serjul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

In Europa mai sunt companii care iti cer obligatoriu card de credit pentru inchiriere, altele care accepta si card de debit dar iti blocheaza o suma pe el.

Poate ar fi o idee ca, daca nu ai card de credit, sa-i intrebi daca este ok cu cel de debit.

 

Legat de eventuale probleme cu masina, iti recomand sa iei asigurarea full (o poti adauga cand iei masina, daca nu ai luat-o deja), ceva mai scump dar nu vei fi deloc stresat ca ti-o atinge cineva prin parcare sau necunoscand masina o mai atingi chiar tu :) si fiind in concediu este important sa nu fi stresat de nimic.

 

Cand iei masina, uitat-te atent la invoice, unii mai au obiceiul sa-ti puna ceva servicii "extra" desi tu nu le-ai cerut in rezervare.

 

Drum bun, si distractie placuta

 

 

Asigurarea este full si cardul de debit este obligatoriu cand intri in posesia masinii, sa vedem cat imi iau din suma blocata sau poate nu-mi retin nimc!

Link to comment
Share on other sites

Daca te duci la Disneyland, probabil te duci cu copilul/copii, deci nu va fi cazul de fumat in masina. Oricum, un prieten a patit-o in Germania, i-au luat 100 EUR pentru "decontaminarea" dupa ce s-a fumat in masina. Era un senzor pentru fum de tigara montat in masina de care prietenul meu n-a stiut. A platit fara sa comenteze, chiar fumase in masina.

In rest, desi inchiriez frecvent masini, nu am avut probleme deosebite (facut plin inainte de retur, urmarit zgarieturile inainte/dupa, discutat clar cu firma de inchirieri ce alte costuri pot apare inainte de a semna de primire pentru masina).

In rest, concediu placut si nu te complica cu masina in Paris (aglomeratie si preturi fulminante la parcare). Metroul este mult mai bun.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca te duci la Disneyland, probabil te duci cu copilul/copii, deci nu va fi cazul de fumat in masina. Oricum, un prieten a patit-o in Germania, i-au luat 100 EUR pentru "decontaminarea" dupa ce s-a fumat in masina. Era un senzor pentru fum de tigara montat in masina de care prietenul meu n-a stiut. A platit fara sa comenteze, chiar fumase in masina.

In rest, desi inchiriez frecvent masini, nu am avut probleme deosebite (facut plin inainte de retur, urmarit zgarieturile inainte/dupa, discutat clar cu firma de inchirieri ce alte costuri pot apare inainte de a semna de primire pentru masina).

In rest, concediu placut si nu te complica cu masina in Paris (aglomeratie si preturi fulminante la parcare). Metroul este mult mai bun.

 

 

Sunt fumator dar ma duc cu copii si nu o sa fumez in masina , iar cu masina o sa merg in Paris in ultima zi ,la plimbare , in rest numai la Disneyland

Mersi

Link to comment
Share on other sites

e o companie globala, asa ca nu cred ca ai de ce sa iti faci griji, genul asta de companii nu au masini mai vechi de 2-3 ani si cu km multi, asa ca cel putin din punctul asta de vedere poti fi linistit ca iei o masina buna si curata. Eu am avut o intamplare mai putin placuta cu Europcar care mi-a blocat 2k Eur de pe card in Austria plus o taxa de vreo 200Eur extra pentru ca am venit cu ea in RO, chipurile tara e cu risc, desi cand am facut rezervarea nu au zis nimic despre acest aspect. Evident eram dupa o noapte de zbor cand am ajuns dimineata in Viena si nu am mai avut chef sa mai caut alta firma si sa ma mai car cu bagajele dupa mine asa ca am platit si am inghitit-o. Altfel, de blocat toti iti blocheaza o suma anume de bani, care pleaca de la minim 200Eur pana la 2k Eur in cazul meu.

 

Cu zgarieturile nu am patit-o niciodata sa ma taxeze, nu fac figuri la zgarieturi usoare, oricum sunt masini de inchiriat si cu siguranta iti vor scapa cateva cand iti fac foaia de predare a masinii, oricat de bine te-ai uita la ea, iti scapa cand iti cumperi o masina la care esti mult mai atent, apoi la una de inchiriat :) .

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

e o companie globala, asa ca nu cred ca ai de ce sa iti faci griji, genul asta de companii nu au masini mai vechi de 2-3 ani si cu km multi, asa ca cel putin din punctul asta de vedere poti fi linistit ca iei o masina buna si curata. Eu am avut o intamplare mai putin placuta cu Europcar care mi-a blocat 2k Eur de pe card in Austria plus o taxa de vreo 200Eur extra pentru ca am venit cu ea in RO, chipurile tara e cu risc, desi cand am facut rezervarea nu au zis nimic despre acest aspect. Evident eram dupa o noapte de zbor cand am ajuns dimineata in Viena si nu am mai avut chef sa mai caut alta firma si sa ma mai car cu bagajele dupa mine asa ca am platit si am inghitit-o. Altfel, de blocat toti iti blocheaza o suma anume de bani, care pleaca de la minim 200Eur pana la 2k Eur in cazul meu.

 

Cu zgarieturile nu am patit-o niciodata sa ma taxeze, nu fac figuri la zgarieturi usoare, oricum sunt masini de inchiriat si cu siguranta iti vor scapa cateva cand iti fac foaia de predare a masinii, oricat de bine te-ai uita la ea, iti scapa cand iti cumperi o masina la care esti mult mai atent, apoi la una de inchiriat :) .

 

 

Ok, dar plati ascunse ai avut? , ma refer daca ti-au oprit din suma blocata ceva?,

In general am vazut ca au recenzii bune si ma gandesc ca o sa fie ok, cu masina merg in Paris si zona de langa-disneyland

Link to comment
Share on other sites

Eu am inchiriat o duba de la Europcar, destul de piperat...

In timp ce faceam receptia au venit 2 arabi faceau spume, ii blocasera unuia dintre ei 30.000e pentru ca nu returnase masina la timp desi cica a intrebat inainte daca se poate sa o mai tina si Europcar ii spusese DA😄

 

Pe urma mi-au returnat garantia si dupa 5 min. a plecat inapoi la ei...m-am dus la banca si au zis ca nu aveam datele complete in contul de la banca si mi le-au rescris corect....

deci atentie sa aveti datele de cont corecte altfel exista riscul sa nu mai returneze garantia

Link to comment
Share on other sites

Probabil momentan ti-au luat doar banii pt chiria pe 4 zile.

Cand o sa ajungi o sa-ti ceara cardul si o sa-ti blocheze o anumita suma pt garantie (au aceast suma trecuta pe site ).

Intereseaza-te de legislatia din Franta, in functie de varsta celor mici poate o sa ai nevoie de scaun/inaltator pt ei.

Te vor taxa suplimentar daca ai nevoie de asa ceva. La GPS la fel daca ceri.

Cand iei masina in primire sa fii atent la toate zgarieturile de pe masina sa ti le treaca pe contract.

In mod normal ti se da cu plinhl facut, o predai la fel.

La predare sa le dai cardul sa-ti deblocheze banii, sa nu uiti. Banii de garantie se vor debloca cam in 3-5 zile in mod normal.

Dupa ce o predai, pt mai multa siguranta sa-l pui pe cel care o primeste sa-ti scrie pe contract, pt linistea ta, ca masina a fost adusa inapoi fara nicio problema ( sa speram ca nu te imping prin parcari ).

Budget sunt OK.

In rest, drum bun si distractie placuta.

Link to comment
Share on other sites

nu, nu au oprit niciodata din suma blocata, chiar daca am dus-o cu rezervorul gol am preferat sa le dau cash tocmai pentru a nu opri din suma blocata. Apropo de asta, ultima data la Hertz in Otopeni mi-au zis sa o duc cu rezervorul gol, desi am luat-o cu el plin, si au calculat ei litrul de benzina la un pret sub cel de la statiile de alimentare, asta mi s-a parut anormal dar probabil or fi avut ei vreun deal bun.
Link to comment
Share on other sites

nu, nu au oprit niciodata din suma blocata, chiar daca am dus-o cu rezervorul gol am preferat sa le dau cash tocmai pentru a nu opri din suma blocata. Apropo de asta, ultima data la Hertz in Otopeni mi-au zis sa o duc cu rezervorul gol, desi am luat-o cu el plin, si au calculat ei litrul de benzina la un pret sub cel de la statiile de alimentare, asta mi s-a parut anormal dar probabil or fi avut ei vreun deal bun.

 

 

La ,,Budget" specifica sa aduc masina cu rezervorul plin!

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt interesat de SUA daca stie cineva, calatoresc acolo in aprilie si trebuie sa o las si in New York...ma gandeam sa o las la aeroport ca am vazut ca sunt tarifele cu mult mai mici si de acolo taxi...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Daca nu este trecuta si alta persoana pe asigurare(contra const), asigurarea va fi valabila numai pentru tine.pentru linistea ta, sa iti iei o asigurare tout risque, si sa verifici daca include si vandalism, si cat sunt francizele. In Franta buselile si zgarieturile in parcari asiguratorii le includ la vandalism cateodata, tocmai ca sa nu plateasca ei si sa incaseze francize suplimentare.

Colegul are dreptate, daca copii sunt sub nu stiu cati ani si nu ai scaun de copil si esti oprit de politie primesti o amenda destul de mare; parcarea pe locurile de handicapati inseamna o amenda de 135 euro, iar daca parchezi aiurea sau nu platesti, in zona pariziana e sport national ridicatul masinilor ( sunt fff multe private care au contract sa curete strazile de masini parcate aiurea), asta te poate costa de ordinul sutelor de euro.

Ai putea sa intrebi cat iti vor bloca pe card, si pentru ce perioada, oricum ei sunt mai sensibili cand e vorba de romani.....

Link to comment
Share on other sites

si in franta sunt radare si camere absolut peste tot, nu depasi viteza legala nici 5 min.

si o sa iti ajunga acasa in romania amenda inainte sa ajungi tu...

am inchiriat online masini, doar de vreo 3-4 ori si doar in De./ luxembourg, de regula pe acelasi site de unde cumparam si bilete de avion, nicodata nu am vazut ceva legat de vreo garantie, sau bani opriti etc.. absolut nimic. Am platit intodeauna cu un mastercard care il folosesc la tot ce e online, are si o limita destul de mare.. ,

poate si din cauza ca banca emitenta si adresa mea era din vest, dracul stie, nu am platit si nu mi-au cerut ever garantie..

 

odata de tampit ce eram am luat cartile alea din torpedou cu mine, vroiam sa vad nu stiu ce dracul si am uitat sa le pun la loc.

m-am dus dupa vreo 3 zile si le-am dat si aia a zis ca bine am facut, ca se pregateau sa ma taxeze vreo 200 de euro.. direct de pe card, care ramane in baza lor de date si pot trage bani din el ulterior..

deci la plata cu cardul de credit, facuta online cand faci rezervarea, sa fii atent inca vreo luna dupa ce predai masina, ca te poti trezi cu diverse cheltuieli, astia mai intai trag banii apoi pun intrebari, vestul salbatic gen.. :)

 

Si sunt si fumator, dar nu am patit nimic ,poate s-au schimbat regulile intre timp. :)

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Franta nu a incheiat acorduri cu toate tarile pentru transmiterea identitatii conducatorilor auto.....dar aici este vorba de o masina inchiriata in Franta, cu numere franceze, iar conducatorul auto ce a inchiriat masina in perioada respectiva va fi responsabil cu plata amenzii.

Cu numere de RO in Franta deocamdata nu se trimit amenzi pentru radarele fixe, in schimb daca se depaseste limita cu mult si esti oprit de un echipaj mobil, se confisca permisul pe loc, iar masina va trebui preluata de altcineva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.