Jump to content

BMW E46 1998


Yochanan

Recommended Posts

in bugetul acesta nu cred ca gasesti prea multe masini care sa fie la acelasi nivel cu E46, si ma refer atat la dotari, siguranta, confort cat si la costurile de intretinere care sunt acceptabile. O masina ca asta, ceva mai dotata si cu 100k km m-a costat acum 7-8 ani 10k eur cu tot cu taxa de la vremea respectiva si am dat-o pe 5k acum aproape 5 ani cu km pe care ii are a ta, deci la 3k eur cam cat de va duce cu totul e un pret bun pentru cum arata masina si ce dotari are. Si daca zici ca mai are si istoric service complet, atunci ai facut o afacere foarte buna si nicidecum nu se mai clasifica la categoria cazan :thumbsup: .

 

Bafta la turnat, nu credeam ca mai sunt tineri care opteaza pentru metalurgie, e de bine pentru ca e cam saraca piata, cred, in domeniu pe partea de forta de munca calificata :)

Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tineri sunt dar cu lipsuri mari. Nici eu nu fac parte din maestri turnători, dar încerc sa ma adaptez. Deja am o conferintă natională la care am participat si am cunoscut adevărati guru în ale elaborării otelurilor speciale si fontelor.tin legătură cu ei pentru sfaturi sau chiar indrumari.

Nu te.am înteles gresit hashu, doar ca pentru mine în perioada care însumează următoarele 12 luni, e cea mai buna variantă. Spre exemplu eu dacă inmatriculam pe ro, rămâneam cu 0 lei. Asa mai am o plasă de sigurantă.

 

Trimis de pe SONY XPERIAâ⢠M2 AQUA prin TAPATALK

 

 

Am trimis de pe telefon si nu se intelegea nimic

Edited by Yochanan
Link to comment
Share on other sites

Da. Mie mi s,a transmis deja ca e murdara la manerul usii fata stânga, si cotiera dar ca s.ar curata. Cat despre defecte estetice, are 3 dar se pun la punct pana ajung eu acolo. O zgaraietura de cheie probabil, dar nu adâncĂŁ pe aripa stânga fata, o alta zgaraietura pe aripa fata dreapta și deasupra portbagajului foarte puțin. Cumnatul avânD vopsitorie, nu ĂŽmi fac proprobleme de acele defecte vizuale.
Link to comment
Share on other sites

Daca ai 2 metri inaltime,nu prea o sa ai loc la volan :),eu am 1.80 si mi se pare la limita confortului.Urcate in ea,mergi cu ea,daca "comunici" bine cu masina, aia e.

Cit despre masina pe BG,se tot zice de nustiu citi ani ca ai probleme ,si doar vorbe au ramas,mai pui si asigurarea pe BG care e mai mica ca in ro.

Succes

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut loc ĂŽn astra g cc. Sigur intru ĂŽn bmw.ul asta.

Ma tin de mult sa scriu si tot am uitat. Un link vĂŁ rog pentru un manual engleza sau chiar romana pentru modelul acesta? Eu am downloadat doua dar nu sunt pentru acest model, oricum, le.am citit pe ambele. Cam acelasi lucru. Un manual avea tipul de motor iar celalalt caroseria

caroseria. Dar ĂŽn mare parte am vĂŁzut ca e cam același manual.

Link to comment
Share on other sites

e posibil sa te surprinda cat de jos este plafonul. EU am e36, si la 1.91 cand imi creste paru, imi dau seama imediat ca am ajuns la plafon :D. Am observat persoane care obisnuiesc sa tina spatarul in pozitie dreapta. Eu nu as putea face asta intr-un e36. In schimb ai avantajul ca nu o sa-ti prea bata soarele in ochi.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eh, nu am chiar 2.00. Am exagerat ceva. Am doar 1.96. Asta la ultima masuratoare facuta dimineata dupa trezire. Cat dupa munca, unde stau doar in picioare, se mai aseaza oasele, mai pierd un centimetru. Sau cred ca pierd chiar 2 cm, avand in vedere ca am 102 kg.

Imi vine sa sun din minut in minut pe cumnat sa il intreb daca are nu stiu ce, daca merge cutare, daca e ok cutare, dar mi-e ca turbeaza omul:))). S-a dus deja jumatate de saptamana. Sambata ma duc la football, la berea de dupa football, duminica acasa cu pitica, si uite asa a trecut saptamana asta. dupa care urmeaza numaratoarea pana vineri seara cand ma urc ori in tren ori in autocar spre bucuresti.

 

De mers am mers o singura data cu o masina care avea caroseria la fel. Cred ca era diesel. Si cu volan pe dreapta. Dar nu am mers eu la volan, ci am mers vreo 1.3km in spate. Si da, in spate nu am loc. a trebuit sa stau intins pe 2 din cele 3 locuri sa nu dau cu ganditorul in plafon.

Edited by Yochanan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos si multi km fara evenimente! Cat despre inmatriculare, nu are importanta unde este inmatriculata atata timp cat toate actele sunt in regula!( asigurare, itp etc).Bafta multa si felicitari pentru achizitie si pentru prezentarea deosebita! :thumbsup: :thumbsup:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eram la munca si chiar nu aveam cum sa plec atunci. Eram in urma cu planul.

 

Foarte-foarte TARE ! Vorbesti ca natiunea care ti-a produs masina. Mai precis ca unii de pe acolo, nici ei nu prea mai sunt ce au fost. Vezi ca nu glumesc deloc. Felicitari!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Fata de Volvo vei avea avantajul multelor piese din dezmembrari, deci reparatii mai ieftine,

cu tractiune pe spate nu mai este ce a fost (sigur are ASC),

interiorul arata inca bine (dar te sfatuiesc sa-l intretii regulat ca sa nu ajunga ca la Volvo-ul de care zici),

trapa iti va fi de folos la vara :shifty:

si faptul ca este pe benzina explica oarecum numarul de km care ai sanse sa fie reali.

 

Tot ce nu-mi place la ea este noroiul in care au fost facute pozele :pardon: dar banuiesc ca vi cu niste poze mai bune dupa ce pui mana pe ea.

Edited by serjul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In momentul cand am masina pe mana, am sa prezint pozele clasice de prezentare, cam ce se gaseste intr-un anunt auto(am vazut cateva anunturi din septembrie pana acum :)))))))) ). Mai mult decat atat, orice portiune care are estetica la pamant, sau avariata, sau in orice conditie, va fi de asemenea prezentata. Daca am voie, pot pune cateva poze si cu volvo-ul respectiv. Eventual va faceti o parere despre ce vroiam sa cumpar.
Link to comment
Share on other sites

O intrebare am, magazia de cd-uri presupun ca citeste Track nu ? Sa stiu sa imi incropesc cateva cd-uri cu muzica. Sa am ceva in masina pe drumul inapoi.

 

Nu dau bine in fata directorului daca apar cu vreuna din cele 2 masini mai sus enumerate. Nu vreau sa creada ca ma cred atat de important. Glumesc. Asta a fost o masina care a aparut din neant ca si oferta. Nu e o masina de pe net sau mai stiu eu de pe unde. Nu am cautat eu asta. Doar a aparut oferta.

 

Singurul lucru care imi placea la BMW seria 3, este distanta de la roata la botul masinii. Asta era tot ce imi placea la masina asta. Mai nou incepe sa imi placa si forumul-clubul(ca sa nu spun ca aveam o impresie nu chiar ortodoxa despre proprietarii de BMW-- Da stiu, e o idee preconceputa formata de cand eram mai tanar, flacaii care aveau cate un BMW ma cam lasau fara gagici, ori se credeau oarecum "shafu` drumulu`", ori chiar am intalnit eu doar din acea categorie). Jos palaria si in fata voastra, vad ca mentineti o comunitate-sau chiar mai multe-in viata, si asta nu e decat un lucru de apreciat. De masina, am eu timp sa ma indragostesc. Deocamdata nu stiu mare lucru.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ok. Roger that.

Stiti cum se comporta un copil de 6-7 ani care stie ca v-a primi ceva dar dureaza putin timp? Am dat si eu in mintea lor...:D

Sper ca nu v-a atins comentul meu de mai sus. Pe nici unul dintre voi. Sunt sigur ca si unii dintre voi ganditi asa. Sunt anumite specimene care cam defaimeaza marca. Dar daca analizam mai bine, nu doar marca ci chiar specia umana......

In continuare astept un raspuns. Cele 6 cd-uri, trebuie sa fie TRACK in magazia de CD-uri?(promit sa nu fac manele pentru ca nu ascult de buna voie, poate doar la chefuri unde eu cu siguranta sunt ocupat cu altceva-imi place jagermeister-u`-, dar nu ma duc sa il iau pe respectivul de guler. oldies -70`-95`- e muzica de-mi place. Chefurile pe care le-am dat eu cat am fost in camin in regie doar cu muzica d-aia au fost, si credeti-ma ca a plecat lumea in 4 labe de acolo, distrandu-se maxim)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.