Jump to content

E39 - 525dA


Andrei_Snk

Recommended Posts

Astazi, dupa vanzarea unui Audi A6 care inlocuise Octavia 3, am adus in familie un E39 525d automat.

Masina a fost fabricata in 2002 si inmatriculata in Romania in 2008. A avut 2 proprietari, ultimul din 2010 incoace.

Am vazut masina pe net, am discutat, am negociat si am mai negociat si la fata locului si pana la urma am decis sa o iau.

 

Good bits:

- 6 x airbaguri

- radio cd

- dublu clima

- comenzi pe volan

- cruise control

- 4 geamuri electrice

- consum foarte bun pentru un 2.5 (mers constant la 100km/h Bacau - Bucuresti - 5.3%)

etc.

 

Bad bits:

- neaparat inlocuite cauciucurile pentru ca astea puse acum pe masina sunt opinci

- zburat colantul negru de pe cupola

- inlocuite ledurile la numar

- inlocuit/reparat display central ceasuri + display cd player

- placute frana

- bucsele de la bratele spate

- revopsit capota deoarece a fost vopsita foarte prost

- polish faruri

- folie transparenta 50% fata + spate

- grile colantate negru lucios + dungi M (ca la E90-ul care deja e in familie)

Si poate mai e cate ceva, dar la ora asta sincer sa fiu, nu-mi mai amintesc.

 

La prima vedere poate parea ca lista de puncte in minus e mai mare ca cea de puncte in plus, dar am avut in vedere potentialul masinii si pretul bun (zic eu) la care am luat-o.

Am luat-o pentru ca vroiam neaparat un diesel automat mai ales pentru ca bag cam +-5000km/lunar.

 

Initial vroiam sa imi reachizitionez E46-le rosu, dar cand mi-a zis pretul (4500euro) am zis pas, la revedere.

 

Atasez cateva poze acum cu batrana. Unele mai detaliate voi face maine dupa ce o spal si sper sa iau deja cauciucuri noi.

post-63897-0-80318500-1425772833_thumb.jpg

post-63897-0-74161200-1425772838_thumb.jpg

post-63897-0-52453600-1425772844_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Buun...

Azi am avut o zi destul de plina. M-am trezit dimineata la 7:30 si am trecut direct la treaba.

Am fost si am cumparat 2 cauciucuri 225/45/17 pentru fata, deoarece cele de 225/50/17 atingeau si servo mergea greoi. Daca vrea cineva cele 2 cauciucuri ramase, astept PM.

Am facut polish la faruri.

Am comandat displayul din bord si cel de la cd player.

Si in final am reusit sa o spal.

Poze cu ea curata inca nu am... O sa ii fac in seara asta cand ma duc sa alimentez.

Maine dupa ce ies de la birou o sa ma duc la service sa vad cam ce trebuie inlocuit in materie de bucse, o sa colantez grilele ca la E90 si saptamana viitoare o sa revopsesc capota integral.

 

Cateva poze:

post-63897-0-73630300-1425835256_thumb.jpg

post-63897-0-29525600-1425835262_thumb.jpg

post-63897-0-45924400-1425835267_thumb.jpg

post-63897-0-63054000-1425835273_thumb.jpg

post-63897-0-45960900-1425835279_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc inca odata pentru urari!

Dupa ce la toate masinile avute pana acum am modificat exteriorul, cu pachete RS sau M sau S-line, la E39 o sa merg doar pe lux si confort.

 

Chestii de facut:

- verificat/inlocuit bec proiector dreapta fata

- colantare grile

- revopsire capota

- cheie diamant

- linie audio

- leduri la numar (probabil inlocuiesc lampile cu totul pentru ca astea sunt obosite rau)

- embleme black carbon

- breloc 5

- discuri noi fata

- inlocuit display ceasuri + cd player

- verificat si inlocuit toata partea de bucse

- inlocuit colantul negru mat cu unul lucios

- inlocuit ornamentele de la pragurile interioare

- 2 cauciucuri pe spate (255/40/17)

- facut geometrie

- stropitoarele pentru parbriz (de vazut de ce nu merg)

- acumulatori pentru telefonul masinii

- verificat de ce nu functioneaza stopul pe frana (cel de la luneta)

- folie

- inlocuit becurile pentru angel eyes (tot cu unele galbene)

- inlocuit bec xenon faza scurta (momentan am unul de 4300k si unul de 6000k - o sa le pun pe ambele de 6000k)

- covorase cauciucate interior

- pozitii USA

 

Deci, dupa cum vedeti e de treaba... Incet, incet le rezolvam pe toate :)

Link to comment
Share on other sites

Polish la faruri am facut la o spalatorie si a fost 20lei/far. Insa cred ca pana in vara o sa inlocuiesc sticlele cu totul, pentru ca desi au fost polishate, mai au urme de in partea superioara (unde vine capota).

 

EDIT: Imi trebuie neaparat gume pe spate. Ce dimensiune sa aleg? Acum am 255/40/17 si masina parca fuge de fund la orice denivelare peste care trec. Cineva zicea de 225/45/17, insa nu cred ca vor veni bine deloc, tinand cont de cat de late sunt jantele.

Edited by Andrei_Snk
Link to comment
Share on other sites

Revin cu ceea ce s-a constatat in urma vizitei la service:

- inlocuire capat bara dreapta fata

- inlocuire bielete stanga si dreapta fata

- inlocuire brate superioare spate

- inlocuire brat curbat stanga fata

- inlocuire placute fata

- inlocuire discuri fata

- inlocuire furtune frana spate

- inlocuire bielete spate

 

Total: 1000lei pentru piese si 450lei pentru manopera.

Sambata o duc la service si luni seara va fi gata.

Intre timp am rezolvat cu proiectorul de pe dreapta fata si cu becul de pe frana de la luneta. Mi-am pus mainile in cap cand am dat jos proiectorul pe dreapta... S-a facut o mare tiganie acolo candva: cineva a taiat mufele originale ale masinii si a pus mufe pentru becuri xenon. O mare mizerie in scurt.

De asemenea, miercuri imi vin cele 2 kituri de reparat pixelii morti (ceasuri si cd player) si joi sper sa le rezolv.

Am lasat si grilele la curatat, colantat si asa mai departe. Si aici am avut parte de niste descoperiri... Fereasca Dumnezeu de ce au putut sa faca unii la masina asta. In fine... o sa le rezolv pe toate si o aduc la adevar.

Grilele o sa le montez doar de forma acum pentru o poza zilele astea, iar definitiv vor intra dupa ce revopsesc capota toata.

Si o poza cu proiectoarele functionale si grilele date jos.

post-63897-0-36337200-1425924314_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Grilele le-am colantat la un prieten care are atelier de folii si asa mai departe.

O sa vad cum se prezinta odata montate definitiv pe masina si voi decide daca las dungile sau nu. Oricum, trebuiau colantate pentru ca nu imi placea de nicio culoare cromul ala pe ele. Unde mai pui ca atunci cand s-a vopsit ceva pe la masina, s-au vopsit si aripioarele alea din fata la culoarea masinii...YUCK! :bad:

Link to comment
Share on other sites

Salutari,

 

FelicitĂŁri pentru munca pe care o depui pentru a aduce ĂŽnapoi la adevĂŁr aceasta masina. Dungile alea 3 de pe grila nici mie nu ĂŽmi plac. Sunt curios cu geometria ei, deoarece am locuit ĂŽn Giurgiu (primul loc de munca imediat ce am terminat masterul), și ĂŽn afara de bulevardul București și ĂŽncĂŁ 2-3 alei, nu stau bine la drumuri. Eu acolo am pus cruce Opel.ului. DacĂŁ nu ma ĂŽnșel am mai vĂŁzut masina. Eventual pot face câteva ĂŽntrebĂŁri, poate afli mai multe.

Bafta ĂŽn continuare.

Link to comment
Share on other sites

@Yochanan: Multumesc mult pentru apreciere. Cu dungile de M o sa vad cum arata dupa ce revopsesc capota (saptamana viitoare). Fie ca-ti vine sa crezi sau nu, din cate tin minte, fostul proprietar locuia pe Bulevardul Bucuresti. Dupa cum am zis si mai sus, cred ca in ultimii 5 ani, in care a fost la Giurgiu, nu s-a bagat nici macar una d-un leu in masina asta. Daca poti sa mai pui tu cateva intrebari, as aprecia sa mai stiu cate ceva despre masina. Oricum ar fi, masina va fi pastrata si adusa la adevar.

 

@ontopic: Aseara am primit benzile pentru repararea pixelilor morti. Am desfacut deja toata plasticareala din jurul ceasurilor si azi cand ies de la birou ma duc direct la cineva ca sa rezolv treaba si sa facem sa fie frumos. Abia astept sa inlocuiesc toata bucsaraia luni si sa o fac sa stea cum trebuie pe sosea. Iar marti saptamana viitoare sper sa bag si capota la vopsit.

Am vorbit deja cu cineva pentru un interior bej de piele si ma tot chinui acum sa il vand pe al meu, care e textil.

Va tin la curent azi imediat dupa ce montez kitul de reparatie a pixelilor morti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.