Jump to content

E60 LCI 520dA M47


Cristian.O

Recommended Posts

Poza aia nu reflecta realitatea deoarece e facuta intr-un annumit fel in umbra(de aia arata asa bine) si da are dreptate cristian, la fel o am si eu shadowline fara pachet M, dar mi-am luat grilele full crom un model aftermarket gen sunt scoase putin in afara fata liniile alea verticale si am zis ca dupa un m-pack le infoliez pe cele vechi negru lucios sau mat. Edited by WIN60
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Totul s-a intamplat pe neasteptate,nu era planificata vanzarea. Urmeaza ori un e60 m pack mai bine dotat,sau f10. Asteptam,vedem,studiem.

 

Apropo,masina s-a dat fara rotile pe 19,care sunt de vanzare,in caz ca e cineva interesat.

Edited by Cristian.O
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Va salut din nou!ca sa va pun la curent masina asta e din nou in posesia mea de aproximativ 1 an de zile😎

Are aprox. 229k km, si merge f bine in continuare. Intentionez sa ii schimb tampoanele motor si de la cutie,si as avea nevoie de parerile voastre: sa merg doar pe OE,sau sunt bune si Lemforder/Corteco?stiti care e producatorul tampoanelor pe original?as aprecia daca mi-ati impartasi experientele avute cu marcile amintite. Multumesc!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exact din cauza asta intreb,pentru ca exista piese care e necesar sa le iei pe original,ca si exemplul discurilor, si unele unde e vorba doar de o stanta bmw aruncata, fara a aduce un plus pe partea de calitate. Eram curios daca a montat cineva Lemforder si poate oferi feedback dupa un numar considerabil de km efectuati.
Link to comment
Share on other sites

E60 520d in septembrie anul trecut cand am inlocuit motorul am schimbat si tampoanele motor pe lemforder, nu aveau nimic cele vechi se pare, dar nici-o diferenta:D....a fost o "nebunie" de-a mea.

 

De atunci am facut 6.000 km, sunt foarte ok, nu stiu ce sa zic, nu cred ca se merita sa pui OE, daca ma raportez la tampoanele lemforder care le-am pus eu.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Da, nu stiu ce sa zic despre discuri. Am si eu zimmerman si brembo discuri perforate/ventilate, tot de 6.000 km, e totul ok nu bate nimic, dar pentru siguranta recomand tot discuri OE, nu se stie niciodata cand o iau razna. Si tampoane motor rar am auzit sa cada, eu am zis ca le schimb ca sa fiu sigur ca e totul ok din punct de vedere al vibratiilor, la fel si racordul flexibil si tamponul de la cutie.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

VĂŁ salut din nou!intre timp am ajuns la 237k km,și ca jurnal de service am efectuat urmĂŁtoarele:

 

- releu bujii OE

- curĂŁțare galerie admisie și EGR,ocazie cu care am schimbat și garniturile aferente

- tampoane motor OE

- tampon cutie Lemforder

- amortizoare fațĂŁ/spate Bilstein B4 M tech

- flanșe amortizoare fațĂŁ/spate Lemforder

- protecții praf amortizoare Sachs

- arcuri Eibach Prokit

- plĂŁcuțe frânĂŁ spate Ate

- lichid frânã OE

- amortizoare capotĂŁ fațĂŁ Stabilus

 

Am achiziționat ĂŽntre timp un set de jante 18 style 246,și urmeazĂŁ sĂŁ cumpĂŁr un set de anvelope de varĂŁ noi 245/40/18. Am depĂŁșit faza anvelopelor premium, ĂŽn consecințĂŁ oscilez intre Nexen Nfera Su4 și Debica Presto UHP2,ambele având indicatori buni de performanțĂŁ și prețuri decente-asemanatoare.Ați avut experiențe cu aceste modele careva?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu, recomand Landsail R18 245/40/R18 (clase B, B), foarte bune la pret, foarte bune pe strada din orice punct de vedere. Am luat peste 10 set-uri de Landsail dintre care vreo 5 din ele 245/40/R18, de la R18 pana la R20 toate si-au facut treaba cum trebuie.

 

Poti pune 2-3 poze cum sta masina asezata acum fata de inainte?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Am achiziționat ĂŽntre timp un set de jante 18 style 246,și urmeazĂŁ sĂŁ cumpĂŁr un set de anvelope de varĂŁ noi 245/40/18. Am depĂŁșit faza anvelopelor premium, ĂŽn consecințĂŁ oscilez intre Nexen Nfera Su4 și Debica Presto UHP2,ambele având indicatori buni de performanțĂŁ și prețuri decente-asemanatoare.Ați avut experiențe cu aceste modele careva?

 

NFERA SU4 am avut pe E60, 275/35/18 pe spate, foarte ok mi s-au parut. In jur de 550 de lei am dat pe bucata.

Link to comment
Share on other sites

Si eu initial am fost sceptic fata de nexen, cand cautam niste anvelope cu pret interesant, avand in vedere ca rulez mult pe autostrada si le schimb destul de des, insa eu, ca si utilizator normal, nu am simtit nici o diferenta fata de anterioarele michelin sau good year. Am vazut mai nou si vw echipat din fabrica cu nexen, deci e o marca de luat in seama.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.