Jump to content

E60 LCI 520dA M47


Cristian.O

Recommended Posts

Dupa 5 ani frumosi petrecuti impreuna cu e90-ul, a venit vremea unui e60 lci din primul an de productie, si anume 2007, avand motorul de 2.0d ( M47 ) legat la o cutie automata.

Masina are in prezent 181.000 km si a avut un singur proprietar de cand a iesit pe portile fabricii. Ca si impresii, dupa o saptamana de la achizitie, mi se pare mult mai stabila si confortabila comparativ cu e90-ul. Motorul isi face treaba foarte bine pe caroseria asta, nu mi se pare deloc puturos.

 

Lucruri de efectuat in curand la ea:

 

- detailing interior/exterior

- volan sport

- jante 18 ( achizitionate deja )

- schimbat ulei si filtru in cutie

- folii

- tips dublu

- leduri nr. de inmatriculare

post-29666-0-90311300-1426011044_thumb.jpg

post-29666-0-68834900-1426011061_thumb.jpg

post-29666-0-93618800-1426011715_thumb.jpg

post-29666-0-59596100-1426011727_thumb.jpg

post-29666-0-47758800-1426011741_thumb.jpg

post-29666-0-83849600-1426011755_thumb.jpg

post-29666-0-13090300-1426011765_thumb.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Sa fiu un pic rau. Parca nu-ti placea M47... ;)

Cu ce e mult mai fiabil m47 decat n47?in general,la primul pica turbina,iar la al doilea schimbi distributia.intreb ca ma intereseaza n47...

 

Frumoasa masina. Sa ai noroc la ea.

Link to comment
Share on other sites

Data for vehicle identification number: WBANX11070CX87515

Model description: 520d

Market: Europa

Type: NX11

E-Code: E60 (MUE)

Chassis: Limousine

Steering: links

Doors: 4

Engine: M47D20O2 - 2,00l (120kW)

Drive: Heckantrieb

Transmission: automatisch

Body Color: Black Sapphire Metallic (475)

Upholstery: Leder Dakota/schwarz (LCSW)

Production date: 28.04.2007

Assembled in: Dingolfing

 

 

Code Serienausstattung Standard Equipment

S2SBA

BMW LM Rad Sternspeiche 242 BMW LA wheel, star spoke 242

S346A

Chrome Line Exterieur Chrome Line exterieur

S4BXA

Interieurleisten hochglänzend grau Interior strips, high-gloss, grey

S548A

Kilometertacho Kilometer-calibrated speedometer

S851A

Sprachversion deutsch Language version German

Code Sonderausstattung Optional Equipment

S1CAA

Selektion COP relevanter Fahrzeuge Selection of COP relevant vehicles

S205A

Automatikgetriebe Automatic transmission

S320A

Entfall Modellschriftzug Deleted, model lettering

S403A

Glasdach elektrisch Glass roof, electrical

S423A

Fussmatten Velours Floor mats, velours

S428A

Warndreieck und Verbandstasche Warning triangle and first aid kit

S431A

Innenspiegel automatisch abblendend Interior mirror with automatic-dip

S441A

Raucherpaket Smoker package

S459A

Sitzverstellung elektrisch mit Memory Seat adjuster, electric, with memory

S465A

Durchladesystem Through-loading system

S494A

Sitzheizung Fahrer/Beifahrer Seat heating driver/passenger

S502A

Scheinwerferreinigungsanlage Headlight cleaning system

S508A

Park Distance Control (PDC) Park Distance Control (PDC)

S522A

Xenon-Licht Xenon Light

S534A

Klimaautomatik Automatic air conditioning

S540A

Geschwindigkeitsregelung Cruise control

S606A

Navigationssystem Business Navigation system Business

S644A

Vorbereitung Handy m. Bluetooth Preparation f mobile phone w Bluetooth

S672A

CD-Wechsler 6-fach CD changer for 6 CDs

S698A

Area-Code 2 fĂźr DVD Area-Code 2 for DVD

S6UEA

Diebstahlschutz Navigations-DVD Anti-theft protection for navigation DVD

P7RPA

Paket Advantage Advantage package

L801A

Länderausfßhrung Deutschland National Version Germany

S863A

Händlerverzeichnis Europa Retailer Directory Europe

S879A

Bordliteratur deutsch On-board vehicle literature German

S8S8A

Länderspezifische Navi Zusteuerung Country-specific nav. system supply

S8SAA

Freischaltung Navigation länderspez. Navigation access request,country-spec.

S8SPA

Steuerung COP Control unit COP

S969A

Navi DVD bei Auslieferung anfordern Navi DVD to be requested at shipping

 

Sa fiu un pic rau. Parca nu-ti placea M47... ;)

 

 

Frumoasa masina. Sa ai noroc la ea.

 

 

Multumesc Cosmin. Pai eu am avut M47 cativa ani buni, nu e vb ca imi displacea, doar ca eu cautam e60 LCI, majoritatea fiind cu N47. La mine s-a nimerit M-ul ca sa zic asa :))))

Link to comment
Share on other sites

Felicitari maestre, sa te bucuri de masina si multi km fara probleme! Ce te-a facut sa vrei sa treci la e60? Am vazut ca majoritatea posesorilor de e90 au trecut la e60...

 

Imi plac foarte mult jantele pe 18 :)

 

L.E. vezi ca era un volan m pack pe bursa.

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

mersi,sa fie! nu stiu daca posesorii de e90 trec la e60, insa eu am vrut mai mult spatiu interior, cat si portbagaj mai incapator.

 

Doar volan sport ii voi pune, nu primeste M pack, deocamdata.

sa o stapanesti sanatos , e alta masina fata de E90 mult mai comfortabila si mai spatioasa .

Link to comment
Share on other sites

desi vin de pe un e90 cu eibach prokit si jante 19, e60-ul mi se pare mai stabil cu 16" si supensie stock, ciudat. E o adevarata placere de condus in exterior, mult mai relaxant, antifonarea mai buna, nu simti viteza ca in e90, deocamdata vad multe plusuri fata de precedenta. Multumesc baieti, poate or mai veni pe parcurs cate o modificare-doua, insa momentan vreau sa o stiu impecabila tehnic si estetic.
Link to comment
Share on other sites

Felicitari Cristi, sa o stapanesti sanatos ;)

 

Si mie mi-a placut mult E60-ul desi atunci cand a aparut l-am criticat foarte tare...la fel cum am criticat dealtfel si E90-ul, pe vremea aia avand E46...haha :)

 

La drum lung cel putin este o masina extraordinara, foarte silentioasa si comoda.

Link to comment
Share on other sites

Salut ... nu stiu cum vi se pare voua e60 mai stabil decat e90, dar eu unul cu toate ca am eibach prokit mi se pare ca in curbe nu e la fel de "lipit" ca e90. Intradevar e mai confortabila, si la viteze mari te simt mult mai bine ...

Sa te poarte sanatos fara probleme ... include printre retrofit-uri si un CIC ... daca se poate.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Luciane, tu ai amortizoare normale sau sport/M ceva la e60?

 

De exemplu eu aveam pe e90 suspensia sport de fabrica si era destul de placa pe sosea, imi placea...apoi am mers cu un e90 al unui prieten cu jumatate din km si suspensia normala...mi se parea groaznica masina, se apleca in curbe incredibil, imi parea foarte instabila pe sosea (comparativ cu a mea evident).

 

Apoi am comparat si e60-ul aceluiasi prieten (535d) tot cu suspensia normala si la fel mi s-a parut fleasca si nesigura masina. Bine, comparatia am facut-o cu 550i-ul meu cu suspensie M plus dynamic drive :D

 

Concluzia e ca un e60 cu o suspensie completa (arcuri si amortizoare) sport sau M, ar trebui sa fie destul de teapana pe sosea.

Link to comment
Share on other sites

Salut ... nu stiu cum vi se pare voua e60 mai stabil decat e90, dar eu unul cu toate ca am eibach prokit mi se pare ca in curbe nu e la fel de "lipit" ca e90. Intradevar e mai confortabila, si la viteze mari te simt mult mai bine ...

Sa te poarte sanatos fara probleme ... include printre retrofit-uri si un CIC ... daca se poate.

schimba amortizoarele ai sa vezi o diferenta mare , la mine am observat ca dupa ce am schimbat pe spate amortizoarele nu se mai inclina aproape deloc ca urmare am decis sa schimb si fata ca sigur sunt uzate si alea de 8 ani .DPMDV merita investitia chiar daca nu e chiar ieftin . Sentimentul de siguranta si stabilitate in curbe si in general pe drum e priceless . Am montat amortizoare KYB ,flanse Sachs

Link to comment
Share on other sites

Concluzia e ca un e60 cu o suspensie completa (arcuri si amortizoare) sport sau M, ar trebui sa fie destul de teapana pe sosea.

Confirm si eu. Am luat-o cu suspensie standard, moale si inalta.

Comportamentul si tinuta de drum s-a schimbat radical cand am trecut la suspensie M sport.

Insa la confort nu mai exceleaza.

 

Ma intreb cum alte marci reusesc sa obtina si o tinuta de drum sportiva si un confort ridicat. La bmw ori e fleasca si confortabila, ori e rigida.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos tuturor:) intradevar e cam anemic ccc-ul bussines,poate va primi cic,candva. Sunt curios daca nu va arata cocotata cu rotile pe 18,caz in care trebuie sa pun ceva arcuri sport,dar nu stiu ce,caci eibach pro kit nu cade 30/30 dupa cum zic ei, si ramane putin cam ridicata de spate. In alta ordine de idei,am constatat ca apa nu trece de 60 grade,deci am comandat ambele termostate,macar o vreme sa nu am grija asta.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos tuturor:) intradevar e cam anemic ccc-ul bussines,poate va primi cic,candva. Sunt curios daca nu va arata cocotata cu rotile pe 18,caz in care trebuie sa pun ceva arcuri sport,dar nu stiu ce,caci eibach pro kit nu cade 30/30 dupa cum zic ei, si ramane putin cam ridicata de spate. In alta ordine de idei,am constatat ca apa nu trece de 60 grade,deci am comandat ambele termostate,macar o vreme sa nu am grija asta.

 

O sa fie putin mai cocotata cu jantele pe 18", asa am patit si eu cu a mea..

Dar merge si cu eibach, uita-te la masina lui @myx, sa vezi cum arata , sau masina lui lucian.. din cate stiu, ei au eibach pe e60.. Eu le-am comandat si cand mi-au venit m-am razgandit si le-am vandut, acuma parca as vrea iar sa imi iau, sa o las putin mai jos.

+ o sa ai cred nevoie de niste distantiere pe ea, sa fie la fix jantele, eu pe spate am pus, pe fata era ok..

 

Frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos.. imi plac mult jantele, o folie, jantele puse sus, si o sa fie alta masina :thumbsup:

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pt achizitie! Sigur va arata superb cu jantele pe 18, grija mare la gropi totusi cu ele! Ce parere ai de cutia automata? Schimba bine la mers prin oras lejer? Dar cand o pui pe modul sport? Si de scaune ce parere ai? Edited by Mishubmw
Link to comment
Share on other sites

Astept si eu sa pun jantele,insa doar marti sunt programat la RAR,si momentan e trecut doar 16 in carte,o sa-i rog sa treaca toate dimensiunile,pana la 19. Cutia schimba f bine,iar pe sport ce sa zic,trage ca pt 163 cp,decent zic eu. As fi ipocrit sa spun ca nu-s mai bune scaunele sport ca suport lateral, insa momentan nu am iesit pe drum virajat sau sa ma dau sportiv in curbe,dar sunt ok si astea normale.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.