Jump to content

BMW E46 1998


Yochanan

Recommended Posts

Eu te felicit ca esti inginer metalurg si lucrezi in domeniu.....sper ca totusi ceea ce turnati nu reprezinta fier vechi furat :)

 

Cu masina asta chiar daca te mananca talpa, nu vei avea mare spor, deoarece nu este o sportiva cu motorul respectiv, in schimb arata bine pentru varsta ei. Inmatricularea in Bulgaria....treaba ta, dar aici pierzi serios la puncte.

 

Probleme, vei avea timp sa le descoperi, insa in principiu ar fii util sa incepi cu o revizie ulei, filtre, fluide, si sa faci o verificare amanuntita a partii mecanice intr-un service.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu unul vad masina destul de ingrijita si daca nu prezinta vicii ascunse si este luata de la cumnat eu zic ca este o afacere buna, este o masina mai usor de intretinut decat acel Volvo mai mult ca sigur, gasesti piese in dezmembrari cate vrei si la pret bun.

 

Pielea arata foarte bine pe ea si din cate vad are si Harman Kardon, scaune incalzite.. :D

Edited by ckh
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfat. Partea mecanica trebuie verificata intr-un service. Daca stie vreun utilizator din Botosani vreun service ok cu mecanic capabil de BMW il rog sa posteze aici. Eventual si un numar de telefon.

Pierd puncte la capitolul inmatriculare, dar vreau sa mai faci si drumuri cu ea, nu doar sa platesc asigurarea. Am sub 30 de ani. Cred ca stiti tarifele. Si prefer sa raman cu niste bani in mana nu sa ii dau pe toti pe masina + inmatriculare+asigurare. Si tot trebuie sa mai pun ceva.

 

Cat despre ce turnam... Cumparam materia prima, deci nu e furata. Sa dea Dumnezeu sa ne tina cuptoarele si sa avem comenzi.

 

 

L.E. Nu mai sunt adeptul muzicii in masina. Mi-a trecut cheful. Are magazie de CD-uri:) Tractiunea spate nu ma sperie decat atunci cand va fi zapada sau polei. Am inteles ca trebuie sa fii mai grijuliu.

 

 

Nu intentionez sa schimb nimic pe masina. Decat gumele de iarna vara eventual jante tabla pe timp de iarna. + bineinteles, consumabilele sau defectiunile.

Edited by Yochanan
Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit! Masina arata binisor din poze, interiorul e chiar frumos si masina e destul de dotata pentru un 318i. Din ce se vede in poze, ca optiuni aparte ai: interior piele, volan piele, climatronic, scaune incalzite, sistem audio Hi-fi. Are un nivel mediu de dotari, nu poti spune ca e cheala. Ca si motorizare e ok, e un motor fiabil daca ai grija de el. Cat despre tractiunea spate, nu are de ce sa te sperie. Masina are ASC ( sistem de control al stabilitatii ) si nu derapeaza asa usor, iar iarna cu un set de cauciucuri bune stai fara griji.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ai dat 500 deja la inmatriculare si o sa te coste in fiecare an mai mult decat daca ar fi inmatriculata pe Romania. Va trebui sa dai spaga la revizie, ca nu o sa te duci cu ea in Bulgaria. In 3-4 ani o sa platesti tot cat e taxa aici si tot cu numere de bulgaria o ai, ceea ce va fi rau la revanzare. Eu am platit taxa dar atunci se putea recupera.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu inteleg chestia asta cu inmatricularea. Opelul l-am cumparat pe bulgari, si aproape de expirare l-am trecut pe RO. Am platit 3400 lei T.M. Atunci eram la facultate si lucram in cazino. Imi permiteam sa dau banii astia ca veneau altii repede chiar daca strangeam din fund 1 luna si nu mai cheltuiam pe ce cheltuiam de obicei. Dar acum nu imi permit timbrul asta de 1300. cel putin nu in acest moment. Poate la anul. Cand oi avea mai multa experienta in domeniu si sa pot cere pe o anumita baza un anumit salariu. Pana atunci, trebuie sa ma multumesc asa. Mi-e dor sa mai fac o iesire pe la munte. Stau inchis in casa, cand am liber de la munca pentru ca prieteni nu prea am, ca stau prea mult la munca. Deci, din punctul meu de vedere, orice chestie ti-o doresti cere anumite sacrificii.

Si sa o revand? Cine mai cumpara atat de veche? Eu unul recunosc, nu imi permit mai mult. Sunt la inceput de drum. Unde mai pui ca apare atasarea fata de bunul din dotare, si nu vrei sa-l dai pe 2 lei...

Edited by Yochanan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

la vechimea asta si pretul asta e prea putin important interiorul, dotarile...

e important sa nu aiba prea multa rugina, sa nu aiba batai pe la trenul de rulare, sa mearga f bine motorul, sa nu aiba amortizoare curse, sa iti mearga ac-ul, macaralele la geamurile electrice etc...

mai rar e46 la 1500eur care sa fie perfect functionale la ce am enumerat mai sus ! :))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru urari. Amortizoarele spate au fost schimbate deja. Erau cam slabe. Inainte de a pleca cu ea din Austria, masina a avut o revizie la reprezentanta. Ideea e ca am istoricul complet al masinii, relativ il am pentru ca de fapt actele sunt in giurgiu, si mi s-a spus ca se poate verifica. Iar cumnatul meu este prieten mai vechi cu respctivul din Austria. Edited by Yochanan
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina.. In legatura cu taxa, astazi am fost si am platit la al meu 318i ( JJ60074 ), 118 CP, 188 CO2 exact 3760 lei .

 

Si faza ca pentru tine e 1500euro... sa sti ca nu ti-a facut cine stie ce "bine" :getlost:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este o masina destul de buna zic eu avand in vedere ca detin una asemanatoare.

Motorul este destul de fiabil, prea multe probleme nu o sa ai cu el daca ii dai ce ii trebuie.

Singurul dezavantaj va fi consumul, daca o sa o folosesti ca masina de zi cu zi inclusiv o naveta pana la servici de circa 20km o sa iti reduca substantial venitul lunar.

 

taxa este 850E avand in vedre capacitatea de 1895cmc, vechime mai mare de 14 ani si emisii de 188g

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Momentan ramane asa. Am vorbit deja cu persoanele, si nu sunt genul care sa ma schimb de la o tocmeala. Eu am considerat ca e mai ok asa. Si inca vad lucrurile ca fiind mai ok asa cel putin pentru anul acesta.

Pana la munca nu am mult. 3 Km pe care in principiu ii merg. Desi avem abonament la tramvai oferit de firma. Mai fac si ceva miscare. Si atat timp cat nu ploua, nu e ger crunt sau sa te rupa caldura militez pentru mersul pe jos. Nu sunt chiar atat de comod incat sa am nevoie de masina pentru 3km. Bineinteles ca mai apar situatii de genul intarziat, urgenta la munca, etc. Acelea sunt exceptii. In rest? Masina o vreau pentru ca pana la Suceava am 44km, si imediat intri in munti. Te mai recreezi prin bucovina putin:). 2 drumuri anuale la mare(SUNWAVES). Si drumurile la scumpa mea viitoare acra.. pardon, soacra!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

nu imi e clar daca se merita sau nu sa tii masina pe Bulgaria,ca sa stai linistit ar fi fost bine sa o ai inmatriculata pe RO,eventual pe numele parintilor sau chiar pe numele tau,mai ales ca e vorba sa mai scada tarifele rca pt tineri.Altfel masina arata ok cred ca pretul a fost bun.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bineinteles ca asa o sa fac. O sa va tin la curent si mai mult ca sigur o sa va cer si sfaturi.

Cat despre inmatriculare am inteles ca e un minus. Am optat asa pentru un surplus de bani in caz de apar ceva necunoscute la masina. Daca nu fac niste plimbari in scop personal.

Ma repet. Am batut deja palma si am luat o decizie. Sunt direct responsabil de deciziile luate si le suport ca atare.

Tin sa multumesc celor care au votat pana acum pentru ca oarecum imi tineti moralul sus. Ma asteptam la alte rezultate la votul expus. Ma asteptam si la alt fel de remarci la adresa masinii. Ceva mai negativiste. Dar incep sa cred din ceea ce spuneti voi aici, si din ceea ce m-a asigurat cumnatul meu, ca nu am facut o afacere deloc proasta. Multumesc inca odata tuturor, dar asta nu inseamna ca nu mai am nevoie de opinii. Inca astept cu nerabdare sa citesc ce mai aveti de spus. :)

Edited by Yochanan
Link to comment
Share on other sites

Pare ok masina din poze...ai platit pretul corect pt ea(mult in nici un caz).La partea cu inmatriculatul m-as intoarce la 180* instantaneu,pt 300e in minus nu se merita inscrisa pe bulgaria, eu n-as traversa stada cu ea pe BG, nici paine nu-mi iau pe Bulgaria :rolleyes: ... de cate ori m-am uitat sa cumpar masina, am preferat sa iau una neinscrisa astea pe BG ieseau din start din lista de cautari oricat de buna si frumoasa ar fi fost masina.
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

350 eur+ inmatriculare+ trebuie sa platesc 2 amenzi de circulatie la taxe si impozite sa o iau pe numele meu... alti 1200 lei dati acum cand nu e cazul.+ rar vreo 500 lei parca m-a ajuns toate actele la opel... + timpul de care momentan nu dispun. Eu cred ca cel putin pentru moment o sa mearga asa. Cat despre un bulgar care trece cu o masina prin RO, ce parere aveti de el? Ia uite romanul care nu a avut bani de inmatriculare.

 

Masina nu o iau pentru vanzare. Nu sunt samsar, sau persoana care sa ma ocup cu bisnita de masini. Deci overall?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.